Main menu

 

Proč dětem škodí moderní technologie

11 Srp 2017

Moderní technologie se stále vyvíjejí, jsou součástí života většiny rodin a zasahují dokonce i do života dětí. Pro naše životy mohou být přínosné a potřebné, avšak je potřeba zvážit, v jakém rozsahu je budeme používat a zda jejich používání povolíme malým dětem. Těm totiž může časté hraní si s mobily, tablety a počítači trvale poškodit zdraví a způsobit různé potíže.

Rodiče dbají na bezpečnost svých dětí. Hlídají, aby se dítě neopařilo, aby se nezamklo samotné v autě apod. Avšak bez obav dítěti svěří na hraní tablet, mobil nebo počítač, většinou z důvodu, aby se dítě na chvíli zabavilo a oni měli chvíli čas ně něco jiného. Odborníci se však shodují na tom, že děti do dvou let věku by vůbec neměly přijít do styku s moderními vymoženostmi (tablety, počítači, smartphony,..).

Děti nedokáží porozumět mluvenému slovu

Dnešní děti mnohdy neporozumějí běžnému vyprávění pohádky, zato s počítači a moderními technologiemi to umí náramně. U poslechu pohádky musí mít dítě rozvinutou představivost, což u sledování tabletu a televize nemusí. Tam vše vidí. A tak pokud rodiče dětem nečtou, mohou jim zakrnět příslušná centra mozku. Mnoho dětí nedokáže vnímat mluvený projev, pokud ho nedoprovází obraz. Pokud je dítě zvyklé poslouchat pohádku a zároveň sledovat obraz na televizi, počítači či tabletu, tak je to špatně. Takové dítě pak není zvyklé zpracovávat zvukové informace. Má problém je vstřebat a soustředit se na ně.

Pracovníci pedagogicko-psychologických poraden a dětští neurologové, u kterých problémoví školáci končí, odhadují, že potíže s koncentrací na mluvené slovo má až 20% dnešních prvňáčků. A u některých přetrvávají problémy až do dospělosti. Problém může být dokonce hlubší. Moderní technika totiž může způsobit další komplikace, jako jsou problémy s pamětí, abstraktním myšlením, či dokonce se zažíváním.

Dětský mozek

Dnešní děti jsou zvyklé vnímat velmi povrchně, nesoustředěně a krátkodobě. Dáno je to tím, že není dostatečně stimulována část spánkového laloku, která souvisí se sluchem, a pak druhá část spánkového laloku, která souvisí s pamětí. Místo toho děti zapojují jen tu část, kde se zpracovává zraková informace, nebo se stimulují obě centra přes zrak a sluch současně. To vede k tomu, že děti pak mají problém dělat věci pořádně a dotahovat je do konce. Problémy mohou mít s nasloucháním, s pamětí a abstraktním myšlením.

Tyto potíže by sice dítě mělo s přibývajícím věkem překonat, ale je to složité. Podobně jako třeba s cizími jazyky. Když se je naučíte v nízkém věku, umíte je dobře. Naučit se něco v pozdějším věku pak vyžaduje větší úsilí. Tak je to i s vnímáním mluveného slova bez obrazu.

Nedostatečné vyvinutí svalů

Časté hraní s dotykovými mobily a tablety může malým dětem poškodit správnou funkčnost prstů a rukou. Problémem je, že při manipulaci s dotykovým přístroji dítě využívá pouze některé prsty, nikoliv celou ruku. Dochází tak k nedostatečnému budování svalové hmoty, kterou budou v budoucnu potřebovat, třeba při psaní. Čím víc děti v předškolním věku používají moderní technologie a omezují tak klasické aktivity, jako malování, hraní s kostkami,…, o to víc mají ochablou svalovou hmotu na rukou.

Sledování pohádky a jídlo

Může ovlivnit vývoj dítěte skutečnost, že se dítě při jídle dívá na pohádku nebo surfuje na internetu? Odpověď je ano. Doba oběda by měla být chvíle, kdy se dítě soustředí jen na jídlo. Jakákoliv jiná činnost je nežádoucí. Děti by se neměly učit, že při jakékoliv domácí činnosti běží audiovizuální stimulace. Nervová soustava je soustavě trávicí nadřazená. Dítě tedy sleduje u oběda pohádku a přijatou potravu tak nemusí dostatečně strávit. Mohou pak vznikat poruchy trávicího traktu (pálení žáhy, zažívací potíže apod.). Dítě by se na jídlo, jeho vzhled, chuť i vůni, mělo soustředit.

Jak dopřát dětem moderní technologie, aby to bylo tak akorát?

Dnešní rodiče mají potřebu vybavit dítě moderní technikou. V současné společnosti je to běžné, praktické a normální. Mělo by se k tomu však přistupovat s rozumem. Už jen z důvodu přebytku vlnových frekvencí, které nás celodenně obklopují. Předpokládá se, že vliv frekvencí může mít souvislost s pozorností a kvalitou spánku.

Odborníci radí rodičům, aby svůj čas trávili s dětmi a zcela bez moderní techniky. Dětem je sice dobré dopřát přístup k moderním technologiím, ale zároveň je nutné jim k tomu vštípit i dobré návyky v podobě dostatku pohybu a jiných intelektuálních a sportovních činností.

Přečtěte si také další články o výchově dětí:

S přáním krásného dne
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia