Main menu

 

Odkdy přetahovat předkožku u chlapečků

10 Bře 2016

Rodiče malých chlapců řeší, zda předkožku přetahovat či ne, případně jestli začít s přetahováním hned od miminka. Ovšem přetahování předkožky je velmi kontroverzní téma i mezi odborníky. Někteří doporučují dříve populární metodu přetahovat již od narození, jiní radí raději s přetahováním posečkat do půl roku dítěte, další varují, že přetahovat rozhodně ne! Ani lékaři tedy nejsou zajedno, a tak se rodiče musí nakonec sami rozhodnout, k jakému názoru se kloní a jak budou oni postupovat. Zda předkožku přetahovat už od miminka nebo zda vyčkat a nechat to na přírodě.

kid-849363_1920

Předkožka

Je součást mužského pohlavního orgánu, která překrývá žalud. Předkožka má dvě vrstvy. Vnější část je kůže a vnitřní část je sliznice. Předkožka má funkci ochrannou. Chrání před bakteriemi, před poraněním, udržuje ideální vlhkost a teplotu, v pozdějších letech bude plnit funkci sexuální.

Při narození chlapečka předkožka zcela překrývá žalud. Během prvních měsíců života je úzká a přilepena k žaludu. Většinou nejde vůbec stáhnout. Předkožka se u chlapců, jak rostou, fyziologicky vyvíjí. A je velmi individuální, zda jde přetáhnout a povolí, či ne. U většiny chlapců by měla předkožka sama povolit do 5 – 6 let. Někdy se však stane, že k uvolňování předkožky dochází až v pubertě. Pouze u mizivého procenta chlapců dochází k závažnějším potížím, kdy se uchyluje k obřízce z důvodu potížích při močení a častých zánětů.

Hygiena

Úkolem rodičů je, aby udržovali patřičnou hygienu. V oblasti mezi žaludem a předkožkou se tvoří mázek (bělavá hmota), který ničemu nevadí. Dá se odstranit běžnou hygienou. Samozřejmostí je každodenní mytí nebo koupání. Rozhodně není nutné žádné speciální drhnutí. Důležitá je uvolněnost. A snaha naučit chlapce samostatnosti hygienické péče o pohlaví.

Přetahování má smysl až v případě, kde je již z větší části předkožka odlepena od žaludu. To bývá až po 3. – 5. roce života. Potom tedy je možné, že se v tomto prostoru mohou hromadit odlučující se kožní buňky, z nichž vzniká smegma. Zde potom přetahování smysl má z hlediska hygienického. Nikoliv však násilné přetahování. Vždy jen takové, kam to předkožka dovolí. Poté žalud omýt, nijak zbytečně nemydlit, případně je možné předkožku a žalud promastit dětským olejíčkem. Důležité je být opatrní, aby nevznikly žádné trhlinky a následné jizvičky.

S přetahováním nespěchat!

Novodobé studie radí nespěchat, jestliže je chlapec bez problémů. Násilné přetahování předkožky u novorozenců a kojenců by mohlo způsobit více škody než užitku. Předkožka má důležitou funkci ochrannou. Pokud dojde k násilnému přetahování, mohou se vytvořit mikrotrhlinky a narušit tak přirozenou mikroflóru. Následkem pak mohou být časté záněty močových cest a opakované infekce žaludu a předkožky. Ve většině případů totiž dojde k uvolnění předkožky s věkem.

Pokud by se objevily potíže, pak je na místě navštívit lékaře. Např. když chlapec močí slabounkým a úzkým proudem, nebo když v předkožce vznikne zarudnutí či otok.

Přečtěte si také další zajímavé články o dětech:

Podívejte se také na velký výběr kojeneckého oblečení a kojeneckých potřeb, u nás si určitě vyberete.

 S přáním krásného dne

Mohlo by Vás také zajímat

One comment on “Odkdy přetahovat předkožku u chlapečků

  1. Pingback: Svět očima miminka | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia