Main menu

 

Pozor, klíšťata!

16 Čvc 2015

V letních měsících se více pohybujeme v přírodě a užíváme jejích krás. Pobyt v přírodě s sebou přináší i skrytá nebezpečí. Jedním z nich je riziko onemocnění přenášených klíšťaty. Jaké nemoci přenášejí, jak se proti klíšťatům bránit a jak se chovat, když už se klíště přisaje?

Klíště se řadí mezi cizopasníky a roztoče. Patří k nejčastějším přenašečům onemocnění u lidí a zvířat. V České republice je nejčastější klíště obecné, které se vyskytuje jak v nížinách, tak ve vyšších nadmořských výškách. Klíště se velmi rychle rozmnožuje. Samička klíštěte produkuje mezi 2500 – 4000 vajíčky. Klíště v sobě může nést až osm choroboplodných zárodků, z čehož člověk může být infikován dvěma a ž třemi z nich. Na rozdíl od komárů klíšťata neumí sami vyhledat svého hostitele. Klíšťata vyčkávají a vylézají na stébla trav, tam se vztyčí na přední pár nohou. Pomocí fyzikálních a chemických vjemů z okolí dokáží reagovat na různé otřesy způsobené přibližováním hostitele. Pak už se stačí jen otřít se o dané stéblo trávy, na kterém klíště je, a tak se klíště dostane ke svému hostiteli. Nejaktivnější jsou klíšťata od května do října, vyskytují se v liestnatých lesích, ve vysoké trávě, ale i v městských parcích a zahradách.

klíště

Jak hrozí člověku nebezpečí?

Klíšťata přenášejí vir, který způsobuje zánět mozku, jehož následky mohou být celoživotní. Dále klíšťata přenášejí boreliózu. Každé přisáté klíště neznamená onemocnění, neboť každé klíště nemusí být infikováno.

Borelióza – První stádium tohoto onemocnění je znatelné změnami na kůži (kruhovitá zarudnutá s centrálním vyblednutím nebo nepravidelná růžová až červená zarudnutí kůže). To se projeví za různě dlouhou dobu (několik týdnů až měsíců po nakažení klíštětem). V místě přisátí klíštěte nemusí být žádná reakce. Návštěvu lékaře neodkládejte, při objevení se kožních příznaků jej ihned vyhledejte. Pokud se nemoc odhalí ještě ve stadiu kožních projevů, je infekce dobře léčitelná (antibiotiky).

Pokud chybí reakce v místě vpichu a další kožní projevy se objeví až za dlouhou dobu, často člověk hledá marně příčinu. Poté s odstupem několika měsíců až let se začnou projevovat příznaky – teploty, únava, bolesti hlavy, kloubů. Až s vyšetřením krve se ukáže, že jde o boreliózu. Léčba je náročná a zdlouhavá, mnohdy s trvalými následky.

Zánět mozku – Za 7-14 dní po štípnutí se objevují zvýšené teploty, bolesti svalů, kloubů, bolesti hlavy, malátnost, nechutenství (zkrátka příznaky připomínající virózu). Po pár dnech dochází k úlevě, ovšem za několik dní nastupují vysoké teploty, zvracení, velká bolest hlavy, poruchy spánku či vědomí. Nutná je okamžitá hospitalizace. Následky po překonaném zánětu mozku nebývají časté, ovšem o to víc závažné.

Prevence

Ochranou proti těmto onemocněním je prevence. A to očkování proti klíšťovému zánětu mozku. Proti borelióze očkování zatím není. Proto je důležité používat repelenty, které se aplikují na kůži i oděv. Do přírody volit vhodné oblečení a vyšší uzavřenou obuv (ideálně holínky). Během pobytu v přírodě se často prohlížejte, můžete zachytit klíště lezoucí po kůži ještě nepřisáté.

Odstranění klíštěte

Klíště se nepřichytí hned po tom, co se na svého hostitele dostane, ale nejprve hledá vhodné místo. Láká ho vlhká a jemná pokožka, jako např.podpaží, třísla, jamka pod kolenem, břícho, za ušima. Ale přisát se může kdekoliv. K uchycení používá orgán ústního ústrojí s protisměrnými zoubky, ty zajišťují příjem krve z hostitele. Se slinami vylučuje také látku, která způsobuje to, že po delší době je klíště náročné odstranit.

Klíště jako každý živočich potřebuje vzduch, proto nikdy nepoužívejte k zabití oleje, masti a krémy, které by ho udusily. Také dejte pozor, abyste ho nezmáčkli, mohlo by dojít k vyvržení obsahu střev klíštěte a tím se zvyšuje riziko přenosu nákazy. Nejbezpečnějším způsobem odstranění je použití speciální karty se zářezy. Karta klíště podebere a vytáhne bez rizika rozmáčknutí. Místo přisátí následně vydezinfikujte. Při odstraňování klíštěte používejte ochranné gumové rukavice. Použít můžete také speciální pinzetu. Někdo doporučuje použít k odstranění klíštěte točivý pohyb, kdy pomocí vatového smotku nebo vatové tyčinky navlhčené mýdlovou pěnou klíště vytočíte.

Odstraněného klíštěte se zbavte např.spláchnutím do záchodu nebo ho zabalte do kousku novin a na nehořlavém povrchu ho spalte.

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia