Main menu

 

Opary u dětí

19 Kvě 2015

Drobná kožní onemocnění způsobená virem se bohužel nevyhýbají ani dětem. Naopak děti se stávají častějším terčem a nosičem takových onemocnění častěji než dospělí. Mezi taková kožní trápení dětí patří také opary. Mnohdy jsou jen chvilkovou estetickou vadou, někdy se stávají celoživotním problémem. U dětí je to o to neuspokojivější, že nevíme, co opary přímo u nich způsobí (většinou se s opary u dětí vyskytuje i vysoká horečka) a zda se jich skutečně můžeme navždy zbavit. Ovšem otázkou zůstává, jestli příčina vzniku oparů nemá za následek také další a horší dlouhodobé onemocnění, proto je s výskytem oparu u dětí spojeno i několik mýtů.

Opary patří mezi nepříjemná infekční onemocnění. Spousta lidí již byla nakažena od dětství a mnozí zůstávají nosičem viru. Herpes simplex virus, (virus způsobující praskající puchýře), který vznik oparů způsobuje, přetrvává po prvotní nákaze v lidském těle a čeká na svou příležitost. Předcházení vyvolávacím faktorům (oslabená imunita, stres, prochlazení, nadměrné slunění apod.) a včasná léčba jsou prvním krokem, jak potlačit vznik bolestivého oparu nebo proces jeho hojení co nejvíce urychlit.

Opar na rtu

Opar okolo úst se u dětí objevuje častěji již proto, že děti zase tolik nedbají na hygienu a hygienické praktiky, občas si zapomenou umýt ruce nebo si půjčují příbory, skleničky, pomády apod. Většinou se opar u dětí ukáže sice v okolí rtu, ale může se objevit také na nosu, na bradě a v okolí očí.

Pak pokud je jejich tělo zasaženo infekty nebo je trápí zvýšená tělesná teplota (oslabená imunita) objevují se tyto puchýřky nejčastěji a pokud se neustále opakují, může výskyt oparů u našich nejmenších vyvolávat i nebezpečná horečnatá onemocnění.

Opar se též často vyskytuje v koutku, který praská. Pak u dítěte vzniká bolestivý infekční koutek, který dítě pálí. Dříve bývaly známkou nedostatku vitamínů.

Léčit opary můžeme virostatickou mastí (virostatika – léky působící proti virům a užívané při některých virových onemocněních, též antivirotika), krémem nebo gelem. V lékárnách najdeme široký výběr těchto produktů. Pokud chceme naše děti od oparů ochránit, nevystavujme je přílišnému stresu, chraňme je před slunečním zářením nebo chraňme rty pomádou s ochrannými faktory a posilujme jejich imunitu.

Bambina malata a letto

Pásový opar

Pásový opar je bolestivé onemocnění kůže doprovázené svěděním a pálením zasaženého místa. Může jím onemocnět každý, kdo v minulosti prodělal plané neštovice, tedy i malé děti. První příznaky si mohou rodiče někdy splést se zarděnkami, spalničkami nebo podobnou nemocí postihující kůži a sliznice. Pásový opar u dětí se naštěstí nevyskytuje příliš často. Děti tvoří asi jen 5% pacientů postižených touto nemocí. Pásový opar způsobuje virus herpes zoster, který je zodpovědný též za onemocnění planými neštovicemi. Spouštěčem pásového oparu bývá také u dětí prodělaný stres (úmrtí v rodině, nástup do školy apod.) nebo vážnější onemocnění (dlouhodobá angína či chřipka).

Ranné příznaky výsevu puchýřků pásového oparu lze u malých dětí velmi snadno přehlédnout. Prvních 12-24 hodin se pokožka jen velmi nepříjemně napíná, ale nesvědí. Může být přítomen i pocit tlaku výjimečně i pálení. Starší dítě se s problémem pravděpodobně rodičům svěří, ale předškoláci se často jen nepříjemně ošívají, vrtí a nedokáží příznaky přesně popsat. Po fází pnutí přichází svědění a začervenání pokožky a velmi brzy nato jsou už patrné malé bulky či kopečky těsně pod pokožkou. Samotné puchýře se objeví nejpozději do 24 hodin. Puchýře tvoří charakteristický vzor. V oblasti pasu jde o souvislý pruh přes zadní část beder, na dalších místech (obličej hrudník) se mohou objevit i v několika řadách.

Pokud dojde k včasnému zachycení změn na pokožce, je dobré okamžitě potřít místo antivirovým krémem (volně prodejný v lékárně) určeným přímo k ošetření oparů. Pokud se objeví puchýře, měla by první cesta rodičů vést do lékárny pro léky proti bolesti (paracetamol apod.), které kromě bolesti zmírní i svědění, což je velmi žádoucí, protože rozškrábané puchýře se hojí mnohem pomaleji. Tělu prospívá i zvýšený přísun vitamínů B a C, které urychlují hojení ran a posilují imunitu. Podobně působí i zinek. Úlevu přinášejí i chladivé obklady. Látková plena nebo jiná jemná tkanina se namočí do studené vody (podle míry citlivosti pacienta), dobře se vyždímá a přiloží na bolestivé místo.

5 častých mýtů o oparech

  1. Po oparech bude mít dítě jizvy jako po neštovicích. – Při správném ošetřování a včasné léčbě jizvy po oparech žádné nezůstávají.
  2. Opary v okolí očí mohou způsobit oslepnutí. – Opět pokud bychom nepoužili správnou a včasnou léčbu, může jít o skutečnou hrozbu pro naše oči či oči našich dětí, ale v dnešní době oslepnutí nehrozí.
  3. Opakované opary v těhotenství způsobí nenarozenému dítěti zánět mozkových blan. – Nikoliv, virus herpes simplex je infekční, ale není dědičný a matka trpící opary v očekávání může používat antivirové masti na opary, po poradě s lékařem, kdykoliv a nenarozenému dítěti z tohoto hlediska žádná vada či nemoc nehrozí.
  4. Když mám opar a dám dítěti pusu, nakazím jej. – Pokud je dítě obrněno imunitou, nákaza nehrozí. Každý netrpí na opary, proto se ani při kontaktu s „nakaženým“ nemusíme ihned obávat přenosu.
  5. Mléčné výrobky zhoršují stav kůže při oparu. – Naopak. Konzumace mléčných produktů je nejen skvělou prevencí proti oparům, ale také slouží jako chladivá emulze pro naše již vzniklé puchýře.

Článek pro Vás připravila: Daniela Fruhwirtová Hradská

Informace byly čerpány: mýty jsou sesbírány ze zkušeností pediatra Mudr. Miroslava Nováková, ostatní informace jsou čerpány z knihy: Velemínský, M.: Dítě – 3 x 333 otázek pro dětského lékaře a ještě z webů www.rodicka.cz (pásový opar) a lekarske.slovniky.cz

Podívejte se na velký výběr kojeneckého oblečení a kojeneckých potřeb, u nás si určitě vyberete.

Mohlo by Vás také zajímat

2 comments on “Opary u dětí

Napsat komentář

CzechSlovakia