Main menu

 

Naučte se říkat svým dětem NE!

12 Říj 2016

Děti by měly mít možnost poznávat svět. Je však potřeba, aby jim rodiče stanovili určité hranice, aby dětem nehrozilo žádné nebezpečí, aby si nemohly ublížit. Jak to však udělat? Pomůže říkat dětem NE? „Nelez tam! Nedělej to! Nesahej na to!…“ Takové a podobné zákazy a příkazy říká často mnoho rodičů. Dítě však nechápe a často v zakázané činnosti pokračuje. Vždy je lepší dítěti vysvětlit, proč nemá to či ono dělat, proč nemá někam lézt… Jak správně stanovit dítěti hranice? Kdy je dítě schopné pochopit význam slova „ne“?

child-636022_640

Stanovení hranic

Dítě, aby se cítilo bezpečně, potřebuje znát hranice, na kterých budeme trvat, aby je vždy dodržovalo. Avšak místo zákazů: „Nesahej tam!“, zkusme říct: „Když budeš sahat na horkou troubu, tak se můžeš spálit.“ Když dítěti nevysvětlíme, proč nemá to či ono dělat, nebude vědět, proč. Proč tam nemá sahat, proč nemá danou činnost dělat.

Když rodiče používají negativní příkazy a zákazy, dítěti to způsobí stres a v dané situaci je pak stresem ovlivněno, takže je to pro něj nebezpečnější, než kdybychom mu neříkali nic.

Například dvouletá Hanička je s maminkou na návštěvě, kde mají na poličce keramické hrnečky. Maminka na holčičku přísně zavolá: „Haničko, ne, nesahej na to, vždyť ty hrnky rozbiješ.“ Hostitelka však Haničce dovolí hrát si s těmi hrnky, a ta jeden také po chvíli rozbije, protože je ve stresu z maminčina přísného tónu a také příkazy, že ty hrnky přece rozbije. Když by maminka řekla klidným hlasem: „Haničko, můžeš si s hrnečkem hrát. Tak si ho vezmi, dávej si do něj kuličky, ale potom ho zase hezky vrať na své místo.“, holčička by si v klidu hrála, nebyla by ve stresu a hrneček by možná nerozbila.

Dítě mezi 1.-3. rokem je na zákazy a příkazy velmi citlivé. Proto by se příkazy a zákazy měly ve výchově objevovat minimálně. Když už je někdy potřeba z hlediska bezpečnosti nějaký ten zákaz vyslovit, vždy je potřeba zákaz vysvětlit.

Odkdy říkat ne?

Asi do svých 8-10 měsíců života dítě nechápe, co znamená slovo „ne“. Dítě ještě nechápe smysl slov. To ovšem neznamená, že mu nemusíte nic vysvětlovat, nebo že na ně nemusíte vůbec mluvit. Naopak. Dítě povzbuzujte v jeho poznávání, vše komentujte a říkejte, co a proč děláte.

Dítě po 8.-10. měsíci sice už může být schopno chápat význam zákazů, dokonce je může být schopné i poslouchat. Ovšem nemá prakticky žádnou paměť. Takže mu budete pokaždé říkat to samé. Nemůžete takto malé dítě trestat za to, že ho objevíte, jak strká písek do pusy, jak se chce šťourat v elektrické zásuvce, jak si hraje s obsahem svého nočníku,… Dítě v tomto věku se učí. Učí se, že věci jsou stále, že to co řeknete jednou, platí i podruhé.

Mezi prvními a druhými narozeninami se dítě zásadně staví vždy proti nějakému zákazu a příkazu. Je to období, kdy dítě začíná mluvit. Dozrává nervový systém. Někteří odborníci doporučují metodu rozptylování, tedy vést dítě k jiné činnosti, než je ta, kterou mu rodiče právě zakazují. Každopádně již jde o období, kdy můžeme formulovat zákaz a trvat na něm. Dítě si ověřuje, zda stále platí to, co jsme mu zakázali. Například dítě stojí u elektrické zásuvky a strká ruku na ni, přitom očima sleduje rodiče, co oni na to. A k tomu ještě dítě říká: „ne.“

Od dvou let se znatelně situace mění. Dítě již zcela jasně chápe, co mu rodiče sdělují, přikazují a zakazují. U takto starých dětí musíme, z hlediska bezpečnosti, trvat na svém. Například jdeme po ulici. Dítě by mělo jít za ruku, ale nechce. Rodiče musí trvat na svém. Pokaždé když jdeme na ulici, jdeme za ruku. V této situaci je vždy lepší ustát řev a vztek dítěte, než riskovat, že se dítě rozběhne do silnice.

Závěrem

Každý zákaz dítěti vysvětlíme. Je potřeba, aby si rodiče uvědomili, jak by chtěli, kdyby byli na místě dítěte, aby se k nim rodiče chovali. Asi by se nám také nelíbilo poslouchat jen zákazy a příkazy. Určitě bychom chtěli mít laskavé a trpělivé rodiče, kteří v klidu vysvětlí, co po nás chtějí, a podpoří nás, když chceme zkoušet něco nového.

S přáním pěkného dne
Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

One comment on “Naučte se říkat svým dětem NE!

  1. Pingback: Jak na dítě v období vzdoru? | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia