Main menu

 

Povinnost používání autosedaček

20 Říj 2015

Hlavním důvodem pro použití dětské autosedačky při jízdě autem je zajištění co nejlepší bezpečnosti pro dítě. Dětskou autosedačku musí používat všechny děti menší než 150 cm, které zároveň váží méně než 36 kg. Používání dětských autosedaček je vymezeno zákonem a patří k základní povinnosti každého řidiče.

Two boys in car seats, travelling, sleeping in the car with teddy bears

Co říká zákon?

Pravidla pro používání dětských autosedaček a týkající se přepravy dětí v autě vymezuje zákon o provozu na pozemních komunikacích č. 361/2000 Sb. Z tohoto zákona vyplývá, že řidič nesmí přepravovat v motorovém vozidle kategorie M1, N1, N2, N3, které není vybaveno zádržným bezpečnostním systémem, dítě mladší tří let, nebo dítě, které je menší než 150 cm na předním sedadle.

Pokud je vozidlo zmíněných kategorií vybaveno zádržným bezpečnostním systémem, řidič smí přepravovat dítě, jehož váha nepřevyšuje 36 kg a výška nepřevyšuje 150 cm (věková hranice není v zákoně uvedena), pouze za použití dětské autosedačky. Při přepravě musí být dítě umístěno v dětské autosedačce, která vyhovuje jeho hmotnosti a tělesným rozměrům. Jestliže je sedadlo vybaveno airbagem, který nebyl uveden mimo činnost, nesmí být dítě v autosedačce přepravováno čelem proti směru jízdy.

Jestliže máme ve vozidle kategorie M1 a N1, které je vybaveno zádržným bezpečnostním systémem, na zadním sedadle umístěné 2 dětské autosedačky a z důvodu nedostatku volného místa nejsme schopni připevnit třetí dětskou autosedačku, můžeme přepravovat třetí dítě starší 3 let a menší než 150 cm na zadním sedadle. Dítě však musí být za jízdy připoutáno bezpečnostním pásem.

Výjimky, kdy dítě nemusí sedět v dětské autosedačce

Existuje několik situací, kdy řidič vozidla není povinen přepravovat dítě v dětské autosedačce. Je to tehdy, pokud:

 • Zdravotní stav dítěte neumožňuje použít zádržný bezpečnostní systém.
 • Přepravním prostředkem je vozidlo bezpečnostních sborů při plnění služebních povinností (policie, hasiči, záchranka, horská služba).
 • Pokud se přepravují děti ve vozidlech zabezpečujících svoz a rozvoz dětí do mateřských a základních škol nebo jejich přeprava na sportovní, kulturní nebo společenské akce za podmínky omezení rychlosti daného vozidla na max. 70 km/hod.
 • Autosedačka není povinná tehdy, pokud použijeme k přepravě vozidlo taxislužby. Dítě však nesmí být přepravováno na předním sedadle vedle řidiče a při jízdě musí být připoutáno bezpečnostním pásem.

IMG_0455 (Kopírovat)

Dětské autosedačky

Skupina 0 a 0+, pro dítě 0-13 kg (0-9/12 měsíců), jsou to tzv.vajíčka či skořepiny, které se upevňují vždy proti směru jízdy. Pokud chcete autosedačku umístit na přední sedadlo, nesmí být na tomto místě aktivní airbag. Byl by pro dítě smrtelně nebezpečný.

Skupina I, pro dítě autosedačka 9-18 kg (asi 9/12 měsíců – 4 roky), děti jsou v těchto autosedačkách upoutány vlastním popruhovým systémem.

Skupina II, pro dítě autosedačka 9-25 kg (asi 4 roky – 6 let), tyto autosedačky se připoutávají tříbodovým popruhem vozidla.

Skupina III, pro dítě autosedačka 15-36 kg (od cca 6 let – 11 let, resp.do výšky 150 cm), jde o takzvaný podsedák, který vyžaduje použití tříbodového bezpečnostního pásu vozidla.

Proč používat dětské autosedačky?

 • Při prudkém nárazu či brzdění je nepřipoutané dítě ve vozidle vrženo obrovskou silou vpřed.
 • Poutejte dítě i při jízdě v obci nebo na krátkou vzdálenost (cesta do školy, do obchodu,…). I na tak malé vzdálenosti se může stát neštěstí.
 • Nejvíce dětí při autonehodách umírá v autě, nikoliv jako chodci a cyklisté.
 • Nezajištěné děti ve vozidlech umírají při autonehodách 7x častěji než děti sedící v dětské autosedačce.
 • I když jedete bezpečně, můžete potkat řidiče, který do vás narazí nebo způsobí nehodu.
 • Používejte odpovídající autosedačky. Pokud použijete malé dítě standardním bezpečnostním pásem, pás jde dítěti přes krk a při prudkém zabrzdění či nehodě se dítě uškrtí.
 • Nesmysl je držet dítě v náručí. Při nárazu ho nikdy neudržíte, naopak ho ještě rozmáčknete vlastní tíhou těla.
 • Pokud byste připoutali sebe a dítě jedním společným bezpečnostním pásem, při nárazu dítě rozdrtíte svojí tíhou.

Pokuty

V případě, že řidiči poruší povinnost použít dětskou autosedačku při přepravě dětí podle zákona č.361/2000 Sb., jim hrozí jim udělení blokové pokuty až do výše 2000 Kč nebo pokuta ve správním řízení 1500-2500 Kč.

Podívejte se na velký výběr kojeneckého oblečení a kojeneckých potřeb, u nás si určitě vyberete.

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia