Main menu

 

Po kom to dítě asi bude?

8 Dub 2016

Jako rodiče často přemýšlíme nad tím, po kom jen to naše dítko bude, také dumáme, jak jen se ty geny mohly namíchat. „A co když bude malé vznětlivé jako táta, budu ho moci nějak převychovat“, ptá se pak mnohá maminka a naopak. Bude mít po nás talent, po babičce píli, po dědečkovi všeobecný přehled, po tátovi smysl pro humor, po strýci výšku, po sestře ty krásné modré oči? Jaké jen bude naše dítě a po kom a zda jeho podstatu osobnosti budeme moci ovlivnit, zajímá nás všechny. Za kolik povahových vlastností mohou naše geny a kolik toho můžeme změnit jako rodiče vychovatelé?

photographing-children-735225_1920

Nepopsaný list papíru?

Často se říká, že dítě se narodí jako nepopsaný, čistý list papíru. Ale není tomu tak, už při narození se na nás podepíše nekonečné množství genů a jejich variant, tedy již základy našich povahových rysů jsou již dané, stejně tak bývá vrozený temperament. Geny již při narození tvoří 50 % naší osobnosti. Další polovinu můžeme ovlivnit také výchovou a patřičným rozvíjením talentu či intelektu.

Mohou za to geny

I když mnohé vlastnosti našeho dítěte můžeme změnit a ovlivnit, stejně když se nedaří, svádíme jejich nedokonalost na geny ostatních. Geny jsou totiž opravdu neodlučitelné a mnohdy je ani nemůžeme zapřít. Často pak kolem sebe slyšíme: „Ten Váš „malej“ svého dědu teda nezapře“. A je to tak, geny jsou někdy vidět a genetika je velká věda, která může nejednu milou i nemilou stránku povahy na nás i naše potomky vyzradit. Na druhou stranu ovšem na ostatním musíme celý život pracovat. A víme, že láskyplná výchova také přemůže i genetický základ. Proto se občas může dítě svým chováním podobat také svému nevlastnímu rodiči. Za co mohu geny a lze je vskutku rozpoznat?

cac165ed-e8d1-4693-b145-69398953f3bc

Geny a věda

Dnešní věda, obzvláště genetika, už umí leccos, ale zjistit jaké bude mít kdo vlastnosti, schopnosti, to ještě (naštěstí) nesvede. Lékaře a genetiky zajímají spíš vrozené a dědičné nemoci, než jaké bude mít kdo oči, vlasy a jestli bude tlustý. Většina vzhledových a povahových vlastností je navíc v těle zakódovaných na mnoha místech v těle, takže rozklíčování je značně složité. Člověka si lze představit jako obrovskou chemickou továrnu, kde všechno souvisí se vším a jedno ovlivňuje druhé. Výsledný efekt vzniká kombinací milionů detailů.

Vlastnosti jako výška, tloušťka, barva vlasů, očí, typ kůže, vrozený talent, intelekt a určitě i spousta charakterových vlastností je v nás z větší části zakódována po předcích. Někde se však na konečné podobě nemálo podepisuje i vliv prostředí a sociálního zázemí.

Leckteré věci může člověk sám ovlivnit. Například výšku. Těžko budeme předpokládat, že se dvoumetrovým rodičům narodí děti s konečnou výškou kolem metru šedesát, ale stravou se dá několik centimetrů ovlivnit. A co se tloušťky týče, dva lidé s naprosto stejnou genetickou výbavou mohou mít váhový rozdíl třeba i dvacet kilo, když jeden bude celý den sedět a jíst sladké a druhý bude denně běhat deset kilometrů a jíst jen maso a zeleninu.

Mýty a geny

Říká se, že kluci jsou podobní spíš maminkám a holky tatínkům. A vůbec koluje spousta mýtů o dědičnosti. Tak jednoduché to ale není a ani nemůže být. To, jak člověk ve finále vypadá, je výsledkem kombinací tisíců genů. Každý člověk je mozaikou genů od své matky a svého otce. Jenže geny nejsou od rodičů dokonce ani půl na půl. Příroda je natolik nevyzpytatelná, že zkombinuje každému geny od rodičů jinak a ještě v jiném poměru! Takže variabilita je prakticky nekonečná.

Proto si sourozenci v něčem budou podobní a v něčem budou úplně rozdílní. Ze dvou jedinců může vzejít nekonečné množství kombinací a každá bude jiná. Stejnou mozaikou svých rodičů jsou i naši otcové a matky a tak to jde pořád dál a dál do minulosti. Teoreticky máme od každého rodiče polovinu a od každého prarodiče čtvrtinu. Ale kolik je to přesně a jaká je to čtvrtina nebo polovina, nevíme. A tudíž se asi zatím nedovíme (možná je to dobře), kolik toho z nás zdědí naše děti.

S přáním pěkného dne
Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia