Main menu

 

Noční pomočování u dětí

11 Srp 2017

Noční pomočování dětí kolikrát potrápí nejednoho rodiče a nejedno dítě. Ale většinou u dětí od dvou či tří let, které již nenosí plenku a přechází na nočník, je to zcela běžný jev. Otázkou zůstává, zda je pomočování ještě v pořádku, když dítě už chodí na nočník delší dobu nebo když chodí do školky. Od kdy bychom měli noční pomočování vidět jako problém, jak se dá vyřešit a kdy je již nutné navštívit pediatra?

Co je enuréza?

Pomočování u dětí, odborně zvané enuréza, je většinou nekontrolovaný únik moči mezi čtvrtým a pátým rokem života dítěte. Může mít řadu příčin. Pokud není známá žádná anatomická nebo infekční příčina, tedy organická příčina, pomočování dítěte může mít souvislost s psychickou zátěží dítěte. U 80% dětí dochází k nočnímu pomočování, zbylých 20 % se pomočuje i ve dne. Termín enuréza je odvozený z řeckého slova enourein, což znamená vypouštět moč.

Přibližně 15% dětí nad pět let se dlouhodobě pomočuje. Chlapci jsou postiženi častěji. Jestliže je enuréza ponechána bez léčby, postupně se zmírňuje a většinou spontánně vymizí v průběhu dospívání. Asi 0,5% zdravých dospělých mezi 18. – 64. rokem života trpí pomočováním.

Od kdy je pomočování u dětí problém?

Asi od 3 let by mělo zdravé dítě zachovávat čistotu. Občasná denní i noční pomočování jsou běžná i u dětí mezi třetím a čtvrtým rokem. Dítě ještě není natolik zralé, aby dovedlo zadržet moč ve všech situacích, a někdy se zapomene při hře s kamarády. Ojedinělé noční pomočení u pětiletého dítěte vás nemusí vyvádět z míry. Důležitá je frekvence pomočování. Jestliže je enuréza náhle častější, měli byste zpozornět a uvažovat, zda se nejedná o nějakou chorobu.

Kdy zpozornět a jít za lékařem?

Pokud se noční pomočování u vašeho dítěte pravidelně opakuje a je starší pěti let, už je namístě zamyslet se, zda se nejedná o nějaký konkrétní problém. Prvně si s dítětem promluvte, je dobré mu vysvětlit, že se nic neděje, zdůrazněte mu, že ho za to nebudete kárat ani trestat a ať zkusí před usnutím myslet na to, že čůrat už nepotřebuje a že na toaletě byl apod. Většinou pomočování přestane téměř okamžitě.

Ale jestliže se vám jako rodiči nepodaří příčinu odhalit nebo zavedená opatření nejsou efektivní, je na místě navštívit dětského lékaře, který má diagnostické i léčebné možnosti širší. Lékař se vás nejprve bude podrobně vyptávat aktuální potíže, četnost a okolnosti pomočování, přidružené příznaky jako bolest při močení, tupá bolest břicha nebo bederní krajiny, teploty, nucení na močení, nechutenství, průjem a zvracení dítěte. Kromě zdravotního stavu ho bude zajímat psychomotorický vývoj dítěte, rodinné zázemí, vztahy mezi sourozenci a kamarády ve škole či zájmové činnosti.

Náhle vzniklé pomočování u dětí může mít příčinu v infekci močových cest, proto lékař vyšetří moč biochemicky pomocí testovacích proužků na bílkovinu, bílé krvinky, ketolátky,… Vzorek odešle také do laboratoře k mikroskopickému a kultivačnímu vyšetření (jestli neobsahuje bakterie způsobující infekci).

Lékař vám doporučí vést enuretický kalendář, tedy zaznamenávat, kdy se dítě pomočilo. Aby byly záznamy vypovídající, kalendář musíte vést nejméně po dobu 4 týdnů.

Předcházení pomočování u dětí

Pomočování není samo o sobě závažné, ale může dítě sekundárně traumatizovat. U dítěte může vyvolat pocit méněcennosti, neschopnosti a strach z prozrazení poruchy. Dítě má obavy z trapné příhody, která se může stát ve škole, na internátu, na výletě nebo v kroužku.

Jak tedy problémům s pomočováním předejít? Naslouchejte svému dítěti, jestli ho něco trápí, poznáte mnohem dříve. Neptejte se jen, co bylo ve škole a co měl k obědu. Naučte se ptát otázkami, na které nejde odpovědět jenom ano a ne. Problémy v rodině nebo ve škole nepodceňujte, řešte je včas. S dítětem si o nich promluvte, i když se vám zdá, že je nevnímá.

Své dítě naučte správné hygieně intimních partií. Po toaletě by se mělo utírat od močové trubice směrem ke konečníku, aby si do močových cest nezaneslo infekci. Rovněž dodržujte správný pitný režim, a to alespoň 2,5 litru tekutin denně.

Jestliže se dítě začne častěji pomočovat, zamyslete se nad tím, zda ho nemůže něco trápit. Nepoužívejte parfémované toaletní papíry. Pro hygienu intimní oblasti vybírejte raději prostředky neutrální vůně, než parfémovaná mýdla a gely. Usnadňují totiž vznik infekce.

Přečtěte si také další články na téma dětské nemoci:

S přáním krásného dne
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia