Main menu

 

Poporodní deprese

27 Led 2016

Po porodu se od žen očekává, jak budou radostné, šťastné, veselé a místo toho může mnoho žen pociťovat jisté rozčarování. Mohou být plačtivé, náladové, přecitlivělé, úzkostlivé, podrážděné, smutné, vyčerpané,…

Narození dítěte je samozřejmě velké štěstí a radost. Je však často vykoupeno starostmi, strachem, únavou, stresem a vyčerpáním. Spolu s únavou a změnou hormonální hladiny u mnoha matek se v prvních pár dnech po porodu mohou dostavit i negativní pocity. Laicky je nazýváme jako „depka“ (deprese). Tyto stavy mohou mít různé podoby. Žena může být jemně melancholická, ale dostat se může až do stavů závažné deprese, která ji znemožní péči o dítě a každodenní fungování.

Tired Mother Suffering From Post Natal Depression

Tyto poporodní stavy se rozdělují na tři hlavní typy:

Poporodní blues

Psychologové tomuto období říkají také sedmidenní nebo baby blues. Baby blues se objevuje obvykle 3. – 4. den po porodu a vrcholí okolo 6. dne, spontánně odezní do 12. dne po porodu. Na poporodním blues se podílejí především hormony, které se během porodu a při nástupu laktace uvolnily. Dalšími viníky jsou fyzická únava, silné emocionální vypětí, odpovědnost za narozené dítě.

Maminka by měla u svých blízkých najít oporu a porozumění a tento stav podobný splínu rychle pomine.

Poporodní deprese

Jestliže tento splín trvá více než 2 týdny, může přejít až do poporodní deprese. Ta se objevuje 3 – 4 týdny po porodu a může trvat až do 8 měsíců dítěte (výjimečně až do dvou let po narození dítěte).

Maminky prožívají velké výkyvy nálad. Deprese se střídají s dobrou náladou, mohou být plačtivé, podrážděné, skleslé, mohou špatně spát a mít poruchu chuti. V extrémních případech mohou mít maminky sebevražedné tendence.

Poporodní (laktační) psychóza

Pokud se objevují velmi závažné psychické stavy a ženino chování je podivné. Mohou se objevit sluchové halucinace, blouznění, žena se příliš zabývá zdravím dítěte, z dítěte nemá radost, nedokáže se o dítě postarat, může pomýšlet na sebevraždu či na ublížení miminku. Jde již o velmi těžké stavy, které se nazývají poporodní psychózy (dříve laktační). Tato žena si sama neuvědomuje, že je nemocná, ztrácí kontakt s realitou. A je naprosto nutná psychiatrická léčba a medikace. Tato nemoc se nedá zvládnout vlastní silnou vůlí.

Pár rad závěrem

Při poporodním blues či depresi může pomoci dostatek spánku, což s novorozeným miminkem může jít těžko. Maminka by měla využít každou chvilku, kdy miminko spinká, ke svému spánku. Pomáhá také se ze svých pocitů vypovídat. Mít někoho, komu můžete říct své pocity. Dalším krokem ke zbavení se negativním pocitů je najít si čas jen sama pro sebe (i když to bude jen jedna hodinka týdně). Miminko může pohlídat babička nebo tatínek a vy můžete jít na procházku, na kafe s kamarádkou nebo si zacvičit. Každé miminko potřebuje maminku v psychické pohodě. Lepší náladu může vrátit i setkávání se s jinými maminkami, kde při povídání zjistíte, že mají podobné starosti a problémy jako vy. V dnešní internetové době se maminky „scházejí“ v diskuzích na portálech pro maminky. Dostat se do psychické pohody pomůže i dostatečný pobyt na čerstvém vzduchu (procházky s kočárkem), úprava stravovacích návyků (dostatek ovoce a zeleniny), pohyb…

Poporodní deprese není nic, za co by se měla maminka stydět. Přihodit se to může jakékoliv mamince. Je důležité rozlišit příznaky a v případě, že by blues přerostlo v závažné deprese, je nutno vyhledat odbornou pomoc.

Mohlo by Vás také zajímat

One comment on “Poporodní deprese

  1. Pingback: Porod do vody – Je stále populární? | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia