Main menu

 

Nástřih hráze

1 Čvn 2017

V porodnických zařízeních je poměrně častým výkonem při porodu i nástřih hráze. Nástřih hráze, také zvaný epiziotomie, je chirurgický zákrok, který v českých porodnicích podstoupí přibližně každá druhá žena, která rodí vaginální cestou. V mnoha porodnicích se provádí rutinně, avšak to s sebou nenese žádné výhody pro ženu ani pro dítě. Zato je to velmi diskutované kontroverzní téma, které má mnoho odpůrců. Co je nástřih hráze? Dá se mu předcházet? Je výhodnější nástřih nebo spontánní natrhnutí?

Co je to nástřih hráze?

Epiziotomie je nastřihnutí místa mezi pochvou a konečníkem. Provádí se při porodu během druhé doby porodní, na vrcholu kontrakce, kdy je hráz pod tlakem hlavičky napnutá, aby se rozšířil vaginální otvor při porodu hlavičky. Jde o zákrok, který se provádí bez anestezie. Po nástřihu se poranění ošetřuje, šije, v lokální anestezii samovstřebávacími stehy, které obvykle zmizí do dvou týdnů po porodu. Nástřih by se měl provádět jen v indikovaných případech, nikoliv rutinně jako se to dělo před pár lety (v některých porodnicích možná rutinně i dnes).

V některých případech může dojít k poranění děložního hrdla, pochvy a hráze. Například u žen, které trpí v těhotenství na poševní infekce, mají tak sliznice křehčí a snadněji zranitelnější při porodu. Hlavními důvody pro provedení epiziotomie je:

Historie nástřihu

První epiziotomie byla zaznamenána v 18. století. Další století se nástřih prováděl jen výjimečně, a to především mužskými porodníky. Při porodech doma, kterých byla většina, a ke kterým docházely porodní báby, případně ženy rodily jen s jinou ženou z rodiny nebo samy, se epiziotomie neprováděla. Světová míra epiziotomie výrazně vzrostla až na počátku 20. století s přesunem porodů z domova do nemocnic. Nástřih se tak stal nejčastěji prováděnou chirurgickou operací. Až v posledních 10 – 15 letech se začaly provádět výzkumy, které hodnotí zda výhody epiziotomie převažují nad zápory. A dochází se s k závěrům, že epiziotomie je spíš škodlivější než prospěšná.

Výhody či nevýhody?

  • Urychlení porodu – Zkracuje se však jen kratičký časový úsek na samém konci porodu.
  • Ochrana před ochabnutím svalstva pánevního dna – Ukázalo se však, že z tohoto ohledu nemá nástřih žádný význam. Rozhodně epiziotomie nechrání před inkontinencí ani před prolapsem genitálií. Je spojována s nižší svalovou silou pánevního dna v porovnání se spontánním natržením.
  • Ochrana před natržením – Co do rozsahu je nástřih stejný jako natržení 2. stupně (to je nejčastější natržení při porodu). Navíc epiziotomie provedená při prvním porodu výrazně zvyšuje riziko spontánního natržení při dalších porodech.
  • Lépe hojící se čistý řez? – Ne vždy se čistý řez vedený porodníkem bude hojit lépe než natržení. Přirozené natržení si totiž vybírá cestu nejmenšího odporu, a tak se vyhýbá velkým cévám, nervům či svalu a většinou ani není tolik hluboké a rozsáhlé. Zatímco nástřih si nevybírá a jde skrz všechny tyto struktury.
  • Své opodstatnění může mít epiziotomie v případech, kdy je extrémně dlouhá vypuzovací fáze, nebo když se plodu nedaří.

Závažnou komplikací nástřihu mohou být trhliny zasahující svaly v anální oblasti. Takový problém může vést až k potížím s udržením stolice. Je většinou pak nutné řešit jej operativně.

  • Podle WHO (Světové zdravotnické organizace) by neměla míra epiziotomií u vaginálních porodů přesáhnout 10%. V České republice byla tato míra v roce 2012 45 %. Ve Velké Británii pouze 8%.
  • Zásah do psychiky ženy – Rutinně provedený nástřih hráze může ženě způsobit emoční a psychické potíže. Týká se to především nástřihů, které byly provedeny bez souhlasu rodičky, ba dokonce proti vůli ženy.

Jak se nástřihu vyhnout?

Zásadní je při ochraně hráze samotný průběh porodu, především volba porodní polohy a způsob tlačení. Spontánní tlačení snižuje riziko poškození hráze, protože respektuje přirozené tempo porodu a dává čas, aby se hráz přizpůsobila velikosti hlavičky. Nejméně vhodná poloha při tlačení je pozice na zádech s koleny u těla. Naopak vhodnou polohou pro ochranu hráze jsou polohy vertikální, s nohama široce rozkročenýma, případně poloha vleže na boku. Při samotném porodu je důležité, aby ženě nebyla zima, protože tkáně se uvolňují vlivem tepla. Proto i porod do vody bývá k hrázi šetrnější. Možné je také přikládat teplý mokrý obklad v době, kdy se začne prořezávat hlavička děťátka.

Pomoci může do jisté míry příprava již v těhotenství. Pravidelná masáž hráze a posilování svalů pánevního dna mohou zlepšit elasticitu tkáně. Doporučují se Kegelovy cviky na posílení pánevního dna. Jde o rytmické stahování svalů poševního vchodu, podobně jako když chcete zastavit proud moči při močení. Na zvýšení pružnosti a uvolnění svalů pánevního dna se doporučuje pít odvar z lněného semínka. Všeobecně je důležitý pohyb (chůze, těhotenské plavání, těhotenský tělocvik, tanec). Další preventivní pomůckou jsou trénovací balónky, které se nafukují a vytlačují ven z pochvy. Trénuje se posledních pár týdnů před termínem porodu. Pokud se chce žena nástřihu vyhnout, může tomu předejít výběrem vhodné porodnice nebo sepsání porodního plánu.

Přečtěte si aké další články o porodu:

Podívejte se na velký výběr kojeneckého oblečení a kojeneckých potřeb, u nás si určitě vyberete.

S přáním krásného dne
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

One comment on “Nástřih hráze

  1. Pingback: Hypnoporod – porod bez obav | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia