Main menu

 

Novorozenecká žloutenka

26 Úno 2016

Novorozenecká žloutenka je častým onemocněním novorozenců. Objevuje se 2.-3. den po porodu a u dětí přetrvává několik dní až týdnů. U převážné většiny jde o fyziologickou (tedy přirozenou) žloutenku, nikoliv o infekční onemocnění nebo vrozenou vadu. Co novorozeneckou žloutenku způsobuje a jak se postupuje při její léčbě?

newborn-392990

Příčiny

Novorozenecká žloutenka se vyskytuje v tělíčku novorozence. Miminko v bříšku potřebuje dostatek červených krvinek pro dostatečné zásobování tkání kyslíkem. Když se miminko narodí, tato potřeba velmi rychle klesá a nadbytečné červené krvinky se vylučují stolicí. Rozpad červených krvinek je velice rychlý a novorozené miminko není schopné zpracovat bilirubin, což je odpadový produkt metabolismu. Příčinou zežloutnutí je přirozeně zvýšený rozpad červených krvinek. Tím, jak se červené krvinky rozpadají, vzniká žluté barvivo (bilirubin), které se usazuje v bělmu očí a v kůži miminka a způsobuje jejich zežloutnutí.

Žluté barvivo se z těla miminka dostane pomocí jater, která bilirubin pozmění na formu, která lépe bilirubin vyplaví stolicí a močí. Játra novorozeného miminka neumí takové množství bilirubinu zpracovat, protože nejsou ještě zcela vyzrálá. Může se tedy stát, pokud je bilirubinu opravdu hodně, že se bilirubin neusazuje jen do kůže a bělma očí, ale i do určitých struktur mozku, která by mohl poškodit. Proto se hodnota bilirubinu v těle novorozence velmi pečlivě sleduje a děti s vysokými a stoupajícími hodnotami bilirubinu jsou bedlivě sledovány. Dětští lékaři, pracující na oddělení šestinedělí, dokážou intenzitu nažloutnutí odhadnout, příp. používají přístroj na změření hladiny bilirubinu v těle a posléze i odběry krve.

Novorozenecká žloutenka častěji ohrožuje děti s nízkou porodní hmotností, nezralá předčasně narozená miminka. Ovlivnit ji může také infekce, nedostatek kyslíku pro plod před nebo během porodu, také rozdílnost krevních skupin a Rh- faktor matky a dítěte.

Prevence

Prevencí novorozenecké žloutenky je neomezované kojení. Kojený novorozenec se snadno zbavuje smolky (stolice), která bilirubin z těla odvede. Bilirubin se tak z těla vylučuje a nedostane se tak do krve.

Doporučuje se také dávat miminka k oknům na světlo. I obyčejné slunce pomáhá s rozkladem v kůži usazeného žlutého barviva.

Léčba

U většiny dětí žloutenka sama odezní bez jakékoliv léčby pár dní po porodu.

Jakmile hodnota bilirubinu v krvi přesáhne určitou hranici, je nutné malému miminku pomoci. Novorozenci s vysokými hodnotami bilirubinu se dávají pod speciální lampy, které svým světlem pomáhají rozkládat v kůži usazené žluté barvivo. Této léčbě se říká léčba modrým světlem, tzv. fototerapie. Miminko při fototerapii leží jen v plence a se zakrytýma očima pod modrým světlem, které změní bilirubin na netoxickou látku, která se z těla snadno vyloučí močí. Dále se podávají vitamíny a další léky. Maminky dětí nemusí mít strach, že by vysoká hladina bilirubinu mohla zasáhnout dětský mozek, protože tato léčba se zahajuje daleko před takovou hodnotou bilirubinu, která by mohla miminko ohrozit.

Všechny maminky se po narození děťátko těší domů, a některým může zežloutnutí miminka pobyt v porodnici prodloužit, protože je nechtějí z nemocnice propustit. Lékaři však konají v zájmu dítěte, aby při propouštění měli jistotu, že je dítě zdravé. Pokud žloutenka neustupuje, může to být příznak vrozených vad trávicího systému (poruchy vývoje žlučových cest, poruchy funkce jater, vrozené metabolické vady, nedostatečná funkce štítné žlázy).

S přáním krásného dne

www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

2 comments on “Novorozenecká žloutenka

  1. Pingback: Na co by si měli dát pozor novopečení rodiče? | Blog Mimulo

  2. Pingback: Jak dlouho by děti měly spát? | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia