Main menu

 

Průjem u dětí

19 Úno 2016

U dětí se občas mohou objevit urputné průjmy, které mohou být způsobené viry, bakteriemi, bakteriálními toxiny, prvoky, houbami, červy, dietní chybou, alergií či toxickou reakcí na potravinu. Co je příčinou průjmů? Jak probíhá léčba? Dá se průjmům předcházet?

anatomy-160524_1280
Průjem patří mezi poruchy běžného trávení, kdy je dítě nuceno k častému vyprazdňování řídkými či vodnatými stolicemi. Čas od času průjem postihne snad každé dítě. Mluvíme často o střevní chřipce. U kojenců může být průběh závažnější, protože jsou více než starší děti ohroženi ztrátou tekutin.

Právě u virových průjmů se nákaza šíří velmi rychle a snadno přímým kontaktem mezi dětmi, zejména v kolektivech dětí. Šíření napomáhá špatná hygiena. Viry bývají odolné i proti mnoha dezinfekčním prostředkům.

Průběh, příznaky

Průjem, resp. řidší stolička může krátkodobě provázet třeba růst dětských zoubků nebo jakékoliv horečnaté onemocnění. Příčinou průjmu je zvýšené uvolňování vody do střeva a její další nedostatečné vstřebávání. Další příčinou může být zvýšený pohyb střevních kliček.

Průjmy mohou být akutní (ten je u dětí nejčastější), nebo chronický (ten trvá déle než 2 týdny). Akutní průjmy u nás v České republice způsobují nejčastěji viry (rotaviry, adenoviry, koronaviry, enteroviry) a bakterie (Salmonella, Campylobacter). Výjimečně parazity. Často jsou průjmy doprovázeny také zvracením.

Dítě má řídkou vodnatou stolici několikrát za den, zvrací. Pokud dítě ztratí příliš mnoho tekutin, projevuje se to především suchými rty a suchou ústní sliznicí, kojenci mívají propadlou fontanelu (blánu, která spojuje nesrostlé lebeční kosti), dítě může být nejprve neklidné, plačtivé, později až apatické s poruchami vědomí, zapadlýma očima, apod.

Infant child baby girl toddler sad crying yelling isolated on a white background

Léčba

Nejdůležitější při průjmech je dodat tělu zpět ztracené tekutiny a soli. Možné je podat dítěti rehydratační roztoky (koupit se dají v lékárnách), které rychle nahradí ztracené soli a vodu již v časném stádiu onemocnění. Děti rehydratační roztok vcelku dobře přijímají.

Většinou není nutné podávat při průjmu žádné speciální léky. Léky s dezinfekčním účinkem, ani antibiotika nejsou třeba. Vhodné je podat léky zklidňující střevní sliznici (Smecta, živočišné uhlí, apod.). Ty na sebe vážou mikroby a odpadní produkty. Další příznivě působící jsou léky, které ovlivňují narušenou střevní mikroflóru jsou probiotika a laktobacily.

Kdy k lékaři?

Když dítě zvrací, má stále průjem, odmítá rehydratační roztok nebo jakékoliv tekutiny a jeho stav se zhoršuje, je dobré ihned navštívit lékaře. Obvykle je nutné navštívit lékaře, pokud dítě zvrací déle než 2 dny, pokud jsou ve stolici stopy krve, pokud má dítě stále teplotu, nebo si stěžuje na velkou bolest břicha. Obzvlášť pokud jde o malé dítě. Možná bude nutná hospitalizace, kde dítěti zajistí přísun vody a solí jiným způsobem a udělají další vyšetření, aby vyloučili závažnější onemocnění.

Dieta

Při průjmových onemocněních se doporučuje upravit dítěti jídelníček. Vhodné jsou dobře tolerované potraviny, které nebudou zatěžovat střeva. Strava by měla být lehce stravitelná. Vhodné je vynechat potraviny s vysokým obsahem tuků a disacharidů. Naopak nejvhodnější jsou rýže, brambory, jablečné, mrkvové či banánové pyré, starší pečivo, suchary. K pití je vhodná voda, minerálka, studený sladký černý čaj. Podávat vždy raději po lžičkách a po malém množství.

Kojeným dětem jídelníček neupravujte. Kojení nepřerušujte. Díky protilátkám proti virům, které kojenci získávají z mateřského mléka, se většinou kojenci potíže vyhnou. Protilátky v mateřském mléce jsou důležitou ochranou dítěte před nákazou.

Použitá literatura:

  • Bolesti břicha a jiné břišní obtíže u dětí I: rady rodičům /Miloše Sedláčková
  • Diety při dětských průjmech: recepty, rady lékaře /Praha, Sdružení Mac
  • Průjmová onemocnění vyvolaná rotaviry / Petr Pazdiora, Jana Táborská
 S přáním krásného dne

Mohlo by Vás také zajímat

3 comments on “Průjem u dětí

  1. Pingback: Co pomáhá při průjmu a zvracení? Jak je léčit? | Blog Mimulo

  2. Pingback: Když děti nechtějí jíst maso | Blog Mimulo

  3. Pingback: Časté trápení dětí - infekční nemoci | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia