Main menu

 

Plané neštovice – neškodná infekce či hrozba?

9 Čvn 2017

Plané neštovice jsou třetím nejčastějším infekčním onemocněním. Původcem je virus. Jeho nakažlivost je veliká. Nákaza se šíří vzdušnou cestou. Do dospělého věku prodělá plané neštovice téměř každý člověk. Nejčastěji onemocní děti ve školce nebo ve škole, zejména koncem zimy nebo v jarních měsících, ale ani léto není výjimkou. Jaký je průběh nemoci a mohou být neštovice pro naše děti nebo také pro nás skutečně nebezpečné?

Průběh onemocnění

Doba od začátku onemocnění je kolem 2 – 3 týdnů. Poté si rodiče na krku, za ušima, na obličeji a ve vlasech všimnou drobných červených puchýřků naplněných tekutinou, puchýřky se postupně objeví i jinde po těle. Teplota bývá zvýšená, začátek onemocnění provází nechutenství. Podobné puchýřky lze najít i v ústech. Výsev puchýřků trvá kolem týdne. Puchýřky se vysévají po těle ve vlnách, takže zároveň najdeme čerstvé, naplněné bělavou tekutinou, ale i prasklé, hojící se stroupkem. Kolem desátého dne většinou prasknou poslední puchýřky a dítě přestává být nakažlivé pro ostatní. Získává zároveň celoživotní ochranu před touto nákazou. Virus však zůstává v jeho těle a za určitých okolností může, zejména ve stáří, způsobit bolestivý „pásový opar“. U většiny dětí proběhne onemocnění zcela bez problémů. Někdy může dojít k druhotnému hnisání prasklých puchýřků. Je třeba dítěti zabránit v jejich škrábání.

Těhotné ženy a neštovice

Plané neštovice v těhotenství se vyskytují velmi vzácně. Hlavním důvodem je to, že asi 90% těhotných žen je imunních vůči tomuto onemocnění. Zbývajících 10% se však riziku vzniku neštovic nevyhne. Pokud jste tuto nemoc již jednou měli, budete po zbytek svého života imunní.
Pokud dojde k výskytu planých neštovic u těhotné ženy, znamená to pro plod velké riziko. Existuje vždy možnost, že dítě si ponese závažné deformace. Ve velmi vážných případech může dokonce dojít k potratu nebo narození mrtvého dítěte. Míra vlivu závisí do značné míry na době infekce. Zvláště citlivé jsou infekce mezi 8. a 20. týdnem těhotenství. Během této doby se vyvíjejí orgány plodu, co může způsobit vážné vrozené vady očí, srdce a mozku. V případě infekce mezi 13. a 20. týdnem těhotenství, se může jednat i o deformace končetin, nízkou porodní hmotnost, malý vzrůst, zjizvení pokožky nebo předčasné úmrtí.
Zvlášť nebezpečná je nákaza těhotné maminky 5 dnů před porodem a do 2 dnů po porodu. Narozené děťátko může mít velmi závažné projevy onemocnění (zánět plic nebo onemocnění různých orgánů). Existuje již naštěstí účinná léčba.
Nebezpečí nákazy planými neštovicemi v těhotenství je tedy relativně nízké. Většina matek překonala toto onemocnění v průběhu svého dětství, a je tak imunní. Přesto je důležité omezit styk těhotné ženy a infikovaných lidí, aby se minimalizovalo riziko poškození plodu.

Léčba?

Zabránit škrábání puchýřků, případně zmírnit svědění například tekutým pudrem, bývá nejúčinnější léčba. Má-li však dítě zvýšenou teplotu nebo horečku, podejte odpovídající dávku paracetamolu. V závislosti na závažnosti onemocnění by dítě mělo být spíše v klidu na lůžku.

Prevence?

Děti se závažným onemocněním imunitního systému je možné očkovat. Očkování však zatím není bohužel hrazené zdravotní pojišťovnou. Ale předpokládá se, že toto očkování bude zařazeno do pravidelného očkování všech dětí.

Přečtěte si také dalčí články na téma nemoci dětí:

Podívejte se také na velký výběr kojeneckého oblečení a kojeneckých potřeb, u nás si určitě vyberete.

 S přáním pěkného dne

Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská
www.mimulo.cz

Zdroj: Gregora, M.: Péče o dítě. Praha: Grada, 2007

Mohlo by Vás také zajímat

One comment on “Plané neštovice – neškodná infekce či hrozba?

  1. Pingback: Jak na dětské prdíky? | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia