Main menu

 

První zoubek? Co teď?

14 Čvc 2016

Náš drahý kojenec v noci pláče a přes den je nevrlý, je to tu, roste mu první zoubek. Co teď? Máme o něj začít pečovat hned nebo si počkat až zoubků bude více? Ano, pokud se objeví první zoubek, začínají přibývat další starosti a spoustu dalších otázek. Například co s prvním zoubkem nebo jak začít pečovat o dětský chrup apod. Ovšem zuby se vyvíjí u dítěte již v prenatálním období. Tedy, ať se nám to zdá či ne, tak i na prvním zoubku záleží.

První péče

První zoubek se u kojence objevuje kolem šestého až osmého měsíce. Pravdou je, že u takového malého dítěte se o chrup stará hůře, moc se mu nelíbí náš neustálý zájem o jeho ústní dutinu, a tak často protestuje. Ale je lepší, když ho na péči o zuby připravíme co nejdříve.
První prořezané zoubky je možné čistit ku příkladu jen naším malíčkem a vodou nebo mulovým čtverečkem, vatovou štětičkou nebo tzv. „infant prsťáčkem“, který si navlečeme na prst. Na povrchu má jemný kartáček. Po prořezání dočasných stoliček můžeme začít používat zubní kartáček. Pozor ale lékaři doporučují, i když se dělají pasty od 0 let, do dvou let dítěte bez zubní pasty!
Určitě také občas zkontrolujme, zda zoubek pěkně roste a zda se neobjevují nějaké obtíže při jeho dobývání se na povrch dásně. Čím dříve bychom našli příčinu potíží, tím dříve můžeme zpříjemnit dítěti další prořezávání zoubků.

První kartáček

O zuby se pečuje kartáčkem, jinak to, prozatím, nejde. Proto můžeme své miminko s příchodem zoubku také seznamovat s kartáčkem na zuby. Vyrábí se kartáčky pro miminka od šesti let až do dvou let, jsou malinké, se silnějším tvarovaným držátkem a velmi jemnými štětinkami, většinou jsou nejlepší ty, co mají štětinky do kruhu, protože čistí jeden nebo pár zoubků důkladněji a přesněji. Kartáček do roku či dvou let není tak významný, významné je zvykání si na něj a na ústní hygienu. Dítě se čistěním ze začátku baví, takže při čistění se s ním můžeme smát, můžeme ho učit různým zábavným zvukům, které děti u čištění zubů vydávají a postupně mu i kartáček půjčovat, ať se učí s ním manipulovat, i když to bude ze začátku jen v rámci hry. Většinou se pak děti, už kvůli kartáčku, rády o své zuby starají.

První prevence

Správná životospráva je důležitá součást péče o zuby a především u našich dětí. Ačkoliv mají jen prozatímní chrup, neznamená to, že mohou jíst cokoliv a že to kazivost jejich pak trvalých zubů nepoznamená. Naopak strava našich dětí, může také jejich chrup velmi poznamenat na celý život. Tedy stravou začíná předcházení zubního kazu. Dětem rozhodně do dvou let nedávejme žádný cukr, omezujme sladká jídla, vyhýbejme se slazeným nápojům, nepřehánějme to se solí a rozhodně dětem podávejme co nejvíce zeleniny. Dbejme na to, aby si naše zlatíčka začala čistit zuby i po jídle, především pak po sladkém. Nezapomínejme pro prevenci (zubní lékař je bezesporu její součástí) také pravidelně s dětmi navštěvovat zubního lékaře.
Pozor také na pády u kojenců a batolat! Porušení zubní skloviny, ztráta či velké uštípnutí mléčného zubu, který již zasahuje do dásně, trvale poškozuje přirozený růst druhého zubu. Ihned se pak poraďme s lékařem, ať se vyhneme případným komplikacím. Bolest zubů je pro někoho horší jak bolest hlavy. Jak pak mohou zuby potrápit ty naše nejmenší, ani nechtějme vědět. Péče o zuby i u dětí je skutečně životně důležitá.

S pozdravem a přáním krásného dne
Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

3 comments on “První zoubek? Co teď?

  1. Pingback: Jak poznáme, že se klubou první zoubky? | Blog Mimulo

  2. Pingback: 10x jak přežít mateřskou | Blog Mimulo

  3. Pingback: Prořezávání zoubků | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia