Main menu

 

Neštovice

30 Čvn 2016

Neštovice se správně nazývají plané neštovice. Jde o vysoce nakažlivé dětské onemocnění virového původu. Jak poznáme neštovice, jaký mají průběh a jak se léčí?

Neštovice jsou virové vysoce nakažlivé onemocnění, které postihuje především děti. Ovšem i dospělí mohou onemocnět, pokud neštovice neprodělali v dětském věku. Neštovice se objevují po celý rok, avšak nejčastěji v zimě a na jaře v dětských kolektivech. Nákaza se šíří vzduchem anebo přímým kontaktem s nemocným. Vstupní branou jsou dýchací cesty.

Baby suffering with chicken pox

Inkubační doba – výsev

Inkubační doba je 14 – 21 dnů. Může být výjimečně i kratší a u kojenců naopak delší. Před objevením vyrážky, asi 2 – 3 dny, se zvýší teplota, která s postupujícím výsevem pupínků klesá. Ale může přetrvávat po celou dobu výsevu, což bývá obvykle 1 týden. Nakažení jedinci jsou infekční asi 2 dny před výsevem vyrážky a až 6 dní po prvním výskytu pupínků.

Příznaky

Neštovice se diagnostikují pomocí klinického obrazu dítěte (teplota a vyrážka). Obvykle se nedělá se žádné speciální vyšetření. Jestliže si rodiče nejsou jistí, zda dítě přišlo do kontaktu s nakaženou osobou, je možné provést laboratorní průkaz viru, který se provede stěrem spodiny puchýřků nebo vyšetřením protilátek.

Příznaky jsou tedy: teplota až 40ºC, puchýřkatá vyrážka.

Průběh

Nejprve se objeví červené skvrnky s průměrem několika milimetrů. Ty se během několika hodin mění na pupeny a puchýřky. Obsah puchýřků se zkalí. Později puchýřky zasychají v krustu (stroupek). V průběhu 1 – 2 týdnů se krusty odloučí. Po puchýřkách by neměly zůstat jizvy. Vyrážka bývá nejčastěji na trupu, ve vlasech, na končetinách, na sliznicích dutiny ústní, genitálu, na spojivkách. Na dlaních a chodidlech se vyrážka neobjevuje.

První zarudlé skvrny se obvykle objevují ve vlasaté části hlavy a poté se šíří na trup, břicho a končetiny. Kůže v průběhu a po neštovicích je velmi citlivá na UV záření.

Děti toto onemocnění zvládnou většinou jen s lehkým průběhem. Z důvodu senzibility kůže vůči UV záření se nedoporučuje pobyt venku. Dítě, které má neštovice, raději izolujte doma. Hospitalizace je nezbytná jen u velmi komplikovaných případů.

Léčba

Při neštovicích se léčí pouze příznaky, jde o tedy o léčbu symptomatickou, kdy se zmírňují obtíže. Doporučen je klid na lůžku, u dětí téměř nemožný. Jako u každého onemocnění je důležitý dostatek tekutin, tlumení teploty a pokud vyrážka svědí a dítě se škrábe, tak se dítěti mohou podat antihistaminika, tedy léky proti alergii. Pupínky není nutné ošetřovat, avšak je možné aplikovat tekutý pudr, antiseptickou mast, nebo prostředky na urychlení zasychání puchýřků.

Od začátku onemocnění do vyloupnutí krust, což bývá zpravidla 14 dnů, by děti měly být v domácí léčbě. S návratem do kolektivu u dítěte nespěchejte. Dítě je po neštovicích oslabené a mohlo by chytnout jakoukoli jinou virózu.

Během neštovic by se dítě nemělo koupat, to proto aby se nestrhly tvořící se puchýřky a nedošlo k infekci kůže. Je možné dítě krátce osprchovat a jemně osušit kůži přikládáním ručníku.

Prevence

Jediným způsobem, jak se neštovicí vyvarovat, je očkování proti planým neštovicím. Vakcína obsahuje živé oslabené viry Varicella Zoster. Očkují se dětí od 9 měsíců. Vakcinace zároveň snižuje pravděpodobnost vzniku pásového oparu v průběhu života.

Přečtěte si také dalčí články na téma nemoci dětí:

Podívejte se také na velký výběr kojeneckého oblečení a kojeneckých potřeb, u nás si určitě vyberete.

S přáním krásného dne
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

One comment on “Neštovice

  1. Pingback: Opary u dětí | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia