Main menu

 

Proč bychom neměli třepat s miminkem?

22 Pro 2016

Představte si situaci, kdy dítě pláče, nedá se utišit. My děláme, co můžeme, ale jeho křik se stupňuje. Můžeme ztratit nervy a s dítětem zatřást. Ale pozor! Třesení sice může kojence utišit, avšak je to nadmíru nebezpečné. Můžeme dítěti způsobit syndrom třeseného dítěte, při kterém může dojít až k poškození cév a nervů. Když rodiče s dítětem třepou nebo je prudce vyhazují do výšky, mohou tak, ač nechtěně, poškodit mozek dítěte.

happy father and baby son in his hands having fun pastime isolated on white

Syndrom třeseného dítěte

Syndrom třeseného dítěte (z angličtiny Shaken Baby Syndrome – SBS) je velmi nebezpečný stav, který je způsobený prudkým třesením, hozením nebo udeřením dítěte. Vzhledem k náchylnosti dětského mozku ke zraněním, může prudké lomcování způsobit jeho nevratné poškození.

Dětská hlava i krk jsou velmi zranitelné. Hlava v poměru k tělu je u dítěte oproti dospělému mnohem větší a krční svaly slabší. Neposkytují tedy hlavě dostatečnou oporu. Hlavička při třesení vzhledem k slabosti krčních svalů začne nekontrolovaně rotovat. Svaly hlavě neposkytují dostatečnou oporu a pohyby se v důsledku toho přenášejí až na mozkovou tkáň, která naráží na lebeční kosti. Dětský mozek i cévy jsou velmi křehké. Krční svaly nedokážou třesení, prudké trhání a škubání účinně tlumit, a to může vážně poškodit mozkovou tkáň. Takovým silným třesením by tak rodiče mohli způsobit dítěti otřes a zhmoždění mozku. Jestliže rodiče dítě jemně natřásají na klíně, tak to je v pořádku. To dítěti neublíží. Ovšem prudké pohyby, cloumání, třesení mohou vést k celoživotnímu poškození.

Jak se syndrom třeseného dítěte projevuje?

Dítě se bezprostředně po třesení může jevit v pořádku. První varovné příznaky jsou posléze podrážděnost, letargie, spavost, odmítání potravy, zvracení, rozšířené zornice, dýchací potíže, křeče nebo snížený svalový tonus,nehybnost, neschopnost zvednout hlavičku. Alarmujících je 25% případů, které končí smrtí. V ostatních případech může třesení způsobit trvalé poškození mozku, epilepsii, ztrátu sluchu a zraku, mozkovou obrnu, poškození míchy, mentální retardaci, poruchy učení a spánku. U lehčích případů se dítě vzápětí po třesení může jevit normálně. Problémy mohou vyvstat po letech, až dítě nastoupí do školy a objeví se u něj potíže s poruchami učení. Zpětně je sice velmi obtížné dát do souvislosti projevy se syndromem třeseného dítěte z kojeneckých let.

S dítětem netřeste!

Prevencí syndromu třeseného dítěte je s dítětem vůbec nikdy netřást. Žádné prudké pohyby ani běh s dítětem v náručí. Miminku je nutné vždy podpírat hlavičku i krk. Dítě v prvních měsících pláče. Pláč je jediným komunikačním prostředkem. Miminko nechce své rodiče zlobit, nepláče naschvál. Touží jen po vaší přítomnosti, kontaktu,… Některé děti pláčou víc, některé méně.

Ano, dětský pláč je frustrující, obzvlášť když rodiče dělají první poslední, aby dítě uklidnili, a ono stejně pláče. Rodiče jsou unavení, vyčerpaní, nevyspalí, mají vztek, potom může dojít u rodičů k náhlému zatmění mysli, dítětem zatřesou, aby už konečně přestalo křičet…. Jenže pár vteřin třesení může mít strašné následky a zpět to už vzít nejde. Proto buďte trpěliví rodiče. Řekněte si, že pláč je normální. To, že dítě pláče, není vina rodičů. Ono nekřičí, jen s vámi komunikuje. Říkejte si, že to uplakané období brzy přejde. Nenechávejte dítě vyřvat. Na pláč reagujte. Na miminko mluvte, noste jej, často je kojte.

Vyhazování dítěte do výšky a záklon hlavy

Rodiče by při hře, když dítě povyroste, neměli ani vyhazovat do výšky a provádět s ním jakékoliv prudké pohyby. Nebezpečí tkví v záklonu hlavy při vyhazování dítěte. Při prudkém ohyby krční páteře se může poškodit mozková tkáň vlivem nedostatečného prokrvení cév. Při této oblíbené hře rodičů a dětí sice není přímá spojitost se syndromem třeseného dítěte prokázána, ale může dojít třeba i k nechtěnému pádu dítěte.

S přáním krásného dne
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia