Main menu

 

Proč nekoupat miminko každý den?

15 Čvn 2018

Poslední dobou se hodně mezi odborníky i mezi maminkami řeší koupání dětí. A především koupání miminek. Dříve bylo koupání nemluvňat součástí každodenního rituálu, protože miminka pak lépe usínala. A stále platí, že děti po koupání rychleji spí. Tak proč je vlastně nekoupat každý den? Jde o ochranu kožní bariéry nebo je v tom ještě něco víc. Přečtěte si, co víme od odborníků.

Je libo koupel jako rituál?

Pokud chceme naučit miminko pevnému řádu, abychom měli péči o něj jednodušší, je dobré zavést denní večerní koupání. Ideální je ale dle pediatrů a dermatologů koupat miminko tak obden. Obnova kožních buněk bude totiž poté probíhat tak, jak má. V případě, že budete kojence koupat každý den, může docházet k poškození pokožky právě proto, že se kožní bariéra řádně neobnoví. Ale musíme brát ohledy také na stav pokožky. Pokožka dítěte se sklonem ke vzniku ekzémů a podrážděné kůže může na každodenní koupání reagovat jinak než bezproblémová pleť. A pak je lepší pravidelnost koupání promyslet.

Miminka s problematickou pletí

Miminku trpícímu na ekzémy může každodenní koupel opravdu více uškodit než prospět, ale také to nemusí být pravidlem. Toaletní přípravky totiž zbavují kůži ochranného filmu, vysušují ji a kůže pak může praskat a mít větší sklony k podráždění. Pokud dítě musíte z jakýchkoliv důvodů mýt každý den, použijte pouze čistou vodu, nebo vhodnou dětskou kosmetiku pro citlivou či problematikou pokožku.

Kojence navíc můžete očistit i bez koupele. Stačí jej každý večer při převlékání do pyžama svléknout a na přebalovacím pultě jej očistit bavlněnou žínkou, nebo vatovým tamponem, a navlhčíte je dětským olejíčkem. Prohlédněte také všechny záhyby – za ušima, na krku, v podpaží, pod koleny, v tříslech, na zadečku a genitálu. Na těchto místech se nejčastěji shromažďují odumřelé zbytky kůže s výměšky potních žláz, což později vede ke vzniku opruzenin, které děťátku nedají spát.

Miminka s normální pletí

Jak už bylo zmíněno výše, koupání miminka může být příjemným zakončením dne. Našeho milovaného drobečka si okoupeme, pomazlíme se s ním, při koupání ho můžeme i lehoučce hladit a na miminko to má neuvěřitelně blahý účinek. Vždyť co je více, než něžný dotek rodičů. Miminko si tak vytváří pouto se svými rodiči a získává pocit bezpečí. Pro novorozeně je to také velmi příjemný relax před dlouhým nočním spánkem. Z psychologického hlediska se tedy doporučuje si koupání jako každodenní rituál ponechat. Ale na druhou stranu musíme vědět, čím miminko umývat, abychom mu zbytečným máčením se ve vodě neublížili.

Jsou i tací lékaři, kteří tvrdí, že se děti klidně mohou koupat každý den, když se k tomu použije vhodná kosmetika. Většinou totiž k odstranění částic živočišných tuků a organických bílkovin, vylučovaných stolicí, samotná voda nestačí.

Koupání má velký význam také z hlediska otužování a stimulace aktivního pohybu dítěte. V nahotě a ve vodě se malému kojenci vykonává jakýkoliv pohyb daleko snadněji než v oblečení a mimo vodu. Díky této zvýšené aktivitě je dítě příjemně fyzicky unavené a psychicky uspokojené a jeho noční spánek je pak klidnější a vydatnější.

Navíc je tady další výhoda každodenního koupání, kterou ocení především rodiče dětí, jejichž miminko trpí nafouklým bříškem. Při koupání totiž děti hodně kopou nohama, čímž dojde k podpoře střevní peristaltiky (pohyb střev) a následně se dětem snadněji uvolňují střevní plyny. Děti pak nemají takové problémy s bolestmi, jsou klidné a krásně spí.

S přáním pěkného dne
Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia