Main menu

 

Na co by si měli dát pozor novopečení rodiče?

16 Čvn 2017

Jedno z nejkrásnějších, ale zároveň nejnáročnějších, období v životě je narození dítěte. Rodiče čeká mnoho nového, neznámého, a tak mohou mít obavy, aby neudělali něco špatně, aby něčím miminku neublížili. Jaké jsou nejčastější chyby, které rodiče dělají po narození dítěte? Co by měli dělat nebo čeho by se měli naopak vyvarovat?

Důvěřujte sami sobě

Budete dostávat milión rad od své rodiny, od známých a kamarádů, z internetu. Budou vám radit, jak vychovávat a jak se starat o miminko. Nedejte na ně. Některé zaručené rady se navzájem vylučují, jiné se neshodují s vaší rodičovskou představou. Raději spoléhejte na vlastní intuici a v případě jakýchkoliv pochybností a nejasností a raději poraďte s někým, komu důvěřujete, popřípadě s pediatrem.

Užívejte si klid domova, do společnosti nechvátejte.

Možná budete chtít narození svého dítěte oslavit a udělat oslavu nebo se alespoň pochlubit miminkem mezi množstvím lidí. Vystavujete však dítě množství choroboplodných zárodků, virům, bakteriím, s kterými novorozenec ještě neumí zápasit. Taková oslava a návštěva může mít za následek silnou infekci, horečku či následnou hospitalizaci v nemocnici.

Spánek dítěte

Po návratu z porodnice domů se stává, že miminko v prvních dnech prospí většinu dne. Rodiče jsou šťastní, ale pozor na to, aby u miminka nedošlo k dehydrataci, proto se doporučuje jej po čtyřech hodinách budit na krmení. Navíc když novorozeně spí i 6-8 hodin v kuse, může se jednat o silnou novorozeneckou žloutenku, kdy je miminko natolik apatické, že se nedokáže ani vzbudit ke kojení. Nebudit miminko se doporučuje až od 14 dnů jeho života, kdy je vidět, zda prospívá, přibývá na váze a nijak nestrádá.

Kojení, krmení

V některých porodnicích stále maminky dostávají zastaralé informace o kojení a doporučení krmit miminka každé tři hodiny. Dnes se však již doporučuje kojit či krmit dítě, když má hlad, když si řekne samo, proto by se maminky měly řídit dětmi a jimi samotnými. Platí to jak u kojených dětí, tak u dětí krmených umělou výživou. Když se rodiče budou řídit potřebami svých dětí, budou děti lépe prospívat.

Pobyt venku a procházky

Rušným místům plným lidí se vyhýbejte, avšak čerstvému vzduchu rozhodně ne. Ten miminku jedině prospěje. Každodenní procházka s miminkem v kočárku nebo v šátku  na nošení dětí je ku prospěchu. Výjimkou jsou příliš mrazivé a větrné dny.

Své dítě nesrovnávejte s jinými dětmi

Možná vaše dítě ještě ani neleze a sousedovo stejně staré dítě už obchází nábytek. Děti se vyvíjejí každé jinak a jinou rychlostí. Jejich vývoj není žádná soutěž. Ano, každého rodiče jistě potěší, když jeho potomek umí něco, co jiné děti v jeho věku ještě ne, ale rozhodně je zbytečné trápit se tím, pokud v něčem zaostává. Každé dítě má své tempo vývoje, proto ho s ostatními nesrovnávejte.

Reagujte na dětský pláč

Možná vám budou babičky radit, ať necháte dítě vyplakat, ať spí samo v dětské postýlce, že ono si zvykne… Pokud se vám to příčí, jako že většině rodičů ano, důvěřujte své intuici a reagujte na pláč svého dítěte. Dítě nepláče jen tak, aby vás naštvalo. Miminko nezkouší vaši trpělivost. Důvodů pro pláč je mnoho a na vás je naučit se rozeznat, proč dítě pláče. Kdy má hlad, kdy nechce být samo, kdy chce pochovat a nosit, kdy chce spát,…

Nepanikařte! Vše se dá řešit v klidu.

Pokuste se vždy zachovat klidnou hlavu, třeba když se u dítěte objeví vysoká horečka nebo se mu objeví vyrážka. Panikou se nic nevyřeší. Většinu drobných potíží miminka zvládnou lehce. Jsou odolnější, než vypadají. Lékaře můžete zavolat vždy.

Vztah s partnerem

Stát se rodičem, tedy především matkou, je práce na plný úvazek (i noční). Avšak ještě to neznamená, že jste přestala být partnerkou a ženou. Mnoho vztahů po narození dítěte trpí, proto to nepodceňujte a partnerovi se snažte věnovat též.

Přečtěte si i další články o výchově dětí:

S přáním krásného dne
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia