Main menu

 

Přenášení

29 Zář 2016

V předpokládaném termínu porodu porodí pouze přibližně 4% maminek. Většina těhotných žen porodí své miminko v rozmezí 14 dnů před či 14 dnů po vypočítaném termínu. Pokud těhotenství trvá déle než 42 týdnů, pak se označuje jako přenášení nebo také potermínové těhotenství. Přenášení se spojuje s určitými riziky jak pro matku, tak pro dítě, proto těhotné, které přenášejí, častěji navštěvují gynekologickou ambulanci a podstupují různá vyšetření, kde se kontroluje stav placenty a stav dítěte v děloze. Ve většině případů se po 42. týdnu těhotenství ukončuje vyvolávaným porodem. Ovšem ani vyvolávání a vyvolávaný porod není bez rizik.

Pregnant woman relaxing at home

Příčiny přenášení

Velké množství žen má nepravidelný menstruační cyklus, případně chybí údaj o poslední menstruaci, to vede často ke stanovení chybného předpokládaného termínu porodu. V dnešní době již však gynekolog určuje termín porodu podle ultrazvukového vyšetření, kdy je plod nejlépe do 12. týdne těhotenství měřen. A z výsledků tohoto vyšetření se stanoví přesný termín porodu.

Nelze určit, u kterého těhotenství dojde k přenášení, neboť důvody přenášení nejsou známy.

Jaká jsou rizika přenášení?

V děloze je miminko vyživováno placentou. Placenta dodává děťátku kyslík, plní funkci vyživovací, hormonální i vylučovací. Bez funkční placenty se miminko neobejde. Ta však může po 42. týdnu začít rychleji stárnout. Uzavírají se placentární cévy, placenta přestává být funkční a pomalu dochází k jejímu odumírání. Jakmile přestane plnit správně svou funkci, může být miminko ohroženo na životě.

Vyšetření při přenášení

Kolem 10. dne po termínu těhotné podstupují různá vyšetření, aby se zjistil zdravotní stav její i děťátka. Mnohdy je doporučena i hospitalizace. A podle výsledků se pak postupuje dál. O jaká vyšetření se jedná?

Ultrazvukové vyšetření – Při tomto vyšetření se posoudí velikost a symetrie plodu, stav placenty a množství plodové vody. Může se provést i kontrolní vyšetření průtoků krve pupečníkem. Avšak všechny tyto údaje hodnotí spíš dlouhodobý stav miminka.

CTG vyšetření, neboli kardiotokograf (maminky to nazývají monitor nebo také pásy) – Poskytuje informace o srdeční akci miminka a také zobrazuje a zapisuje případnou činnost dělohy.

Zátěžový oxytocinový test – Jde spíše o pokus o vyvolání porodu. Tento test se provádí, aby se zjistila citlivost dělohy na hormon oxytocin a reakce plodu na kontrakce. Tedy zda je miminko schopné tolerovat zátěž, kterou porod přináší. Těhotná je nejprve napojena na kardiotokograf, který 20 minut snímá srdeční ozvy miminka. Poté je jí do žíly vpravena kanyla, kterou proudí ve třech fázích hormon oxytocin, aby navodil kontrakce. Přísun oxytocinu trvá asi 10 minut. Poté je nutné opět natočit kardiotokografický záznam. Je-li děloha oxytocinem natolik podrážděna, že nedochází ke zklidnění kontrakcí, může se rozběhnout samotný porod.

Amnioskopie – Je vyšetření, při kterém se posuzuje vzhled plodové vody. Toto vyšetření se provádí pomocí tenké trubičky, která je vaginálně zavedena do kanálu čípku.

Prokáže-li se ohrožení nebo diskomfort miminka, lékaři doporučují okamžité ukončení těhotenství vyvoláním porodu nebo operativním ukončením těhotenství (císařským řezem).

Jestliže vyjdou výsledky těchto vyšetření dobře, lékaři volí spíše vyčkávací postup, kdy se čeká, až se miminko rozhodne samo vydat se na svět.

Přenášení znamená pro budoucí maminku nejen tělesné nepohodlí, ale zejména jde o psychicky náročné období. A tak se radostné očekávání může změnit ve stres a nervozitu. Přitom pro maminku i miminko je v takovou chvíli velmi důležité zůstat v duševní pohodě, protože stresový hormon výrazně zpomaluje nástup porodní činnosti.

S přáním krásného dne
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia