Main menu

 

Novodobý strašák jménem Autismus

29 Čvn 2015

Autismus je jednou z nejzávažnějších poruch dětského mentálního vývoje. Jedná se o vrozenou poruchu některých mozkových funkcí. Důsledkem poruchy je, že dítě dobře nerozumí tomu, co vidí, slyší a prožívá. Duševní vývoj dítěte je díky tomuto handicapu narušen hlavně v oblasti komunikace, sociálních vztahů a představivosti. Autismus postihuje čtyřikrát častěji chlapce než dívky.

Děti s lehkým autismem vypadají často téměř normálně, zatímco autismem těžce postižené děti vypadají značně mentálně opožděné a trpí záchvaty vzteku. Některé autistické děti skrývají pod neschopností komunikace vysoký inteligenční kvocient (IQ). Všechny děti trpící autismem mají narušený vývoj. Vývojové problémy mohou být patrné již v raném kojeneckém věku nebo se projeví až ve 2 nebo ve 3 letech.

autismus

Typické znaky pro děti s autismem

Většina maminek skutečně přibližně do druhého věku vůbec netuší, že jejich dítě má nějakou mentální poruchu natož autismus, ale lékaři přišli na několik charakteristických příznaků a postřehů, které se často opakovali u dětí s autismem a podle nichž se mohou orientovat také rodiče. Nejvíce jsou zřetelné v komunikaci a v chování dítěte. Zaměřme se na ně.

Komunikace

Dítě většinou nereaguje na své jméno, neříká, co chce. Opožďuje se jeho jazykový vývoj, nereaguje na žádné pokyny, někdy také působí dojmem, že je neslyšící. Nepoužívá gesta, neukazuje a nemává na rozloučenou. Ze začátku dítě používá pár slov, ale náhle přestane.

Sociální chování

Děti s poruchou autismu se velmi málo usmívají na druhé, raději si hrají o samotě a jsou velmi samostatné. Některé věci dělají již velmi brzy, působí dojmem, že mají svůj vlastní svět. Vyhýbají se očnímu kontaktu, nezajímají se o ostatní děti, nevnímají okolí.

Běžné chování

Časté záchvaty vzteku jsou dalším příznakem autismu. Děti jsou také hyperaktivní, nespolupracují, jsou negativní. Neumí si hrát ani s hračkami. Zabývají se určitými věcmi stále dokola. Chodí po špičkách. Neobvykle se fixují na určité hračky (neustále s sebou nosí nějaký předmět), řadí si hračky či jakékoliv věci do řad. Přehnaně reagují na určité zvuky či materiály. Zvláštně se pohybují. U některých autistických dětí se projevuje opakované chování, například tleskání rukama nebo skřípání zubů. Často také samy sebe zraňují, koušou se například do rukou nebo se opakovaně tlučou do hlavy a vypadají, že necítí bolest. Mívají často problémy se spánkem a jídlem.

Autistické děti mají rády zavedený pořádek a dostávají záchvaty vzteku, když dojde k nějaké změně nebo přestěhování předmětů nebo nábytku v bytě. Do školy chodí vždy stejnou cestou a chtějí jíst neustále stejná jídla.

Další poruchy spojené s autismem

Autismus může být, a často bývá, kombinován s jinými poruchami či handicapy psychického i fyzického rázu (mentální retardace, epilepsie, smyslové poruchy, geneticky podmíněné vady atd.). Často se přidružuje problematické chování rozdílné intenzity. Někteří lidé s autismem mají pouze mírné problémy (např. nemají rádi změny), u druhých pozorujeme agresivní nebo sebe zraňující chování. Také hyperaktivita, neschopnost soustředění nebo výrazná pasivita se často s autismem pojí.

Léčba autismu

Neexistují žádné lékařské testy, na základě kterých by bylo možné autismus diagnostikovat. U dětí se tato porucha obvykle zjišťuje pomocí psychologických testů.

Autismus je celoživotní postižení. Základem léčby je speciální výchova a podpora rodiny. Některé děti potřebují léky ke zmírnění neklidu nebo záchvatů vzteku. U některých autistických dětí, které trpí alergií na jídlo, je možné zmírnit příznaky změnou stravy. Dalším problémem autistických dětí bývá zpracování vizuálních informací; ten lze odstranit pomocí speciálních brýlí. Některé děti mohou bydlet doma s rodiči, jiné musí žít ve specializovaných zařízeních. V dospělosti se někteří nakonec naučí žít samostatně. Výchova autistického dítěte je pro každou maminku nesmírně obtížná a stresující. Pomoci oběma rodičům může návštěva podpůrných skupin pro rodiče autistických dětí.

Článek napsala: Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská

Informace byly čerpány:  z knihy PhDr. Kateřiny Thorové, Ph.D. – Poruchy autistického spektra, 2006 a z webů www.autismus.cz a cs.medixa.org

Mohlo by Vás také zajímat

One comment on “Novodobý strašák jménem Autismus

 1. Moni on napsal:

  Dobrý den, maminky, tatínkové, příbuzní, blízcí i kamarádi autíků i obyčejní a dobří lidé.
  Jsem 22 studentka hudebního manažerství a v rámci své bakalářské práce letos pořádám 1. ročník festivalu AUTISMUSIC Fest. Jedná se o unikátní hudební benefiční festival, který se svým konceptem a vizí naprosto liší od všech hudebních festivalů, které tu kdy byly. Cílem této akce je zvýšit povědomí o autismu u běžné společnost a podat veřejnosti pravdivá fakta o tom, že autismus není tak hrozivý handicap a diagnóza. Chci zkrátka odstranit předsudky lidí, kteří o tomto postižení „nemají ani páru“.

  Důvod je jednoduchý, sama mám dva autistické sourozence – dvojčata. Naučili mě jak správně žít a vážit si svého času a života. Pouze to chci předat dál a navíc lidem poskytnout kvalitní kulturní zážitek pod širým nebem, kde si v klidu mohou dát pivo, vypnout od stresu a zařádit si u své oblíbené kapely.

  Momentálně sháním zbývající finance na uspořádání festivalu prostřednictvím kampaně na startovači.cz. Jednoduché počty mi ukázaly, že kdyby 200 lidí přispělo částkou 200 Kč, cílovou částku vybereme! Navíc nic není zadarmo, každý kdo příspěje, si může vybrat z mnoha skvělých odměn, které za svůj finanční příspěvek dostane. Veškeré potřebné info o AUTISMUSIC Festu 2016 najdete v tomto odkazu, kde můžete rovnou přispět: https://www.startovac.cz/projekty/autismusic-fest-2016/

  Děkuji každé dobré duši, která nás podpoří. Seznam přispěvatelů bude také zobrazen přímo na festivalu, takže každý bude vědět, že i Vy jste součástí akce!

  Přeji všem hezký den, vážím si vaší pomoci.

Napsat komentář

CzechSlovakia