Main menu

 

Pracovní příležitosti na mateřské dovolené

16 Čvc 2015

Po několika (28) týdenní mateřské dovolené, kdy máme možnosti přivýdělku téměř minimální, následuje rodičovská dovolená, která v dnešní době nabízí maminkám volnou ruku jak při výběru délky rodičovské dovolené, tak při volbě, zda zůstanou s dětmi jen doma či půjdou na zkrácený úvazek do práce, pokud mají pomoc ve formě paní na hlídání či babičky, ale nabízejí se i možnosti přivýdělku. A jelikož dnes většina mladých rodin má na starosti nejen s dětmi ale také s hypotékou, maminky často o přivýdělku uvažují. Nicméně, jak už to tak s dětmi bývá, není jednoduché najít nějakou tu práci při rodičovské, která by pomohla. Jaké máme tedy pracovní příležitosti, když pečujeme o děti?

young mother working from home

Kreativní práce

Maminky mnoho času pro nějakou tu práci mimo domácnost nachází těžko. Proto většinou, pokud si chtějí trošku přivydělat, věnují se něčemu, co je domácím pracím blízké, ale zároveň je to může rozvíjet. V takovém případě pak také právničky, ředitelky, manažerky, učitelky, novinářky nacházejí v sobě něco, co zatím, dokud neměly malé potomky, nemohlo napovrch. Začínají (po nocích) psát své blogy, o tom, jak účinně vyprat či uklidnit, a to samozřejmě ekologicky, aby to neublížilo našim nejmenším, nebo vyšívají a šijí krásné látkové kabelky či polštáře, pečou fantastické marcipánové dorty. Fotí skvělé rodinné fotografie, píší knihy pro maminky, vymýšlí originální nápisy na trika či vyrábí originální dárky nebo šperky. Mnohé, z věcí po svých dětech, tvoří malé bazárky apod. A díky dnešním moderním technologiím a sociálním sítím šíří a prodávají své nápady.

Podnikání

V případech, kdy se novým pracím (viz výše) daří, začínají maminky s podnikáním. Některé maminky nová kreativní práce tak osloví, že dokonce po mateřské mění svá povolání. Také v rámci rodičovské dovolené lze uspět s malým podnikatelským „kouskem“. Stává se tedy, že z úspěšných manažerek, právniček či ředitelek firem jsou šikovné kosmetičky, kadeřnice, fotografky apod., ale hlavní je, že maminky práce „z jiného soudku“ baví a naplňuje. Již z mnoha médií či magazínu pro ženy je známo, že obchodům se na mateřské velmi daří. Tedy pokud sesbíráme odvahu, hurá do toho.

Práce po internetu

Ve chvílích, kdy maminkám nezbývá nic jiného než být doma, lze v současnosti pracovat rovněž po internetu. Šikovné ženy mohou po internetu pomáhat s účetnictvím, některé pomáhají s tvorbou stránek nebo s jejich korekturou, jiné píší své blogy nebo nabízí svůj talent internetovým deníkům či magazínům. Daří se také prodeji po internetu. Možností, jak si přivydělat po internetu, je dnes mnoho, jen pozor na podvodníky, nikomu za nic předem neplaťme ani za žádná (v uvozovkách) školení. Ženy s dětmi na mateřské jsou pro ně snadnou lovnou zvěří. Chceme si přece vydělat!

Výpomoc zaměstnavateli

Když už maminky si potřebují nutně něco vydělat a nenabízí se jim (pro ně) žádná zajímavá příležitost, je stále možné výpomoci při rodičovské na pár hodin taktéž svému vlastnímu zaměstnavateli. Dost maminek tuto možnost využívá, jelikož se taková pomoc počítá jako plus, když si chtějí udržet dosavadní zaměstnání.

Ať už se rozhodneme pro jakoukoliv práci nebo pokud máme tu smůlu a žádná se nenabízí, mysleme stále na své potřeby, díky nimž jsme dobré matky, ale stejně si především spořme čas pro naše děti. Pro děti totiž děláme právě i to nemožné a díky nim nacházíme v sobě onu sílu, energii a přesvědčení zvládat vše.

 

Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia