Main menu

 

Proč je důležité, aby děti měly svůj denní režim?

13 Dub 2017

Máte doma miminko, batole nebo předškoláka či školáka? A má potíže s usínáním, vstáváním, jídlem, atd.? Už od útlého věku je potřeba zvykat dítě na pravidelný denní režim, který se stále dodržuje, protože jedině tak se u dítěte vytvoří řada podmíněných reflexů (stereotypů, návyků), které poté usnadní jeho další vývoj a výchovu.

Znamená to, že dítě by mělo mít pravidelnou dobu krmení, hraní i spánku. Aby se podařilo nastolit dítěti denní režim, je nutné dopřát mu odmalička častý tělesný kontakt s vámi, tedy mazlit, chovat. U staršího dítěte pak chválit a věnovat mu často pozornost. I starší děti vyžadují tělesný kontakt, jako objetí a pohlazení. Dítě musí mít pocit jistoty a bezpečí, protože citové zázemí je důležité pro jeho další život. A právě určitý pocit jistoty a bezpečí může dítě získat z pravidelného denního režimu a rytmu dne. Když dítě ví, co se děje, co bude následovat, je klidnější a dává mu to pocit jistoty a stability. Když se nedodržuje žádný režim, když dítě pokaždé vstává jinak, pokaždé jí v jinou dobu, spát chodí pokaždé jinak, může tento stav vyústit neúnosnou situaci, kdy je dítě vyčerpané přecitlivělé, není schopné se soustředit, je podrážděné…

Čeho se denní režim týká?

 • Důležitý je podle věku dostatečný a pravidelný spánek. Jak denní, tak noční.
 • Pestrá a vyvážená strava, která se podává vždy ve stejný čas.
 • Pobyt na čerstvém vzduchu. Závisí samozřejmě na stáří dítěte a počasí.
 • U starších dětí povinnosti a pohybová aktivita, která musí být přiměřená schopnostem. Dítě nesrovnávejte s vrstevníky. Podporujte ho v tom, co už umí a co mu jde.
 • Podpořte zájem dítěte o činnosti, které ho baví. Kreslení, hudba, hra na hudební nástroj, apod.
 • Denní režim dítěte vyplňte tak, abyste ho nepřetěžovali.

Kdy je čas na denní režim?

Režim dne je nezbytnou součástí života dítěte. Dokonce i my dospělí máme rádi jistý režim dne, kdy se máme čeho chytit. Nastavit režim dne novorozenci je nemožné. Takto malí kojenci vyžadují krmení velmi často, což je normální. Klidně můžete kojit i desetkrát či dvacetkrát za den. Později se frekvence kojení snižuje, dítě si samo určí, kdy už je unavené a je čas spánku. A to je právě doba, kdy se začíná tvořit režim. Bývá to obvykle doba po šestinedělí, ale u některých dětí se režim dne začíná tvořit až kolem 5 – 6 měsíců.

Jak nastavit dětem denní režim?

 • Když je dítě vzhůru, hodně si s ním povídejte, mluvte na něj, smějte se na něj, mazlete se, dotýkejte se ho, aby cítilo v bezpečí.
 • Pozorujete-li na dítěti, že je už ospalé (mne si oči, škrabe se, zívá, kňourá), nenuťte ho k další aktivitě, ale nechte ho spát. Je jen na vás, kde chcete, aby dítě spalo. Přes den dítě může spát v kočárku, v postýlce, v šátku či nosítku, v závěsné houpačce… Dítě se tak postupně naučí, kdy chce spát a kdy ne.
 • Určete pevný čas, kdy má dítě chodit večer spinkat, a ten dodržujte.
 • Spánek přes den by měl být krátký, aby nenarušoval noční spánek. Proto je dobré ukládat děti ke spánku po krmení, které má přirozený uspávací efekt. Rozhodně však neomezujte dítěti denní spánek s tím, že v noci bude spát lépe. Tak to nefunguje.
 • Držte se stále stejných uspávacích rituálů. Děti je potřebují, aby se zklidnily a připravily na spaní. Uspávacími rituály se rozumí krmení, koupání, převlékání, masáž, kojení, zpěv ukolébavky, pusinka, pohlazení,…
 • Činnosti během dne se snažte přibližně rozložit. Nemusíte mít den rozplánovaný na minuty.
 • Dříve se praktikovalo, že matky kojily nebo krmily v přesně stanovený čas nebo v tříhodinových intervalech. To už dnes neplatí. Naopak. U malých kojenců je důležité respektovat jejich hlad, chuť, touhu po blízkosti.
 • Změny, které vybočují z denní rutiny, mohou u dětí vyvolat nežádoucí reakci, proto se takovým změnám snažte vyhnout.
 • Pravidelný režim v rodině je potřeba upravovat podle stáří dítěte a jeho individuálních potřeb.

Přečtěte si o další články o výchově dětí:

 

 

S přáním pěkného dne
Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

One comment on “Proč je důležité, aby děti měly svůj denní režim?

 1. Pingback: Nejčastější chyby rodičů. Poznáváte je? | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia