Main menu

 

Pálení žáhy v těhotenství

25 Led 2018

Velmi častým problémem v těhotenství je pálení žáhy. Pálení žáhy způsobuje návrat kyselého žaludečního obsahu zpět do jícnu. Proč se pálení žáhy objevuje právě v těhotenství? Dá se mu nějak předcházet? A jak ho léčit?

Pálení žáhy neboli gastroezofageální reflux

Pálení žáhy se projevuje palčivým pocitem na hrudi. Je to způsobeno návratem žaludečního obsahu do spodní části jícnu. Pálení žáhy, správně nazývané gastroezofageálním refluxem, bývá také doprovázeno nechutenstvím, častým říháním, pocitem plnosti po jídle a bolestí za hrudní kostí. Jak již bylo psáno, při pálení žáhy se kyselé šťávy a trávenina ze žaludku vrací do jícnu a způsobují poškozování jeho sliznice. Krk je drážděn kyselinou chlorovodíkovou, která je v žaludečních šťávách obsažena.

Pálení žáhy v těhotenství

Pálení žáhy je v těhotenství běžné a postihuje většinu žen. Důvody, proč těhotné trpí na pálení žáhy, jsou dva. Prvním jsou hormonální změny v těhotenství. Především vysoká hladina hormonu progesteronu. Ten totiž zpomaluje zažívání a uvolňuje svěrač mezi jícnem a žaludkem, který za normálních okolností zabraňuje proudění žaludečních kyselin. Druhým důvodem je zvětšující se děloha, která tlačí na žaludek a posunuje ho s každým týdnem těhotenství a rostoucím bříškem stále výš a výš.

Prevence pálení žáhy v těhotenství

Než se potíží zbavovat, je vždy lepší jim předcházet. Pokud chcete předcházet pálení žáhy, musíte se držet určitých pravidel a dodržovat je. Jaká jsou doporučení?

  • Jezte menší porce jídla a vícekrát denně.
  • Nekonzumujte kořeněná, tučná a kyselá jídla.
  • Vyhněte se kynutému pečivu.
  • Vyhněte se dalším potravinám a nápojům, které způsobují pálení žáhy kvůli svému chemickému složení (čokoláda, mentolu, máta, rajčata, papriky, citrusy, džusy, sladká kynutá jídla, káva, sycené nápoje).
  • Po jídle si nelehejte. Najezte se dvě hodiny před spaním.
  • Na spánek si zvyšte hlavovou část postele, např. Podložením.
  • Při shýbání pro něco se nepředklánějte a neohýbejte v pase, ale pokrčte kolena a dřepněte si.
  • Nezvedejte těžké předměty.
  • Pokuste se udržet svou váhu v rozumných mezích.

Léčba pálení žáhy v těhotenství

Jestliže vám nepomohly rady, jak pálení žáhy v těhotenství předcházet, přinášíme vám tipy, jak se nepříjemného pocitu pálení žáhy zbavit. Od pálení žáhy vám může pomoci zvýšená poloha horní poloviny těla při spánku (tedy více polštářů nebo podložení postele). Možná zabere vypít sklenici vlažné vody. Jestliže potíže přetrvávají, můžete nepříjemné pálení žáhy zmírnit prodejnými antacidy, co jsou léky snižující kyselost žaludečního obsahu. O užívání těchto pastilek a bonbónu se raději poraďte s lékařem, a to i přesto že jsou to léky volně prodejné v lékárnách. Pokud ani tyto pastilky nepomohou, sdělte to svému lékaři, který vám doporučí jinou vhodnou léčbu. Na předpis lékaře je možné užívat léky, které tlumí tvorbu kyseliny chlorovodíkové a další léky.

Přečtěte si také další články o těhotenství:

Podívejte se na velký výběr kojeneckého oblečení a kojeneckých potřeb.

S přáním krásného dne
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

One comment on “Pálení žáhy v těhotenství

  1. Pingback: Na jaké věty mohou být těhulky alergické? | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia