Main menu

 

Neprůchodné slzné kanálky

1 Pro 2015

Slzy mají velmi důležitou funkci. Chrání oči před poškozením. Pokud má oko nedostatek slz, může řezat, pálit a bolet. O to je horší situace, že tento stav se většinou týká novorozenců a kojenců. Některá miminka mohou mít podrážděná, stále vlhká a hnisající očička. Příčinou bývají neprůchodné slzné kanálky. Jak neprůchodné kanálky poznáme a jak se dá tento problém léčit?

Neprůchodnost slzných kanálků

Na neprůchodné slzné kanálky trpí 60-70% novorozenců, kteří se narodili a vývoj slzných cest nebyl v době porodu ještě ukončen. Postiženo je asi jedno z deseti narozených dětí. Starších dětí se neprůchodnost většinou netýká.
Díky neprůchodnosti dochází k horšímu odtoku slz a zvýšenému slzení oka, v oku se tvoří hlen, oko je zarudlé a oteklé. Problém může spontánně odeznít s růstem miminka. Ovšem vždy je lepší potíže konzultovat s očním lékařem a léčbu zahájit co nejdřív.
Neprůchodné slzné kanálky většinou postihují jedno oko. Pokud se tento problém dlouhodobě neléčí, může to vést až ke vzniku opakovaných zánětů spojivek, zánětu slzného vaku a zánětu dalších struktur oka. Je možné, že se zánět pak rozšíří i na druhé, zdravé, oko.

newborn baby crying because of cramps

Příčiny

Nejčastěji se neprůchodnost objeví v prvních týdnech života miminka až do 2 – 3 měsíců. Příčinou je částečné nebo úplné uzavření odtokových slzných kanálků v místě jejich vyústění do nosních průduchů. To, že se kanálky ucpou, může být také způsobeno vrozenou anatomickou překážkou (anomální chlopeň).

Projevy

Neprůchodnost slzných kanálků se projevuje častým slzením jednoho oka. Oko může být začervenalé či s hlenovitým výtokem. Výjimečně se může objevit oboustranná neprůchodnost slzných cest, tedy slzení obou očí.

Rodiče miminka pozorují zčervenání očička a hnisavý výtok. Tyto problémy se mohou po zaléčení opakovat, rizikové jsou pak chronické záněty spojivek, zánět slzného vaku. Zásadním problémem při neléčení neprůchodných slzných cest je to, že může dojít k jejich trvalému uzavření, které vede později ke komplikovaným operačním zákrokům.

Léčba

Léčbu je dobré zahájit co nejdříve po zjištění problému. Vrozená neprůchodnost slzných kanálků se většinou upraví sama. Léčebný postup určuje oční lékař na základě vyšetření miminka.

Konzervativní léčba – Do dvou měsíců miminka se neprůchodné slzné kanálky léčí konzervativně. Provádí se masáž slzného vaku, která urychluje zprůchodnění slzovodu. Tato masáž se provádí tlakem prstu, obvykle 5x denně, zároveň se aplikuje desinfekční nebo antibiotické kapky a čistí se nosní dutina.

Průplach a sondáž slzných cest – V případě neúspěšné konzervativní léčby se ve věku 3 – 4 měsíců dítěte přistupuje k průplachu nosního slzovodu přes slzný kanálek a k sondáži slzných cest pomocí tenké kovové sondy. Cílem toho zákroku je zprůchodnění a přerušení slizničních překážek přítomných v kanálku. Tento ambulantní zákrok je nebolestivý, rychlý a provádí se při plném vědomí dítěte.

Operativní léčba slzných cest – Dětem starších než 6 – 8 měsíců se tento zákrok již nedoporučuje a přistupuje se k operativní léčbě v celkové anestezii.

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia