Main menu

 

Narodil jsem se předčasně. Co mě a mé rodiče čeká?

16 Lis 2016

Příroda povětšinou miminkům dopřává možnost dostatečně dozrát v matčině lůně, v poslední době ale některé děti, přes veškerou snahu přírody a rodiček, nemají to štěstí…
Důsledkem trendu posledních let, který zahrnuje zvyšující se věk matek a rostoucí počty umělých oplodnění, je, že počet předčasně narozených dětí celosvětově stoupá. Ale právě proto, že v dnešní době skutečně předčasných porodů přibývá, jsou již odborníci na nedonošené drobečky připraveni téměř ve všech porodnicích a neonatologie je již na vysoké úrovni a dokáže zachránit v podstatě každé předčasně narozené dítě, tedy plod, který je již životaschopný.

Ještě před dvaceti lety se za životaschopné považovaly pouze děti s porodní hmotností nad jeden kilogram a i ty byly velmi ohrožené nejrůznějšími závažnými komplikacemi. V roce 1994 však byla v České republice snížena legislativní hranice životaschopnosti na porodní hmotnost 500 g nebo 24. týden těhotenství, přičemž i menší děti, pokud se narodí v dobrém stavu, nejsou zcela bez šance.
I když jsou lékaři na takové případy připraveni dokonale, rodiče nikdy, musí si při příchodu dítěte na svět připustit, že je čeká dlouhá, mnohdy nekončící, cesta. Musí se obrnit trpělivostí a schovívavostí. Co vše rodiče a jejich předčasně narozené děťátko čeká?

Baby boy born premature only one day old in ICU

Přicházím na svět

Ahoj, jsem kluk a jmenuji se Tobiáš. Narodil jsem se mamince o něco dříve, proto je pro mě příchod na svět o něco náročnější než pro ostatní novorozené děti. Ne že bych neměl vyvinuté některé orgány, spíše se jedná o to, že je nemám dostatečně zralé a připravené na mimoděložní život. Proto je velmi často nutné mi s touto adaptací pomoci. Byl jsem tedy hned po porodu umístěn do inkubátoru, který zabezpečoval udržování mé přiměřené tělesné teploty. V podstatě jsou to takové plexisklové „trouby“, které pro mě nejsou nijak škodlivé. Současně jsem byl napojený na řadu monitorů, které snímají mé základní životní funkce a pomáhají mému doktorovi rozhodovat o dalším léčebném postupu. Maminka se o mě nemusí bát, hadičky a drátky mi nijak neubližují, to vše pouze umožňuje lepší sledování mých funkcí a potřeb. Maminka se mě může také dotýkat, chovat mě a hladit, pokud jí to můj zdravotní stav dovolí, číst mi pohádky nebo mi zpívat. Podle mého doktora je pro mě přímý kontakt s maminkou nebo tatínkem velmi důležitý. Hodně mi, v pocitu bezpečí, pomáhá také háčkovaná chobotnička z příze, která mi připomíná pupeční šňůru a měkká pletenina maminčinu dělohu.

Než budu moci domů

Než mě páni doktoři pustí domů, mám za sebou řadu vyšetření. Hned v prvních dnech mi kontrolují pomocí ultrazvuku mozek (kde v oblasti mozkových komor může dojít ke krvácení různé intenzity. Výskyt krvácení se v poslední době výrazně snižuje. Tento problém je většinou obrazem obtížné poporodní adaptace. Největší riziko je u nejméně zralých dětí) a oči.
V posledních týdnech před propuštěním je u dětí narozených pod 32. týden těhotenství vyšetřováno oční pozadí, kde by se mohla vyvinout oční choroba nezralých – tzv. retinopatie. Jedná se o poruchu růstu cév, které sítnici vyživují a rostou od centra sítnice do její periferie, a tato porucha může vést k následnému poškození zraku. Příčina není zcela známá, jako hlavní faktor se uvádí kolísání hladiny kyslíku v prvních týdnech života. Výrazný spolupůsobící faktor se připisuje infekci, která proběhla v období porodu či v poporodním období.

Co se mi může stát?

Dalším z problémů, které se mohou vyskytnout u nezralých dětí, je chronické plicní onemocnění, které vzniká jako následek dlouhodobé umělé plicní ventilace (bez této terapie by se však nepodařilo spoustu dětí zachránit). Za děti s chronickým plicním onemocněním označujeme takové nezralé děti, které potřebují kyslík nebo ventilační podporu ještě čtyři týdny před jejich původním termínem porodu (ve 36. týdnu těhotenství). Neznamená to však, že tyto děti budou potřebovat kyslík i nadále, s růstem a dozráváním plic se dýchání většinou postupně zlepšuje a naprostá většina dětí je propuštěna domů bez kyslíku. Konečným důsledkem může být mírné omezení maximální dechové kapacity, které ovšem dítě obvykle vůbec neomezuje v běžných aktivitách.
U dětí s chronickým plicním onemocněním mohou být častější onemocnění dýchacích cest v kojeneckém a batolecím věku.

Hurá domů

Pustili nás s maminkou domů v době, kdy jsem se měl narodit, má to tak většina dětí, které se narodí o něco dříve jako já. Naštěstí odcházím zdravý, plný života bez výše jmenovaných problémů, a takových nás je většina. Doma to má maminka se mnou o něco náročnější. Krmit mě také není jednoduché. Maminka se ze začátku dost trápí. Ale mnohdy to bývá pouze ze strachu, jestli se mi ještě něco nestane, zda to nejhorší už mám skutečně za sebou.

Mé rodiče se mnou čeká řada kontrol a nutných sledování, ale pokud bude můj vývoj přiměřený, počet návštěv lékařských ordinací se postupně bude snižovat. Možná budu muset chodit do rizikových poraden, pokud mě tam má dětská paní doktorka odešle. Tam se budou soustředit na mou dobrou výživu a růst a sledovat vývoj respiračních funkcí. Při problémech mi pomohou potřebnou léčbou.Další nedílnou součástí je monitorování psychomotorického vývoje, který sleduje specializovaný neurolog a zajišťuje či koordinuje potřebnou reflexní rehabilitaci.

A rostu a rostu …

Pravděpodobně budu ze začátku na veškerý svůj pohyb velmi opatrný, ale myslím si, že stejně děti svého věku brzy dostihnu, také páni doktoři to říkají. A určitě porostu stejně rychle. Pokud budu zdravý a pilný a rodiče budou při všech mých snahách se mnou, nikdo později nepozná, že jsem se narodil mamince dříve, než jsem měl. Rodičům budu časem dělat radost, i když budu ze začátku v chození i mluvení pomalejší, než ostatní děti stejného věku. A mámu a tátu budu mít stále stejně rád a možná i více, než čekají, až poporostu.

(Definitivní prognózu celého psychomotorického vývoje však v prvních týdnech života nikdo odhadnout neumí. Předčasně narozené miminko bude potřebovat trochu delší dobu k tomu, aby bylo stejně šikovné jako jeho kalendářní vrstevníci, kteří přišli na svět v předem stanoveném termínu porodu. Pro rodinu to může být o něco větší zátěž než se zcela zdravým donošeným novorozencem, ale většinou se výchova a péče o nezralé děti velmi rychle srovnává. Většina dětí nastupuje do školních lavic se svými vrstevníky. Samozřejmě platí, že nejmenší děti jsou nejrizikovější, ale každé dítě je jiné a faktorů, které ovlivňují budoucí vývoj dítěte, je mnoho.)

Mohlo by Vás také zajímat

5 comments on “Narodil jsem se předčasně. Co mě a mé rodiče čeká?

  1. Pingback: Rozhovor na téma – Dětská rehabilitace | Blog Mimulo

  2. Pingback: Těhotenská cukrovka. Co o ní víme i nevíme? | Blog Mimulo

  3. Pingback: Jak předejít zploštění hlavičky u dítěte? | Blog Mimulo

  4. Pingback: Novorozenecká kýla | Blog Mimulo

  5. Pingback: Dvojčata a vícerčata | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia