Main menu

 

Otcovská dovolená – týden volna za 70% platu

19 Led 2016

Na ministerstvu práce a sociálních věcí se právě dokončil konkrétní návrh zákona o otcovské dovolené, resp. o dávce – otcovská poporodní péče. Tento návrh by měl zavést novou dávku ze systému nemocenského pojištění. Novopečení otcové by tak mohli pomoci matce svého dítěte během šestinedělí. V praxi to bude znamenat, že otcové budou moci začít chodit na týdenní otcovskou dovolenou a budou dostávat 70% vyměřovacího základu svého platu.

baby-22194_1920

Současnost

V současnosti většina otců při narození dítěte čerpá klasickou dovolenou, nebo si bere neplacené volno. Zákoník práce uvádí, že otec má nárok na placené volno jen na nezbytně nutnou dobu při odvozu ženy do porodnice, poté při odvozu z nemocnice domů. Jestli chce být otec přítomen u porodu, má nárok na neplacené volno. Víc nic.

Otcovská dovolená

Zřízení otcovské dovolené ministerstvo zdůvodňuje posílením vazby mezi dítětem a oběma rodiči v raných týdnech života, podporou a motivací otců k zapojení se do rané péče o dítě a také rozvojem vztahů v rámci rodiny.

Tato otcovská dovolená by měla trvat 1 týden. Otcové si ji budou moci vyčerpat během prvních šesti týdnů po porodu. Stát jim tento týden „volna“ proplatí dávkou, která se bude počítat stejně jako peněžitá pomoc v mateřství („mateřská“). Nárok na tuto dávku by měli mít jak zaměstnanci, tak podnikatelé, kteří se účastní dobrovolného nemocenského pojištění. Dávka by měla podle ministerských výpočtů nahrazovat ušlou mzdu mužům, kteří si vydělají asi 15 – 25 tisíc korun hrubého měsíčně. U mužů, kteří mají příjem vyšší, než je průměrná mzda, bude podíl otcovské k čistému příjmu postupně klesat. Dávka bude pro muže, kteří si vydělají méně, asi 10 tisíc korun, i tak nižší než čistá mzda. Obecně se dá o dávce říct, že by stejně jako u peněžité pomoci v mateřství dosahovala 70% denního vyměřovacího základu.

Návrh zákona

V Evropské unii tuto dávku nabízí 20 zemí a ve většině funguje podobně, jak to nyní ministerstvo navrhuje v České republice. Návrh ministryně Michaely Marksové (ČSSD) je podporován i nejmenší vládní stranou. Místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek se vyjádřil, že jejich strana otcovskou poporodní péči považuje za dobrý nástroj, neboť jde o dobrovolnou záležitost a o prorodinný krok, s kterým strana souhlasí. Hnutí ANO se k návrhu zatím nevyjádřilo. Ministerstvo práce a sociálních věcí vypočítalo, že nová dávka by stát měla vyjít na až 800 miliónů korun ročně, podle toho kolik otců nárok skutečně využije.

Návrh právě projednává vláda, pak půjde k posouzení poslancům. Jestli se podaří ho prosadit, platit by měl začít v průběhu roku 2017. Účinnost návrhu totiž začíná devět měsíců poté, co zákon vyjde ve Sbírce zákonů.

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia