Main menu

 

Navýšení rodičovské vypadá nadějně

9 Čvc 2019

Již je vládou schváleno, že od ledna se má zvyšovat rodičovská dovolená až o 80 000 Kč, tedy na 300 000 Kč. A budete se týkat i maminek, které již děti mají. Ovšem i tak navýšení mezi ženami způsobilo značný rozruch, a to především to, kdo všechno bude mít na vyšší příspěvek nárok. Koho se tedy navýšení rodičovské bude týkat především?

Od ledna 2019 by mohly mít vyšší rodičovskou rodiny s novorozenci i ty s dítětem do čtyř let, které ještě rodičovskou nevyčerpaly. Přesná částka se bude zřejmě odvíjet od předchozího příjmu a potomkova věku, tedy od počtu měsíců, které zbývají do čtvrtých narozenin dítěte.

A to není vše, co se změní. Počet hodin, na který mohou rodiče dávat své děti do dvou let do školky či jinam na hlídání, a nepřijít přitom o rodičovskou, by se mohl od ledna zdvojnásobit. Zatímco nyní je to 46 hodin měsíčně, nově by to mělo být až 92 hodin v měsíci. Tato změna by mohla pomoci matkám či otcům sladit péči s prací a umožní jim dřív se vrátit do zaměstnání, a to třeba na částečný úvazek.

Původně se navrhovalo, aby pobyt dětí do dvou let ve školce neměl na vyplácení rodičovské vliv vůbec a počet hodin se nesledoval. Proti tomu se ale stavělo ministerstvo financí či hlavní město. Podle nich by rodičovský příspěvek měl být spojený s celodenní péčí rodiče o malé dítě. První návrh novely se zvýšením rodičovské ministerstvo práce předložilo loni v září, několikrát se pak měnil. Letos v březnu se dohodli na zvýšení rodičovského příspěvku jen rodičům novorozenců, ale po vlně kritiky ministerstvo plán znovu přehodnotilo.

Podle některých kritiků nynější podoba zvýšení příspěvku povede k umělému prodlužování rodičovské. Někteří rodiče, kteří by ji ukončili už letos, by si mohli žádat o snížení měsíční částky. Čerpání sumy by jim tak vydrželo do příštího roku, aby dostali i oni přidáno. A některé ženy, které se mají vracet do práce v lednu, se logicky bouří.

Co vy si myslíte o schváleném návrhu novely, týkající se zvýšení rodičovské?

Přečtěte si i další zajímavé články:

S přáním pěkného dne
Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia