Main menu

 

Porod do vody – Je stále populární?

23 Lis 2015

V některých českých porodnicích mají pokoj, ve kterém je umístěna prostorná vana, určená pro porod do vody. Porod do vody je u nás stále populární, i když počet porodů touto metodou se v žádném případě nevyrovnává porodům „na suchu“. V České republice je porod do vody možný od roku 1999, kdy Česká gynekologická společnost porod do vody akceptovala a stanovila podmínky pro porod do vody.

O porodu do vody mluvíme tehdy, když druhá doba porodní (tedy vypuzovací fáze) probíhá pod úrovní vodní hladiny. Teplota vody má být maximálně 38°C a mohou se do vody přidat různé esenciální oleje, které pomohou vytvořit příjemnou atmosféru. První dobu porodní může žena trávit i mimo vanu či bazén. Do vany či bazénku žena vstupuje tehdy, když jsou porodní cesty otevřeny na asi 4 cm. Pozici zaujímá rodička takovou, jaká jí je příjemná.

Při porodu do vody musí být přítomna zkušená porodní asistentka, jež miminko chytí a během pár sekund vytáhne z vody. Miminko se utopit nemůže, protože mu pupeční šňůra stále dodává kyslík. Pokud se žena rozhoduje pro porod do vody, musí tak udělat s dostatečným předstihem a zjistit, zda ho daná porodnice umožňuje.

pregnant-493699_1920

Pozitiva porodu do vody

Pobyt v teplé vodě uvolňuje svalstvo, tlumí bolest a stimuluje uvolnění oxytocinu. Důsledkem pak je rychleji postupující porod. Žena má z takového porodu obvykle dobrý zážitek, má posílené mateřské kompetence a lépe se přizpůsobuje nové rodičovské roli (netrpí na poporodní deprese,…).

Porod do vody se spojuje se snížením potřeby zásahů do porodu pomocí farmakologického tlumení bolesti a dalších vnějších zásahů (nástřih není nutný, protože hráz je díky teplé vodě pružnější a přizpůsobí se tak lépe průchodu hlavičky).

Porody do vody v porovnání s běžnými porody mají jen nízké riziko operativního ukončení porodu.

Všechny výše uvedené výhody pro matku, jsou také výhodami pro dítě. Porod do vody přináší dítěti velkou výhodu z hlediska ulehčení drsného přechodu z těla matky ven.

Porod do vody je pro miminko přirozenější. V matčině těle se dítě vyvíjí v prostoru vyplněném plodovou vodou, proto je přechod z plodové vody do teplé vody bazénku či vany podle odborníků pro dítě méně stresující. Snižuje se tak možnost poporodního trauma pro novorozené dítě.

Kdy porod do vody není možný?

Do vody může rodit jen žena s fyziologickým těhotenstvím, pokud nemá žádné zdravotní problémy a po ukončeném 37. týdnu těhotenství. Pokud je žena postižena infekcí nebo je porodní hmotnost miminka odhadnuta na více než 4 kg, porod do vody nepřipadá v úvahu. Kontraindikací je také podání analgetik nebo epidurální analgezie v průběhu 1. doby porodní. V případě, že odtéká zakalená plodová voda, není porod do vody také možný. Aby byl porod do vody možný, musí být miminko v poloze podélné hlavičkou. Nemělo by být v poloze koncem pánevním. V České republice je nemožné rodit dvojčata do vody.

TIP: Přečtěte si také, jak je to s urychlením porodu pomocí hamiltonova hmatu.

Rizika

Porod do vody má i určitá rizika. Nejčastěji uváděné je možnost bakteriální infekce, znečištění vody stolicí (ač před porodem do vody je nutný klystýr), krví nebo močí. Hlavně také špatná kontrola krevní ztráty rodičky. Teplem se roztahují cévy a rána může víc krvácet, po porodu však o krvácení rozhoduje stažení dělohy.

Miminko po porodu má reflex, díky kterému se nadechne až po vynoření nad vodní hladinu, existuje však nízké riziko, že by se mohlo nadechnout už pod vodou. Toto riziko hrozí jen v případě příliš studené vody ve vaně či bazénku. Nakonec i při porodu na suchu může miminko vdechnout trochu plodové vody.

Kde rodit do vody?

Pokud se žena rozhodne pro porod do vody, musí se nejprve informovat ve vybrané porodnici, zda tento způsob porodu umožňují. Ve většině porodnic mají vany, ovšem používají je třeba jen při 1. době porodní. Čerpat se dá na webových stránkách jednotlivých porodnic.

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia