Main menu

 

Novorozenecká kýla

15 Pro 2015

U novorozenců a kojenců je poměrně běžné, že se jim objeví kýla. Jde o pupeční kýlu, kdy se vyklene pobřišnice v oblasti pupku, do něhož se může vsunout část břišního obsahu. Např. střevo, tuk, předstěra. To pak může působit potíže a také to nevypadá dobře. Jak kýla vzniká, jak se léčí a jaká jsou možná rizika?

adorable-21998_640

Jak vzniká pupeční kýla?

Po porodu a po zhojení pupku zůstává pod pupeční jizvou vazivový kruh. Někdy je více otevřený a při zvýšeném nitrobřišním tlaku (častý pláč a křik miminka, hlavně v prvních měsících života, často také při bolení bříška z důvodu zvýšené plynatosti střev) se tlakem střevních kliček rozšiřuje. Kůže se v místě pupeční jizvy vyklene a ve vazivu v místě pupku můžeme pohmatem objevit různě široký otvor. Když dítě křičí a pláče nebo se vyprazdňuje, zvyšuje se nitrobřišní tlak a v místě pupku je viditelné vyklenutí, které po chvíli v klidu zmizí.

Abychom pochopili lépe mechanismus vzniku kýly, musíme vědět, že dutina břišní je vystlána průsvitnou membránou – pobřišnicí (peritonea). Ta zároveň obaluje většinu břišních vnitřních orgánů. Právě pobřišnice se může vychlípnout přes slabou a narušenou břišní stěnu.

Pupeční kýla se často vytvoří právě u dětí, které mají ochablou kůži a svalovinu a nízký tukový polštář. Nejvíce jsou ohroženy děti předčasně narozené, podvyživené a děti s celkovým závažným postižením.

Jak se kýla léčí?

Když není kýla příliš velká, dochází většinou k tomu, že se sama uzavře zesílením svalstva a vaziva a také tím, jak se s růstem dítěte vytváří tukový polštář.

Dříve se u kojenců k léčbě používala široká náplasťová fixace. Vytvořila tak hluboký podélný záhyb kůže ve střední čáře. Také se do pupeční jizvy dávala vrstva tamponů, ta se přelepila širokým pruhem náplasti. Zjistilo se, že tyto metody nevedou ke zlepšení, navíc byla kůže pod náplastí velmi poškozená. Nejdůležitější je zesílení vaziva a svaloviny během růstu dítěte. Něco jiného je, když má miminko vrozenou extrémně velkou pupeční kýlu.

Běžné pupeční kýly se dnes u kojenců neuskřinují, takže není nutné spěchat s chirurgickým zákrokem. Zjistíte-li, že má vaše dítě pupeční kýlu, nepanikařte, neděste se. Spíš se snažte mírnit břišní koliky. Nenechávejte miminko dlouho plakat a křičet. Cvičte s ním. Nenechávejte jej spát na bříšku.

Pokud kýla zůstává až do předškolního věku, doporučuje se chirurgický zákrok. Se zvýšenou pohybovou a fyzickou aktivitou dítěte v předškolním a školním věku by se mohla kýla zvětšovat a zároveň by mohla být příčinou opakovaných bolestí bříška.

Pokud má dítě pupeční kýlu, doporučuje se cvičit. Fyzioterapeut zjistí kvalitu funkce břišní stěny a podle toho doporučí včasnou a přesnou terapii, pomocí které může pupeční kýla vymizet. Dítě pak v budoucnu nemusí na operaci. Pomocí cvičení se usiluje o zlepšení funkce břišních svalů. Jakmile začnou dobře pracovat šikmé břišní svaly, zpevní se celá břišní stěna a zúží se rozestup, kudy vystupuje pupík. Pupeční kýla se tak zatáhne a pupík se zmenší. Fyzioterapeut ukáže rodičům, jak s dítětem cvičit, jak ho chovat, jaké polohy jsou pro dítě vhodné. A informuje, čeho se vyvarovat.

Rizika

U miminek není kýla nebezpečná. V pozdějším věku z interního hlediska hrozí uskřinutí při zvýšeném nitrobřišním tlaku. Špatná a nedostatečná funkce břišních svalů ovlivňuje celý pohybový vývoj dítěte, také držení těla, prohnutí zad, apod.

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia