Main menu

 

Proč (ne)rodit doma?

24 Říj 2019

Domácí porody jsou u nás velmi diskutované téma. Jistě již z těch důvodů, že slýcháváme o podstatných rizicích, které s nimi souvisí. V naší zemi jsou porody doma strašákem našich porodníků a porodní asistentky je nechtějí provádět z důvodu hrozící vysoké pokuty. Proto už někteří lékaři v porodnicích nabízí i alternativní metody porodu, aby od domácích porodů ženy trochu odradili. V mnoha zemích si ovšem mohou ženy vybrat, zda budou rodit doma či v porodnici. Některé dokonce preferují porod doma. U nás také, ale musí rodit samy. A uděláme si představu proč tomu tak je.

Proč (ne)rodit doma?

Jako všechno mají také porody doma své plusy a mínusy. Ovšem rizika jsou vyšší skutečně při těch domácích porodech. Jelikož nemáme po ruce odborný dohled a nejen proto. Největší nebezpečí je ukryto samozřejmě v naší hlavě, respektive v přesvědčení a zaujetí žen, které za každou cenu odmítají pomoc lékařů, i kdyby šlo o jejich život či život dítěte. Což jsme mohly samy posoudit v aktuálním případu, který byl nedávno zmíněn v médiích. A nechci být jen kritik domácích porodů. Zkusme si tedy objasnit veškerá pro a proti.

Výhody:

  • přirozený porod – svůj porod si řídíte sama, nikdo vás do ničeho netlačí, nikdo vám nebude říkat, co máte dělat, porod je bez zbytečných zásahů (bez injekcí, chemie a popohánění), dítě přichází na svět, kdy si samo určí, tlačíte podle vlastních pocitů. Pro dítě může být porod doma příjemnější.

  • přirozené prostředí – rodíte doma, tedy bez stresu a na místě, které máte ráda a které znáte. A to může i miminku ulehčit příchod na svět.

  • intimní prostředí – nechodí vás neustále někdo okukovat, nemusíte se stále řídit nějakými příkazy, můžete si jen třeba nechat poradit od porodní asistentky bez zbytečného studu.

  • bez papírování – v porodnici vás čeká spousta dotazů a vyplňování, různá měření a připojení na monitor, kontroly, nařízení apod., s tím také souvisí stres, který tak maminku začne rychle přepadat.

  • kontakt s dítětem – maminka má při porodu doma okamžitý kontakt s dítětem a může s ním být, jak dlouho chce, nikdo jí ho nebere z rukou kvůli mytí, vážení, měření apod. Může s ním ležet v objetí ihned po porodu, tak dlouho, jak uzná za vhodné.

  • přirozená součást života – porod vždy byl a bude přirozená věc, nemá se na něj spěchat, ale máme si jej užít, doma si ho můžete zakusit více s těmi příjemnými pocity. Bez přirozených porodů, kde nejsou nutné zásahy jiných, by lidstvo dávno vymřelo.

Nevýhody:

  • pomoc při komplikacích – pokud by došlo k nenadálým komplikacím, i když pro domácí porody se většinou rozhodnou matky s bezproblémovým těhotenstvím, pomoc je daleko. Doba, než dojede záchranná služba či než se dostane žena do nemocnice, může mít pro matku i dítě fatální následky. Nemluvě i o těch menších komplikacích jako nekontrolované roztržení hráze či boji s vypuzením placenty.

  • porod bez odborné asistence – většinou u nás ženy rodí doma samotné nebo jen s rodinnými příslušníky, což není právě moc ideální, zkušená asistentka se k domácímu porodu nehrne, tedy pokud nějakou najdete rozhodně s méně zkušenostmi, než by měla mít.

  • porod je bez anestezie – při domácím porodu si nemůžete nijak pomoci anestezií či nějakými jinými léky proti bolesti. S čímž ovšem většinou rodička počítá a při správně vedeném porodu nemusí rodička bolest téměř cítit.

  • stres z rodiny – žena se může cítit při porodu nekomfortně či nervózně, když uslyší rady či obavy rodinných příslušníků, popř. pláč v jiné místnosti dalšího dítěte.

Domácí porody kritizovány jsou a budou. Ale bylo by na místě, kdyby si žena mohla vybrat. Přece jen je to její tělo, její dítě, její porod a její velká životní zkušenost, která se jen tak z paměti nesmaže.

Myslíte si, že jsou domácí porody v pořádku či nikoliv?

Přečtěte si i další zajímavé články:

S přáním pěkného dne
Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

Comments are closed.

CzechSlovakia