Main menu

 

Nechat dítěti odstranit mandle při opakujících se angínách?

27 Čvn 2016

Mnoho rodičů přemýšlí, zda nechat pro opakující se a časté angíny dítěti odstranit krční mandle. Mandle mají v těle svůj význam, a tak se rodiče ptají, zda je odstranění nezbytně nutné.

Krční mandle

Krční mandle jsou párovým orgánem. Jde o oválné ostrůvky lymfatické tkáně. Jsou viditelné při pohledu do otevřených úst. Umístěny jsou na zadní stěně nosohltanu, v dutině ústní mezi oblouky měkkého patra a jsou důležité pro imunitu člověka. Jejich hlavní funkce je zachytávat škodlivé bakterie a viry, které může dítě vdechnout nosem či ústy. V mandlích jsou protilátky a buňky, které odpovídají za imunitní reakci a pomáhají škodlivé látky, které vstupují do těla, zničit. Slouží tedy jako prevence vzniku onemocnění horních a dolních cest dýchacích.

Problémy s krčními mandlemi bývají u dětí docela časté. V mandlích se mohou objevovat záněty, které mohou přecházet v trvalý chronický zánět. Nebo může dojít k trvalému výraznému zvětšení mandlí. U dítěte se to projevuje podobným dechovým potížím jako u zvětšených nosních mandlí (horší dýchání, chrápání). Pokud dojde k chronickému postižení krčních mandlí, je někdy potřeba podstoupit odstranění mandlí, neboli tonsilektomii.

Jak poznáme zvětšené krční mandle?

Nejčastějším příznakem jsou časté angíny (záněty). Klidně i 8x a více ročně. Při angínách bývají krční mandle zduřelé a na nich bělavé čepy, které mohou někdy i krvácet. Vždy je doprovází horečka, intenzivní bolesti v krku s nemožností polykat, celková únava a zvětšené lymfatické uzliny.

Odstranit krční mandle?

Odstranění krčních mandlí je rozporuplné téma. Názory na odstranění se liší. Jedni zákrok odmítají, druzí jej doporučují, pokud mandle přestane plnit funkci filtru. Obecně se říká, že časté angíny zapříčiňují problémy s krčními mandlemi a platí to i naopak. K neustálému opakování angín, i přes léčbu antibiotiky, může docházet tím, že lymfatická tkáň mandlí je zdrojem infekce, protože mikroorganismy mohou přetrvávat v prostoru mezi krční mandlí a jejím lůžkem. Důsledkem častých infekcí se lymfatická tkáň zjizví a přemění se na tkáň vazivovou, která je však bez imunologické funkce.

Mandle se doporučuje odstranit obzvlášť v případě, kdy je původcem opakovaných infekcí bakterie beta-hemolitický streptokok skupiny A (spálový bacil). Ten může zapříčinit komplikace u angín.

Operace

Krční mandle se odstraňují chirurgicky v celkové nebo lokální anestezii. Odstranění krčních mandlí je závažnější a složitější úkon než odstranění nosních. Operace může trvat přibližně půl hodiny. Jestliže jsou mandle zajizvené, může trvat i déle. Po operaci přichází poměrně velká bolest, jako při těžké angíně. A může trvat i týden. Je pak někdy nutné tlumit bolest analgetiky. Celková doba hojení po operaci je asi 3 týdny. Krční mandle, na rozdíl od nosních, již znovu nenarůstají.

Po operaci se musí dbát na to, aby se nedráždil krk. Mohlo by dojít k nebezpečnému krvácení. Děti přivítají doporučení jíst zmrzlinu, neboť chladné dělá dobře.

S pozdravem a přáním krásného dne
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

One comment on “Nechat dítěti odstranit mandle při opakujících se angínách?

  1. Pingback: Dětský kašel. Jak ho poznáme a jak ho léčit? | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia