Main menu

 

Prořezávání zoubků

24 Čvc 2015

Kolem 6.měsíce věku miminka se začínají obvykle prořezávat první zoubky. U některých dětí dříve, u jiných později. Spousta miminek růst zoubků snáší špatně. Bývá doprovázen bolestí a nateklými dásněmi, špatně se miminkům pije, špatně spí, více sliní, mohou být plačtivé, citlivější, některé mohou mít dokonce průjem a zvýšenou teplotu. Také si miminka strkají prstíky do úst, často se v noci budí. Tyto příznaky se mohou projevi i nemusí, u každého miminka v jiné míře.

uvod_test2

Mléčný, dočasný chrup

Dočasný, tedy mléčný chrup je tvořen 20 zuby (8 řezáků, 4 špičáky a 8 stoliček). Dočasné zuby jsou důležité proto, že ovlivňují postavení stálých zubů a vývoj čelisti. Dá se říct, že stálým zubům jen „drží místo“. Je nutné o ně také řádně pečovat.

Jako první se prořezávají „jedničky“, tedy střední řezáky v dolní čelisti. Po prořezání středních řezáků následují řezáky postranní – „dvojky“. Poté první stoličky – „čtyřky“, špičáky – „trojky“ a nakonec druhé stoličky – „pětky“.

Když se prořezává zoubek, tak se to v první fázi projevuje jako malý hrbolek v dásni. Pokud se prořezává velmi rychle, může se dokonce na dásni udělat malá podlitina či modřina.

Do věku 3 let má dítě již všechny prořezané mléčné zoubky, tedy kompletní mléčný chrup.

Jak ulevit od bolesti?

Miminku můžete ulevit od bolesti několika způsoby. Existuje mnoho osvědčených rad a přípravků na trhu, které miminku od bolesti pomohou.

  • Na tváře přikládejte studené obklady a pomoci můžete mírnou masáží dásní (pomůže to změkčit pokožky a zoubky se tak mohou snadněji vyklubat ven).
  • Dítěti můžete dát něco na žužlání – kousek jablka či mrkve.
  • Existují i speciální kousátka, která se na chvilku vloží do lednice a při cumlání si dítě chladí dásničky.
  • Doporučuje se i šalvějový čaj.
  • Na trhu jsou éterické masážní oleje a masážní gely.
  • Zakoupit můžete v lékárnách i speciální gely. Obsahují místní znecitlivující a antiseptické látky, které tlumí bolest.
  • Svému miminku se věnujte, aby se cítilo dobře a na bolest zapomnělo – chovejte ho, hrajte si s ním.

Rozhodně však neignorujte potřeby vašeho děťátka, buďte trpěliví, snažte se splnit vše, co bude miminko chtít. V noci k němu vstávejte, miminko vás v tuto chvíli potřebuje. A hlavně buďte optimističtí. Prořezávání zoubků není napořád. Za několik dní se vyklubou a miminko bude zase takové, jaké ho znáte. Jen bude mít o jeden zoubek víc.

Mohlo by Vás také zajímat

2 comments on “Prořezávání zoubků

  1. Pingback: Jak na dětské prdíky? | Blog Mimulo

  2. Pingback: Jak poznáme, že se klubou první zoubky? | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia