Main menu

 

Pohybový vývoj dítěte

29 Kvě 2015

Přetáčení se ze zad na bříško

Tento pohyb dítě zvládá, jakmile dokáže zkoordinovat své ruce, nohy a tělíčko. Ze zad na bříško obvykle dítě zvládá otočit se mezi 4. a 7. měsícem. Někdy se miminku podaří převalit i dříve, ale to jde většinou pouze o náhodu, nikoliv o cílené přetočení. Důležité je, aby rodiče své děti pokládali na bříško. Od 3. – 4. měsíce se totiž pohybový vývoj odvíjí právě z polohy na bříšku.

Plazení

Kolem 5. – 6. měsícem miminko v poloze na bříšku dokáže zvednout a udržet hlavu vztyčenou, přitom přenáší váhu na předloktí. Poté, kolem 6. – 10. měsíce se děti začínají s pomocí rukou přitahovat a pomalu se plazit dopředu. Později přidávají při plazení ještě nožičku, kterou se odrážejí, plazí se jak partyzáni. Většinou to bývá jen jedna noha.

Lezení na čtyřech

Lezení je nejzdravější pohyb ve vývoji dítěte. Propojuje hemisféry, zlepšuje koordinaci a soustředění, posiluje zádové a břišní svalstvo a připravují tělo na sed. Miminka nejčastěji začínají lézt kolem 7. – 11. měsíce života. Je velmi důležité, aby byly zvyklé trávit na bříšku dostatek času, protože právě v poloze na bříšku posilují ty správné svaly (zádové a šíjové), které budou později při lezení potřebovat. Někteří odborníci se shodují na tom, že lezení má nezastupitelnou roli v motorickém vývoji dítěte.

Ne všechny děti však lezou. Některé se místo lezení pohybují třeba válením sudů. Jiné se pohybují v lehu na zádech tak, že přisouvají nohy k zadečku a „šoupají se“ po zemi. Důvodem takového netradičního pohybu může být třeba příliš hladká podlaha, např.plovoucí podlaha, po které se dětem špatně leze, protože moc klouže.

Child baby toddler crawling facing backwards from the back rear

Sezení

Dříve byly děti pasivně posazované prý kvůli trénování zádových svalů, aniž by to jejich tělo zvládalo samo. Generace těchto dětí vyrostla a zjistilo se, že je bolí záda častěji a dříve, než jiné generace. Odborníci tak došli k závěru, že jejich záda byla přetěžovaná už v dětství, a tak se názor na pasivní posazování zcela otočil. USA je ve fázi pasivního posazování teprve dnes, takže knihy přeložené z angličtiny mohou matkám dávat chybné informace. Chtít po půlročním dítěti, aby samo sedělo, je zcela nereálný požadavek.

Sed je totiž vrcholem celého pohybového vývoje. Děti většinou nejdříve stojí a lezou, teprve poté zvládají sedět. Sedají si tak, že z polohy na všech čtyřech jdou přes bok a poté vyndají jednu nebo obě nohy. Ze začátku se ještě přidržují rukama země. Ve chvíli, kdy ruce uvolní pro hraní nebo držení hračky, jsou záda na sed připravená. Sed z lehu na zádech není možný. Děti si tak sice někdy sednou, např.když jsou ve zvýšené poloze (v autosedačce či polohovaném lehátku), jde však stále o pasivní sed. Samostatně se posadit děti zvládají kolem 9.-12. měsíce.

Stání

Pokud se dítě zvládne samo postavit s oporou o nábytek či nohu maminky, což bývá obvykle kolem 8.-10. měsíce, musí se naučit samo jak dolů. Maminka by neměla dítěti pomáhat a sundavat ho ze stoje. Dítě by se pak pouštělo s tím, že ho maminka vždy zachytí, a tím by došlo zbytečně k úrazu. Dítě by se mělo naučit spoléhat samo na sebe. Ideální je, když se dítě ze stoje dostane do kleku a pak v pořádku na zem rukama. Pokud dítě spadne ze stoje rovně na záda a na hlavičku, pro mozek je to důležitá informace, aby tento pohyb příště neprovedlo. Hlavička dítěte, tím že nejsou ještě srostlé lebeční švy, není pádem tolik ohrožená. A v životě mu nikdo silnici a chodník polštáři obkládat nebude. Dítě se zkrátka musí naučit ovládat svoje tělo bez pomoci.

Chůze

Ve chvíli, kdy se dítě postaví, trvá několik měsíců, než zvládne urazit prvních pár krůčků. Tato doba může trvat 4-5 měsíců. Rodiče si často myslí, že dítěti pomohou k chůzi voděním za ruce, což je chyba. Vodění za ruce nemá s chůzí nic společného a už vůbec tím chůzi neurychlí. Dítě se do rodiče zavěsí a nohama pohybuju proto, že musí, aby vám stačilo. Odborníci doporučují nechat dítě svému vývoji napospas. Dopřejte svému dítěti čas v klidu lézt a obcházet nábytek a do jeho pohybového vývoje nezasahujte. Každé dítě je originální a chodit zvládají různě – kolem 12. – 18. měsíce života.

Pohybový vývoj dítěte je velmi individuální. Některé děti jsou čiperné a své tělo ovládají o několik měsíců dříve než ostatní. Jiné děti jsou spíš lenivější a naopak pohyb, který jejich vrstevníci zvládají, ony ještě neumí. Rodiče by v tomto případě neměli srovnávat. Každé dítě je jiné a pohybový vývoj prochází určitými vývojovými milníky v daném pořadí.

Mohlo by Vás také zajímat

CzechSlovakia