Main menu

 

Procházky s dětmi v zimě

16 Bře 2015

Procházky na čerstvém vzduchu prospívají vám i vašemu dítěti. Pro novorozence jsou možné od 10. až 14. dne věku. Vycházku vynechte, je-li venkovní teplota nižší než minus 5 st.C, u starších kojenců mínus 10 st.C, je-li silný déšť, silný vítr, inverze, smog či špatné rozpylové podmínky.

Pobyt venku by neměl v mrazivých dnech přesáhnout jednu hodinu v kuse. Malé miminko nedokáže dobře udržet svou tělesnou teplotu, hrozí tedy prochladnutí.

Zimní fusák New Baby Fluffy

Jak dítě obléknout?

Miminko oblékáme v tenkých vrstvách (lepší je obléknout na miminko více slabších vrstev než jednu silnou). Nejvhodnější jsou bavlněné materiály, které jsou příjemné na těle a navíc nezpůsobují alergie. V zimě můžete obléknout body, dupačky, ponožky, svetřík, teplou čepičku, pod ní můžete dát ještě bavlněnou, rukavičky, šálu, kombinézu. Pozor! Neovazujte nikdy pusinku dítěte před mrazem šálou či šátkem! Páry, které se takto srážejí, mohou vést k omrznutí i při menších mrazících. Miminko oblékáme dle jednoduché pomůcky „oblékneme o jednu vrstvu oblečení víc než máme sami“. Známkou přehřátí miminka jsou potničky, známkou prochlazení neklid, pláč, chladné ruce a nos, dalším příznakem může být i škytavka (stejně jako po překrmení miminka). Takto oblečené miminko vložíme do fusaku. Na trhu existuje mnoho variant jako např. prodloužitelné, do autosedaček, univerzální apod. Důležité je, aby byl fusak zevnitř měkký a teplý, na povrchu nepromokavý. Dítě by mělo v kočárku ležet nejen ve fusaku, ale rovněž na teplé podložce, aby mu nebyla zima odspodu.

Pro děti, která již nějaký ten krůček udělají a v kočárku sedět nevydrží, je nejvhodnějším oblečením teplá kombinéza s kapucí, pod ní punčocháčky, svetr nebo mikinu ke krku a body s dlouhým rukávem. Nezbytným doplňkem je samozřejmě šála a čepice na uši a teplé rukavice. Oblékáme s ohledem na venkovní teplotu.

Problém s obuvi u kojenců a nechodících batolet řešit nemusíte, stačí jim do fusaku buď silné ponožky nebo různé kožešinové capáčky.

U chodících dětí je důležité, aby obuv byla nepromoková a měla protiskluzovou podrážku.

Před odchodem z domu nezapomeňte miminko natřít krémem proti mrazu. Neobsahuje vodu, která způsobuje zamrzání pokožky, ale naopak látky, které zabraňují vysychání dětské pokožky (oleje, bambucké máslo, vitamin E nebo panthenol). S výběrem vhodného přípravku vám poradí v lékárně.

Rodíte v zimě?

Výbavu pro děťátko, které přijde na svět v zimním období, je potřeba rozšířit o mikiny, světříky, kabátky, teplou kombinézu, teplé ponožky, rukavičky a teplé čepičky.

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia