Main menu

 

Opalování během těhotenství

18 Čvc 2016

Slunce má zázračný vliv nejen na náladu budoucí maminky, ale zároveň si její tělo vytváří vitamín D, který je nutný pro správný vývoj kostí nenarozeného miminka. Avšak i slunění má svá negativa, a v těhotenství obzvlášť. Proto vám přinášíme několik rad a varování.

V těhotenství vlivem hormonálních i jiných změn, které se v těle těhotné ženy odehrávají, je pokožka vůči slunečním paprskům citlivější než obvykle. Tak se zvyšuje riziko spálení a s tím souvisejících zdravotních potíží, proto by se budoucí maminky měly vystavovat slunečním paprskům jen s největší opatrností. Pokud se žena rozhodne sluníčku vystavit, měla by použít opalovací krém s vysokým ochranným faktorem.

Femme enceinte la plage

Přehřátí

Pro těhotné je velkým nebezpečím přehřátí a s tím spojená dehydratace. Může ohrozit nejen matku, ale i její plod. Tělesná teplota je totiž v těhotenství přirozeně vyšší, a tak může k přehřátí dojít daleko snadněji. Proto je důležité dbát na dodržování pitného režimu. Platí to i v případě, že se žena pohybuje ve stínu. Dále je důležité se vyhýbat přímému slunci, hlavně v poledních a odpoledních hodinách, kdy je záření nejsilnější. A také používat pokrývku hlavy, kterou může žena namočit do vody a tím se chladit.

Pigmentace

Spousta žen v těhotenství trpí jevem zvaným chloasma, jde o tmavé pigmentové skvrny v oblasti rtů, nosu, očí a tváří. Také se to označuje jako „těhotenská maska“. Tyto skvrnky má na svědomí zvýšená tvorba melaninu, což je pigment, který pokožce dává barvu. Vyšší tvorba melaninu je důsledkem vyšší produkce hormonu oxytocinu v těle těhotné. Ač jsou tyto flíčky zdravotně neškodné a většině žen i po porodu zmizí, může však nadměrné slunění vést k tomu, že chloasma bude výraznější a bude se později hůř ztrácet.

Zvýšená pigmentace se může v těhotenství objevit i bez slunění. Pokud se u ženy objeví chloasma i bez sluníčka, potom by se měla o to víc slunci vyhýbat, protože zbavit se později skvrn by bylo složitější.

Slunce a kyselina listová

Intenzivní vystavování se slunečním paprskům, zejména v raném těhotenství, může vést k poklesu hladiny kyseliny listové, resp. folátu v krvi. Foláty jsou nezbytné pro správný vývoj páteře a mozku miminka. Dostatečné množství kyseliny listové je během těhotenství obzvlášť důležité, protože snižuje riziko vzniku některých vrozených vad plodu. Z tohoto důvodu by těhotné ženy měly opalování důkladně zvážit. Zcela vyhýbat se slunci ovšem také neprospívá, takže i zde platí pravidlo„všeho s mírou“.

Vitamín D

Vitamín D je nezbytný pro správný vývoj kostí miminka. Tělo těhotné si však umí vitamín D vytvořit z pouhého desetiminutového pobytu na slunci každý den. A hlavně stačí sluníčku vystavit pouze část těla (ruku, nohu), takže žena se nemusí opalovat, stačí jít na ranní procházku, kdy již svítí slunce a mít tričko s krátkým rukávem. Úkolem vitamínu D je regulovat vstřebávání vápníku, fosforu a také hořčíku. Nedostatek vitamínu D způsobuje, že jsou kosti zdeformované, měkké a neschopné regenerace, což se později může u dítěte projevit jako onemocnění křivice.

Opalování na zádech

Dlouhé ležení na zádech, především v pokročilém stádiu těhotenství, je nevhodné, protože váha dítěte může ženě stlačovat vnitřní orgány a dutou žílu, která přivádí krev z dolních částí těla zpět k srdci. Tlak na tuto žílu může zapříčinit mdloby, bušení srdce, zrychlený dech, proto se ve třetím trimestru na zádech raději neopalujte.

Samoopalovací krémy a solárium

Ani samoopalovací krémy a solária nejsou pro těhotné ženy příliš vhodné. Solária ženě nedoporučí žádný lékař. Jeho vliv na lidské zdraví není pozitivní, ať už je žena těhotná či ne. Ani samoopalovací krémy nejsou příliš vhodné. Jejich účinek bývá většinou založen na bázi dihydroxyacetonu, což je látka, která proniká i přes placentu a může se dostat až k dítěti.

Přečtetě si další zajímavé články o těhotenství:

Podívejte se na velký výběr kojeneckého oblečení a kojeneckých potřeb, u nás si určitě vyberete.

S přáním krásného dne
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia