Main menu

 

Péče, na kterou naše děti nezapomenou

15 Kvě 2019

Péče je to nejdůležitější, co vlastnímu dítěti můžeme dát, především ta smysluplná a láskyplná. O děti se staráme, a vychováváme je již od 18 měsíců. Každý krok, který pak ve výchově svých dětí učiníme, může být ten životní. Děti jsou na nás závislé a kopírují naše činnosti i naše chování. Jděme jim tedy příkladem, dejme jim kus sebe (tak jak to prvně zamýšlela příroda), nezapomínejme je chránit a dávejme jim péči takovou, na kterou budou rády vzpomínat. Jelikož v dospělosti právě hezké vzpomínky rovnají se šťastné dětství. Na co děti nikdy nezapomenou?

 1. Společné čtení

Ze svého raného dětství si nejvíce pamatuji, jak mi maminka či táta četli nebo promítali pohádky, jak jsem u nich plakala, bála se, radovala se i spokojeně usínala. Všechno zmiňované také prožívají naše děti, neopomínejme to! Čtené pohádky, příběhy a emoce, které u nich nabývají své intenzity, se stanou podstatným komponentem osobnosti dítěte. Neboť při společném čtení se vytváří magické světy, jimiž jsme součástí.

 1. Naslouchání

Ve spěchu často dětem říkáme, aby chvilku počkaly. Jenže z chvilky je často pěkně dlouhá chvíle. Obsah dětských sdělení sice nemusí být důležitý, ale naše pozornost, kterou jim v tu chvíli věnujeme, rozhodně důležitá je. Zvažme tedy, zda to, co zrovna děláme, je opravdu tak naléhavé. A chvíli je poslouchejme a zbavme je obav.

 1. Objetí

Malí i velcí občas potřebují obejmout. Někdo víc a někdo míň, ale je důležité nepropásnout tu chvíli, kdy děti po objetí zatouží. Objetí nejsou jenom symbolem lásky, ale i jistoty, štěstí a ochrany. Dotyky obecně jsou významné pro celé naše bytí v tomto životě. Dle mnohých vědců dokonce léčí mnoho neduhů a bolestí.

 1. Rodinné tradice

Založme si vlastní rodinnou tradici! Třeba jeden den v týdnu vyhraďme společnému sledování filmů doplněného nějakou (ne)zdravou dobrotou. Snažme se spolu pravidelně trávit čas a vytvářet si tak společné vzpomínky. Není nad to! A na takový čas se přece nezapomíná.

 1. Společné stolování

Jezte spolu! V našich hektických životech plných povinností je někdy obtížné se jako rodina sejít u jednoho stolu. Měli bychom se o to alespoň snažit. Můžeme společně snídat, obědvat nebo večeřet a nemusí to být vždycky vybrané lahůdky. Dětem víc než na tom, co jim naservírujeme, bude záležet na tom, že jsme spolu. Společné stolování je totiž ideální doba k povídání, plánování a odpočinku.

 1. Vědomí výjimečnosti

Všechny děti potřebují cítit, že jsou pro nás výjimečné, že nikdo (a nic) pro nás není tak důležitý.

 1. Oslavy

Každé dítě má různé přednosti a vyniká v jiných dovednostech. Všechny ale potřebují cítit, že jsou úspěšné. Oslavujme jejich úspěchy – velké i ty malé! Oslavujme s nimi každý rok, oslavujme to, že je máme a že tu jsou. Oslavujme to, že bez nich už by život nebyl tak naplněný.

 1. Zábava

Najděme čas na společnou hru a zábavu. Ať už je to společné kočkování, společenské hry, horské túry, nějaký sport, čtení nebo malování, děti si budou společné chvíle plné radosti, které jsme jim věnovali, s jistotou pamatovat nejvíce.

 1. Pozornost

Nezapomínejme na události, které jsou pro naše děti důležité, a buďme s nimi. Věnujme jim pozornost, kterou si zaslouží. Není hezčí pocit než ten, že na ni nikdy nezapomenou.

 1. Láska

Ukazujme a dokazujme jim svoji lásku!

Veškerá péče a společné vzpomínky nestojí peníze, ale náš čas. Tvoří se z těch úplně nejobyčejnějších momentů a zážitků. Snažme se, abychom společný čas s dětmi trávili příjemně a smysluplně.

Přečtěte si i další zajímavé články:

S přáním pěkného dne
Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

One comment on “Péče, na kterou naše děti nezapomenou

 1. Pingback: Jaké jsou děti dle dne v týdnu, ve kterém se narodily | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia