Main menu

 

Mýty o kojení

8 Zář 2016

Od maminek, babiček, tetiček a kamarádek můžete slyšet spoustu rad ohledně kojení. Z kojení se stala věda. Přečtěte si, jaké mýty o kojení v naší společnosti panují.

act-841501_640

Častým kojením miminko rozmazlíme

Je to nesmysl a nepochopení biologických požadavků dítěte. Novorozenci a kojenci se mají kojit podle potřeby. Maminka by neměla řešit intervaly mezi kojeními, neměla by se stresovat tím, že miminko chce k prsu často. Kojení není jen o krmení, ale také o kontaktu. Chovat, nosit a kojit miminko je správné a potřebné.

Mám slabé mléko

Je nemožné, aby žena v našich podmínkách, kde nikdo netrpí bídou, měla slabé mléko. Slabé mléko může mít možná žena ze zemí třetího světa, pokud je špatně živená. Každá matka pro své dítě „vyrobí“ mléko s ideálním složením přímo na míru svému dítěti. Pokud se mamince zdá, že dítě má hlad, pravděpodobně se jedná o tzv. růstový spurt, kdy dítě potřebuje zvýšit přísun mléka. Několik dní trvá, než se produkce mléka zvýší. Je důležité v této situaci zachovat klid, trpělivost, nepanikařit. A místo umělé výživy stimulovat laktaci, aby žena mohla dítěti nabídnout tolik mléka, kolik potřebuje.

Není možné kojit dvojčata

Samozřejmě že i dvojčata je možné plně kojit. Jen to vyžaduje lepší organizaci a trpělivost. Nejlépe se dvojčata kojí současně v poloze na „fotbalistu“, kdy nožičky směřují do podpaží matky.

Nemocná matka má „nemocné“ mléko a musí přestat kojit

Opak je pravdou. Matka by měla vytrvale kojit dál, protože pokud matka onemocněla, její tělo vytváří na obranu protilátky, které jdou do mléka a pokrývají i potřebu miminka.

Častým kojením bude miminko tlusté

Jde o další mýtus. Plné kojení s pravděpodobností ušetří dítě v budoucnu obezity. Během raného období kojeneckého věku se formují tukové buňky, které přetrvávají i v dospělosti.

Mateřské i umělé mléko obsahují stejně živin

Složení mateřského mléka je naprosto nenapodobitelné. Odpovídá kvalitou i množstvím potřebám dítěte od novorozeneckého věku až po batolecí věk. Umělé mléko je průmyslově zpracované kravské mléko, které se nikdy nemůže svým složením vyrovnat mléku mateřskému. Mateřské mléko je snadno stravitelné, obsahuje protilátky, vitamíny a minerály, podporuje správný vývoj kostí, zlepšuje duševní vývoj, zvyšuje obranyschopnost organismu a snižuje riziko SIDS (náhlého úmrtí), je vždy po ruce, sterilní, s ideální teplotou, je zadarmo,…

Kojení ničí prsa

Prsa po kojení často mají jiný vzhled než před kojením. Ovšem nebývá to kojením, ale povolením prsního svalstva, ke kterému dochází již během těhotenství. Pokud se objeví strie, je možné je částečně odstranit laserem. A prsní svaly posilovat.

Kojení je antikoncepce

Omyl! I při kojení je možné otěhotnět. Hormon prolaktin, který se produkuje při kojení, se podílí na anovulačním cyklu (žena nemůže otěhotnět, protože jí nedozrávají vajíčka). Nelze na to však spoléhat.

kojící polštář

V těhotenství se nemá kojit

Pokud je těhotenství fyziologické a pro matku únosné kojit, může kojit i v těhotenství. A může kojit i po narození dalšího dítěte současně novorozence a starší dítě.

Dítěti mléko nechutná

Pokud máte pocit, že dítě špatně pije, může to mít mnoho příčin. Třeba při menstruaci se mírně mění chuť mléka a dítě může na tuto změnu chutě reagovat rozladěním a nechutí se přisát. Také po velmi intenzivním sportovním výkonu jde do mléka kyselina mléčná, která mění chuť mléka.

Střídání lahvičky s kojením

Způsob sání z prsu je naprosto jiný než způsob sání z lahvičky. Když dítě pije z láhve a stejným způsobem zkouší sát z prsu, nepůjde mu to. A tak pokud matka začne dítě přikrmovat z láhve, dítě často začne odmítat kojení, protože sání z prsu je pro něj náročnější, zatímco z láhve to teče samo. Během prvních měsíců, kdy dítěti stačí čistě mateřské mléko, raději láhev ani nenabízejte.

Kojit můžu jen kloboučky

Kojící kloboučky by se měly používat jen v nevyhnutelných případech. Při kojení s kloboučky nedochází k ideálnímu kontaktu, zhoršuje se tak důležitá stimulace. Dítě si na klobouček rychle zvykne a pak prso bez kloboučku odmítá. Při problémech je vždy nejlepší poradit se s laktační poradkyní.

Každá žena nemůže kojit

Některé ženy mají fyziologické problémy (např. nefunkčnost mléčných žláz), proto se jim kojení nedaří. Avšak to je jen mizivé procento žen. Většina žen spíš bojuje se špatnou technikou kojení. Důležité je nevzdat to při prvních obtížích, které se ze začátku mohou vyskytnout. Na podporu můžete vyzkoušet i homeopatika Ricinus communis, čaj pro kojící matky a především ochotnou laktační poradkyni, která vás uklidní a kojení s vámi nacvičí. Potíže s kojením mívají ženy s implantáty. Problémy s kojením dále souvisí s porodem, stresem, závažným onemocněním.

Je nutné omezovat délku kojení

To je lež. Kojenec se nikdy nepřepije tak, aby ztloustl nebo zvracel. Důležité je, aby žena kojila tak často, jak miminko chce, aby neomezovala frekvenci ani délku pití a nedávala miminku nic jiného než mateřské mléko. Každé miminko je jiné. Některé chce být u prsu pořád a dlouze, jiné velkou část dne prospinká a pije jen chvíli. Obojí je správné. Nechte miminko rozhodovat o frekvenci a délce kojení. Když se miminko nechce prsu pustit, možná ho zkrátka z nějakého důvodu potřebuje. Může ho bolet bříško, může se snažit zvýšit tvorbu mléka, možná se chce zklidnit a být v blízkosti maminky.

Kojením staršího dítěte budete mít závisláka

Je to nesmysl. Kojit můžete rok, dva, tři,… Je to jen na vás a dítěti. Kojením se nestává dítě závislé. Naopak. Mezi dítětem a matkou se vytváří jedinečný vztah, díky kterému se dítě cítí bezpečně, což mu později dodává více nezávislosti.

Velká prsa – hodně mléka, malá prsa – málo mléka

Na velikosti prsů nezáleží. Jde o mléčnou žlázu a o to, jak se k ní dítě dostane, aby mohlo pít. S velkými prsy se hůř manipuluje a hůř se novorozenec přikládá, proto se častěji lépe kojím ženám s malými prsy. Problémem by mohly také být ploché nebo vpáčené bradavky. To pak může pomoci klobouček. Ploché bradavky se časem zformují, že je možné kojit bez kloboučky. U vpáčených bradavek se doporučuje již během těhotenství nosit formovače.

V horku je nutné dávat dítěti kromě mléka i jiné tekutiny

Během prvních šesti měsíců života dítěte není nutné dítěti dávat žádné jiné tekutiny než mateřské mléko. Dřívější generace na to není zvyklá, a tak babičky doporučují čajíčky. Ale my dnes víme, že šest měsíců stačí pouze mateřské mléko.

mateřské mléko

Zelená stolice je hladová

Není. Kojené děti mívají často zelenou a řídkou stolici. Zelená může být důsledkem růstového spurtu, kdy dítě pije mnoho předního mléka bohatého na laktózu, může jít o intoleranci laktózy nebo alergii na bílkovinu kravského mléka (z matčiny stravy). Pokud stolice divně nezapáchá a nejsou v ní hleny, je vše v pořádku. Hladová stolice bývá hnědá, zapáchající.

Dítě pláče hlady

Jen málo dětí pláče díky hladu. Většinu trápí bříško, nadýmání, nepohodlí, strach, potřeba být v kontaktu s maminkou, únava. Pro dítě je pláč jediným komunikačním prostředkem.

Dítě s průjmem nesmí být kojeno

Opak je pravdou. Mateřské mléko je nejlepším lékem i při průjmu díky imunitním faktorům, probiotickým i prebiotickým složkám.

Kojící žena nesmí cvičit a sportovat

Pokud je pro kojící ženu sport a cvičení formou aktivního odpočinku, není důvod to zakazovat. Jestliže je cvičení příliš intenzivní, může se do mléka vylučovat kyselina mléčná, která mění chuť mléka a dítě ho těsně po cvičení může odmítat. Toť vše.

Mateřské mléko obsahuje škodliviny z ovzduší

Mateřské mléko obsahuje škodliviny, které jsou okolo nás. Avšak výzkumy dokázaly, že jejich množství není tak vysoké, aby ho výhody kojení nepřevyšovaly. Navíc škodliviny z ovzduší jsou i v jiných potravinách, umělých mlékách, apod.

S přáním krásného dne
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

CzechSlovakia