Main menu

 

Poslíčci – jak je rozeznat od skutečného porodu?

24 Bře 2016

Poslíčci jsou jakési falešné děložní stahy, které se mohou začít objevovat už od poloviny těhotenství. Jak poslíčky rozeznat od skutečného porodu?

pregnancy-1158287_1280

Co jsou poslíčci?

Poslíčci neboli Braxton-Hicksovy kontrakce jsou občasné tuhnutí bříška. Objevují se v nepravidelných intervalech, nenabírají na intenzitě. Nepravé kontrakce, neboli poslíčci nejsou nic neobvyklého. Jsou prospěšné, neboť připravují dělohu k porodu. Děloha trénuje. Stahuje se a uvolňuje, a to bude při skutečných porodních kontrakcích potřebovat.

Poslíčky těhotné ženy obvykle vnímají jako náhlé ztuhnutí břicha. Bývají doprovázeny pocitem podobným menstruačním bolestem. Je to způsobeno nepravidelnými děložními stahy, tedy stahováním a uvolňováním děložní svaloviny. Na závěr těhotenství už mohou být poslíčky bolestivé, to proto že se miminko otáčí hlavou dolů, aby zaujalo správnou polohu k porodu. Obvykle asi 2 týdny před termínem porodu se poslíčci zintenzivní, avšak stále nejde o pravé kontrakce, vedoucí k porodu. Skutečné děložní stahy však s poslíčky nespletete. Kontrakce jsou pravidelné stahy, které nabírají na intenzitě a interval mezi nimi se zmenšuje. Kontrakce jsou tedy čím dál tím víc silnější a bolestivější. Na rozdíl od poslíčků, které mají stále stejnou intenzitu, náhle vznikají a rychle odezní, nejsou pravidelné.

Poslíčci se často objevují po zvýšené fyzické námaze. Po rychlé chůzi, po zvednutí těžšího břemene, po pohlavním styku. Také třeba při dotyku nebo hlazení těhotenského bříška, při plném močovém měchýři.

pregnancy-466129_1280

Co dělat při poslíčcích?

Když jsou poslíčci nepříjemní, bolí, je možné, že se žena přepíná. Pomůže si na chvilku sednout nebo lehnout na bok a odpočinout si. Vyzkoušet můžete také lehkou procházku, teplou sprchu nebo koupel. Doporučuje se také hodně pít, změnit polohu, najíst se, vyprázdnit se. Někteří gynekologové předepisují hořčík.

Pokud si nejste jistá, navštivte svého gynekologa a sdělte mu své obavy z poslíčků. Pokud se poslíčci objeví v první polovině těhotenství , kdy břicho tvrdne vícekrát za den (10-15x), raději se opět obraťte na svého gynekologa.

Když by se spolu s poslíčky objevily i další příznaky (krvácení, prudká bolest břicha), neprodleně vyhledejte lékaře.

Jak rozeznat poslíčky od kontrakcí?

Těhotné se obávají, zda rozeznají poslíčky od skutečných kontrakcí. Poslíčci se nezintenzivňují, na rozdíl o kontrakcí, které jsou stále silnější. Poslíčci jsou cítit především v přední části bříška, zatímco kontrakce jsou cítit po celém těle. Poslíčci trvají krátce, zatímco kontrakce delší dobu. Po krátké procházce poslíčci odeznívají, zatímco kontrakce se stávají silnějšími. Děložní čípek se s poslíčky nemění, zatímco s kontrakcemi se čípek otevírá a ztenčuje.

Přečtěte si také další články určené pro maminky:

S přáním krásného dne

www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

2 comments on “Poslíčci – jak je rozeznat od skutečného porodu?

  1. Pingback: Sex v těhotenství | Blog Mimulo

  2. Pingback: Kdy jet do porodnice | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia