Main menu

 

Péče o dětskou pokožku

16 Bře 2015

Pokožka miminka a batolete je mnohem tenčí než pokožka dospělých. Je velmi jemná a citlivá na všechny chemické, mikrobiální i fyzikální vnější vlivy. Její ochranná a bariérové funkce ještě zcela nefunguje a tam, kde dospělý člověk má již kůži dostatečně odolnou, má miminko ještě stále zranitelnou. Proto je nutné chránit kůži dítěte proti vysychání a také proti různým alergenům.
Optimální volbou pro miminka jsou neparfemované, nealergizující volně prodejné přípravky, které obsahují tuky co nejpodobnější těm lidským. Velmi důležité jsou z nich především ceramidy, které po nanesení nezanechávají pocit mastnoty a slouží jako zdroj pro tvorbu a obnovu kožní bariéry.

bezplenková metoda

Čím mazat?

Dětské mléko
Vybírejte si ty dermatologicky testované, bez parfemace a konzervačních látek, a pokud možno hypoalergennní. Dětské mléko slouží spíše k hydrataci a ošetření pokožky než k promaštění, proto se obvykle používá až po šestinedělí.

Dětský olejíček
Používá se především na promazávání olupující se kůžičky v prvních týdnech po narození miminka. Opět kupujte olejíčky bez parfemace a sledujte jejich složení. Olejem potírejte dítě po koupeli, předtím musí být jeho pokožka dobře osušena. Až bude jeho pokožka suchá, potřete mu olejíčkem místa, kde se pokožka hodně šupí, a promastěte také kožní záhyby v plenkové oblasti, v podpaží a na krku. Oleje netřeba mnoho, stačí pár kapek.

Mast na opruzeniny
Málokteré dítě, které nosí plenky, se dokáže vyhnout opruzeninám. Je doporučováno použít tento krém při každém přebalení, zejména pokud je dítě náchylnější na podráždění pokožky v této oblasti.
Častější výměna plenek může pomoci předejít opruzeninám.

Šupinky na hlavičce

Je vhodné vyčesávat šupinky po vykoupání či nanést na vlasatou část hlavy větší množství oleje nebo změkčujícího dětského mléka a po rozvolnění šupinek jemně vyčesat uvolněné části kůže. V žádném případě nedělejte tuto proceduru násilně, můžete tím poškodit citlivou dětskou kůži.

Koupejte bez mýdla

Voda narušuje pokožku Vašeho drobečka již v 5 minutovém působení , zbavuje je ji tenoučké ochranné tukové vrstvy, mýdlo již jen dokoná dílo zkázy: vysuší ji, jeho zásaditá reakce výrazně usnadní osídlení kůže plísněmi a jinými choroboplnými zárodky. Miminko stačí koupat 1-2x týdně.

Který krém, olejíček nebo mast použít?

Dětskou kosmetiku nejlépe otestujete tak, že nanesete krém či olejíček v malém množství na předloktí dítěte, a asi tak za půl hodiny zkontrolujete, zda nenastala alergická reakce.

Sluneční zářeníNewborn girl

Miminka v jakémkoli věku by se měla vyhýbat pobytu na přímém slunci. Miminko se může spálit během 10 až 15 minut, i když je zataženo. První obrannou linií by mělo být oblečení. Za teplých dní dejte vašemu miminku lehké bavlněné oblečení, které mu zakryje ruce a nohy, a na hlavu mu nasaďte klobouček, pokaždé když půjdete ven. Snažte se vyhnout pobytu venku v poledních hodinách (v letních měsících). Důležité je namazat dítě cca 30 minut než půjdete ven. Je dobré používat ochranný krém s fyzikálním UV filtrem.

Na rozdíl od velkých dětí a dospělých je nepoměr mezi celkovou plochou kůže a hmotností novorozence a kojence mnohem větší. Proto platí, že když se na pokožku nejmenších dětí dostanou toxické látky, například z některé levné kosmetiky, mohou se snadněji vstřebat a jejich koncentrace v těle novorozence může být až 5x vyšší než u dospělého. Dávejte proto pozor, čím kůži svého miminka ošetřujete.

Mrazivé a chladnější dny

Před odchodem z domu nezapomeňte miminko natřít krémem proti mrazu, neobsahuje vodu, která způsobuje zamrzání pokožky, ale naopak látky, které zabraňují vysychání dětské pokožky (oleje, bambucké máslo, vitamin E nebo panthenol). Nejvhodnější je používání mastných dětských krémů kvalitních značek určených přímo do mrazivého počasí.
Neomotávejte dítěti kolem pusinky šálu. Pokud dítě dýchá do šály, dochází na vláknech ke srážení vydechovaného vzduchu. Takto vysrážená voda následně ulpívá na pokožce, kde dochází ke vzniku omrzlin, které se projevují výrazným zčervenáním, zhrubnutím a pálením poškozených míst.

Mohlo by Vás také zajímat

2 comments on “Péče o dětskou pokožku

  1. Pingback: Správná péče o pokožku našich nejmenších v zimě | Blog Mimulo

  2. Pingback: Jakou vybrat dětskou láhev? | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia