Main menu

 

Nejčastější chyby rodičů. Poznáváte je?

26 Bře 2019

Výchova dětí není vůbec jednoduchá záležitost a být správným rodičem, je nejnáročnější role, která existuje. Můžeme být dobrým rodičem, i když děláme chyby? Samozřejmě. I s chybami jsme se přece stali rodiči a takové nás děti také berou. Důležité je být s nimi, tolerovat i jejich chyby a zahrnout je péčí a láskou. Ale jsou chyby, které děláme často a měli bychom se jich vyvarovat. Které to jsou?

Neschopnost se omluvit

Když dítě udělá chybu, tak okamžitě po něm chceme přiznání a omluvu a chceme po něm pravdomluvnost a čestnost. Ale děti jsou přece naším zrcadlem. V první řadě se tedy musíme zaměřit sami na sebe. Měli bychom si umět přiznat chybu a měli bychom se zvládnout dítěti omluvit. Pokud víme, že jsme ho kárali neprávem, musíme to umět přiznat. Jen tak děti poznají, že omluva je součástí dobrých vztahů nejen v rodině. A omluva by měla být upřímná. Jen tak z nich lze vychovat čestné dospěláky. Ovšem pokud víme, že jsme je trestali právem, i když nepřiměřeně, neomlouvejme se. Děti pak svůj omyl nepochopí.

Neshody ve výchově

Shodnout se někdy na výchově s partnerem není vůbec jednoduché. Každý rodič preferuje trochu jiný styl výchovy. To je zcela normální. Ale špatná a chybná je nejednotnost v názorech. A toho si děti brzy všimnou. A také toho umí řádně využít.

Špatné nastavení povinností a úkolů

Nic se nemá přehánět, a to ani co se týče povinností. Děti bychom neměli zahrnovat mnohými povinnostmi a úkoly, děti si musí užít především hraní, musí vědět, že svět je zábavný a že stojí za to jej žít. A k tomu je musíme vést. Ale zároveň je učit zodpovědnosti, tedy nějaké úkoly mít musí. Například zájmový kroužek, co je bude bavit apod. Ale nesmíme to přehánět ani se zájmovými činnostmi. Děti by určitě neměly mít zaplněné každé odpoledne. Spíše si musíme najít čas si s nimi popovídat nebo můžeme podnikat společné aktivity, na něž často nemáme čas nebo na ně zapomínáme. A náš čas děti potřebují právě ze všeho nejvíce.

Podceňování nebo velké nároky

I v tomto případě rozlišujeme dva extrémy. Na jedné straně jsou rodiče s jejich věčným: „to bys ještě nezvládl/a“, na té druhé zase rodiče s přehnaně velkými nároky, kteří jsou přesvědčeni, že: „to už bys měl/a dávno umět“. Obojí je samozřejmě špatně. Děti nepodceňujme, ale zároveň po nich nechtějme nemožné. Vždy se ohlížejme nejen na věk svého dítěte, ale také na jeho emocionální vyspělost a schopnosti. Co zvládne jeden potomek v pěti letech, to může druhý dokázat až o dva roky později a naopak.

Přehnané tresty

V minulosti se velmi často uplatňovala tvrdá výchova, kdy tělesné tresty nebyly ničím výjimečným. Od těchto praktik se už sice upustilo, rodiče však často své děti trestají různými způsoby i dnes. V některých případech jsou možná tresty na místě, dejme si však pozor na jejich četnost. Častým trestáním můžeme nevratně ztratit důvěru svých dětí. Také mysleme na to, že trest a míra provinění by měly být v přímé úměře. Nikdy neukládejme velké tresty za drobné prohřešky.

Volná výchova

Opakem tvrdé výchovy a tělesných trestů dětí je zase velmi volná výchova. Ale ani ta dětem příliš nesvědčí. Stanovme vlastním dětem pravidla a určitě jim neplňme vše, co jim na očích uvidíme. Pro jejich další vývoj je naše „ne“ nezbytné, i když v danou chvíli asi s námi souhlasit nebudou.

Někdy je velmi těžké najít správnou cestu ve výchově, protože na každé dítě také platí něco jiného. Ale měli bychom se zkusit vyvarovat častých chyb a děti vést vlastním příkladem. Jaké chyby děláte ve výchově vy?

Přečtěte si i další zajímavé články:

S přáním pěkného dne
Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

2 comments on “Nejčastější chyby rodičů. Poznáváte je?

  1. Pingback: Co si miminko zapamatuje a na co zapomene? | Blog Mimulo

  2. Pingback: Chyby, kterými rodiče ničí správný pohybový vývoj dítěte | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia