Main menu

 

O slovo se hlásí nočníček…

16 Bře 2015

Pokud se dítě nočníku nebojí, posaďte ho na něj a vysvětlete mu co po něm chcete. Na začátku se dítěti povede vymočit spíše náhodou. Je proto třeba dítě posazovat na nočník často a spíše na kratší dobu, aby se mu nočník nezprotivil. Pokud je to možné, nechte ho někdy běhat bez plenky s nočníkem připraveným po ruce. Řekněte mu, že ho může kdykoli použít a občas mu ještě připomeňte, že pokud bude potřebovat, je tady nočník pro něj.

U některých dětí se také osvědčily tzv. učící kalhotky, které vzhledem připomínají běžné spodní prádlo. Tyto kalhotky jsou vhodné na přechodnou dobu, kdy dítě ještě chození na nočník zcela nezvládá, protože v případě nehody zadrží většinu tekutiny, ale dítě si v nich připadá velmi mokré.

Snad každému dítěti se během učení na nočník přihodí nějaké nehody. Nezlobte se proto na dítě a netrestejte ho. Prostě jen ukliďte a řekněte dítěti, ať se příště pokusí použít nočník. Při každém úspěchu naopak velmi výrazně vyjadřujte svou radost a nešetřete pochvalami.

Child on potty

Kdy začít?

Univerzální odpověď neexistuje, vhodná doba záleží na fyzickém a psychickém vývoji dítěte a je u každého dítěte jiná. Povzbuzujte dítě k používání nočníku kdykoli cítí potřebu. Dítě si musí být jisté, že kdykoli dá najevo, že potřebuje na nočník, budete mu v tom pomáhat.

Děti mladší 12 měsíců ještě neumí ovládat vyměšování vůlí a tento stav u většiny dětí přetrvává minimálně do 18 měsíců. Známky připravenosti na učení na nočník se objevují často mezi 18. a 24. měsícem věku, ale některé děti nejsou připraveny ani ve 30 měsících i déle. Procesu učení na nočník prospěje, pokud si dítě vybere nočník samo a vytvoří si tak k němu předem kladný vztah. Nočník by měl být přiměřený velikosti dítěte. Dítě by na něm mělo sedět stabilně s nohama opřenýma o zem.

Některé děti nočník odmítají a rovnou chodí na dospělý záchod, v tomto případě rozhodně používejte dětské sedátko a stoličku pod nohy, tzv. stupátko, aby se dítě mohlo nohama zapřít při vyměšování stolice. Napoprvé posaďte dítě na nočník raději oblečené, aby se nebálo a zvyklo si na něj. Pokud je dítě vystrašené, nedávejte ho na nočník a zkuste to druhý den nebo později znovu.

Kdo má vybrat nočník – rodič nebo dítě?

Když jdete kupovat nočník, nechte dítě, aby si ho vybralo samo. Pokud se mu bude líbit, lépe a rychleji se s ním seznámí. Tvary zvířátek, nočníky z nálepkami, obrázky a motivy děti velmi rychle nadchnou. Při učení základních hygienických nácviků uspějete, jen když bude dítě spolupracovat. Buďte si jisti, že to nebude jednoduché. Dítě si nejdříve musí uvědomit, k čemu nočník je.

Na co si dát pozor při výběru nočníku?

Jedním z důležitých kritérii je pohodlí. Nočník by měl být dostatečně veliký, aby dítě netlačil a neodradil od dalšího snažení. Zkontrolujte, že je nočník stabilní a dítko z něho nespadne. Chlapečkům vybíráme modely se zvýšeným předním okrajem, aby nedocházelo příliš často k nehodám. Zadní část by měla vytvářet jakousi opěrku pro pohodlnější sezení. Pokud máte po ruce více peněz, můžete pořídit takový typ, který připomíná normální záchod s plnohodnotnou opěrkou.

Pokud vyberete nočník s hodně vysokým okrajem nebo například s řidítky, může se stát, že budete muset dítěti při každém posazení sundat kalhotky, protože jinak se neposadí.

Materiál nočníků je plastový. Nočník by měl být omyvatelný, skladný a lehký, protože ho budete často přenášet a umývat.

Barvy velmi stimulují dětský vývoj. Na výběr je z mnoha druhů a barev. Od úplně obyčejných až po důmyslné hrající nočníky, které po vyčůrání zahrají písničku. Některé nočníky mají tvar autíčka či nějakého zvířátka.

^A1E731C688879F396C522BA232B7553AD3DC6D29ADC4AA9179^pimgpsh_fullsize_distr

Mohlo by Vás také zajímat

One comment on “O slovo se hlásí nočníček…

  1. Pingback: Vývoj dítěte v roce a půl | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia