Main menu

 

Péče o pleť v podzimní dny

30 Zář 2016

Léto končí a těší se na nás sychravé podzimní dny. Naše pleť „vymazlená“ sluníčkem, krémy s ochrannými faktory a letní pohodou, tou především, bude vystavena opět změnám počasí, a tím i změnám nálad. Vše souvisí se vším, tedy naše psychická vyrovnanost se odráží též na naší pleti. Jako maminky jsme často unavené a vyčerpané celoročně, proto bychom také o svou pleť měly pečovat neustále, i když je to s malými dětmi běhajícími neustále kolem velmi těžké. V létě si nějaký ten „hříšek“ spáchaný na své pleti ještě můžeme dovolit, energii tělo i pleť čerpá ze slunce, ale s příchodem chladných dní už si na péči o pleť musíme dát záležet, obzvláště my maminky. Prudký vítr, chlad, suchý vzduch, znečištěné ovzduší a také výkyvy teplot dávají naší pleti zabrat. Když se o ni nebudeme řádně starat, velice rychle se to na ní projeví.

beauty-treatment-898251_640

Čistíme a čistíme

Správné čištění pleti je velmi důležité, dbejme na něm jako na čištění zubů. Obličejové partie ráno i večer očistíme pleťovým mlékem nebo čisticím gelem a proces dokončíme použitím pleťového tonika. Výborným a rychlým řešením pro nás maminky je micelární voda, kterou můžeme pleť čistit i odličovat, též dvakrát denně. Klasické mýdlo se pro použití na pleť obličeje nehodí. Ani obyčejná voda nepostačí. Naše pleť přes chladnější dny potřebuje i výživu.

Nezbytná je také aplikace výživného krému s vitaminy. U suché a citlivé pleti volíme krémy mastnější, protože tento typ pleti je náchylnější ke ztrátě vody. U přirozeně mastné nebo aknózní pleti volíme krém hydratační. Smíšený typ pleti potřebuje hydratovat i chránit zároveň, nebraňme se proto kombinaci krémů. Přípravky s obsahem alkoholu bychom měli vyloučit, protože alkohol sám o sobě vysušuje.

Pozornost věnujme také samotnému mytí. Pokud budeme obličej omývat pouze vodou, odstraníme jen nečistoty v ní rozpustné a voda sama (obzvláště tvrdá voda) může epidermální vrstvu narušit. Klasická tuhá mýdla mají zásadité pH, které narušuje přirozeně mírně kyselý ochranný film pokožky. V zimních měsících nejsou vhodné dlouhé horké koupele. Pokud si je přesto nedokážeme odpustit, vyměňte pěnu za olej. Po koupeli pokožku jen lehce osušíme ručníkem, abychom zabránili setření vzniklého ochranného filmu.

Krémy nad zlato

Základním předpokladem zdravé a krásné pokožky je hydratace. Mýtus o tom, že hydratační krémy se nesmí v chladném počasí používat, aby voda v pleti „nezamrzla,“ byl již vyvrácen. Držme se doporučení dermatologů a používejme v zimě krémy, které nám pomohou vodu v pokožce udržet, tedy ty mastnější. Pokud se jedná o kůži obličeje (pojem pleť je používán spíše jako kosmetický termín), je nutné při výběru správných ošetřujících přípravků přihlédnout k typu pleti.

Zdravá pokožka obsahuje přibližně 72 % vody, ve které probíhají metabolické procesy. Při optimální hydrataci je kůže jemná, vláčná, elastická. Její povrch je krytý mírně kyselým povrchovým filmem, který zabraňuje nadměrnému odpařování vody. Proces, který se také podílí na udržování správného obsahu vody a zároveň tělesné teploty, je pocení.

Také make-up si pořizujeme s obsahem hydratačních a zvláčňujících složek, zapomeňme na pudry nebo si pořizujme pudry typu 2 v 1, které pokožku tolik nevysušují. Pozor, také tvářenka či bronzer může obsahovat hydratační komponenty.

Dle lékárníků k poruchám hydratace kůže dochází jak při změně teploty, tak při změně vlhkosti vzduchu. V zimním období je vzduch sušší nejen v domácím, ale i ve venkovním prostředí. Pokožka může být přesušená, zarudlá, napjatá, podrážděná, drsná, svědivá, objevují se i šupinky a praskliny, které mohou být vstupní branou patogenních mikroorganismů.

Pozor na suché rty a na naše zlaté ručičky

Zvláštní péči musíme věnovat během podzimu a v zimě i pokožce rtů, která je velmi tenká, rychle vysychá a praská, časté olizování rtů pak situaci ještě zhoršuje. Několikrát denně přetřete rty balzámem s UV filtrem. Ve složení kvalitních tyčinek na rty by neměly chybět látky jako bambucké máslo, mandlový či olivový olej, panthenol atd. Další problematickou partií v zimním období jsou ruce. Pečovat o ně nám pomohou jak kvalitní hydratační krémy s vitamíny, tak i nošení rukavic.

Nejen aplikace topických přípravků nám na podzim pomůže udržet pleť zdravou. Dodržujme pitný režim a zdravý jídelníček. Příjem vitaminů především z ovoce a zeleniny je k nezaplacení, největší roli pak hrají v souvislosti s pletí vitaminy A, C, E a antioxidanty. Dostatečný a pravidelný pohyb pokožku dobře prokrví, zrychlí látkovou výměnu v těle a odplaví odpadní látky z kůže. Dopřejme si rovněž dostatek kvalitního spánku, neboť napomáhá odstraňování odumřelých buněk.

Nesmíme zapomínat, že i naše děti a jejich pokožka potřebuje péči. Kosmetiku pro miminka zakoupíte zde www.mimulo.cz/kojenecke-potreby/kosmetika-pro-miminka/

S přáním pěkného dne
Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia