Main menu

 

Otcovská dovolená

1 Zář 2017

Poslanci začátkem roku 2017 schválili otcovskou dovolenou. Novelu zákona posoudili již i senátoři a začátkem května podepsal prezident. Účinnost návrhu začíná devět měsíců poté, co zákon vyjde ve Sbírce zákonů. Účinnosti tedy nabude v některém z prvních měsíců roku 2018.

Otcovská dovolená

Muži budou moci nastoupit na týdenní volno do šesti týdnů po narození potomka. Pokud předtím odváděli nemocenské pojištění, budou dostávat 70% vyměřovacího základu svého příjmu. Tedy stejně jako ženy na mateřské. Novopečení otcové by během své otcovské dovolené měli pomoci matce svého dítěte během šestinedělí. Ministerstvo práce a sociálních věcí zřízení otcovské dovolené zdůvodňuje posílením vazby mezi dítětem a oběma rodiči v raných týdnech života, podporou a motivací otců k zapojení se do rané péče o miminko a rovněž rozvojem vztahů v rámci rodiny.

Dávka „otcovská poporodní péče“

Dávka, která je určena čerstvým tatínkům po dobu jednoho týdne (bez přerušení) se nazývá „otcovská poporodní péče“. Požádat si o tuto dávku bude moci tatínek v průběhu šestinedělí. Stejně jako u mateřské je i tato dávka spojena s účastí na nemocenském pojištění, a to po dobu minimálně 3 měsíců před nástupem na otcovskou dovolenou. Nárok na tuto dávku mají jak zaměstnanci, tak OSVČ, pokud jsou účastni na nemocenském pojištění. Dávka „otcovské poporodní péče“ se bude vyplácet ve výši 70% hrubého platu. Podle ministerských výpočtů by dávka měla nahrazovat ušlou mzdu mužům, kteří si vydělávají asi 15-25 tisíc korun hrubého měsíčně. U mužů, kteří mají příjem vyšší, než je průměrná mzda, bude podíl otcovské k čistému příjmu postupně klesat.
V Česku se ročně rodí kolem 100 tisíc dětí. Dávka „otcovské poporodní péče“ stát vyjde ročně na 630 – 800 milionů korun. Stát tedy zároveň přijde o 72 – 93 milionů korun na daních.

Jak to mají otcové nyní?

Až do této doby většina otců po narození dítěte čerpala klasickou dovolenou, nebo si brala neplacené volno. Současný zákoník práce uvádí, že otec má nárok na placené volno pouze na nezbytně nutnou dobu při převozu ženy do porodnice a při odvozu ženy z porodnice domů. Pokud se chce otec účastnit porodu, má nárok na neplacené volno.

A co země Evropské unie?

Ve většině států Evropské unie to funguje podobně jako to nyní poslanci schválili u nás v České republice. V evropských zemích je otcovská dovolená standardní opatření. Z 28 členských států tuto dávku přiznávají ve 23 zemích.

Přečtěte si i další články:

Podívejte se také na velký výběr kojeneckého oblečení a kojeneckých potřeb.

S přáním krásného dne
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia