Main menu

 

Muž na mateřské dovolené

8 Říj 2015

Péče o dítě v jeho prvních letech není v dnešní době čistě jen záležitostí ženy. Ostatně bylo by ideální, kdybychom se o péči o své potomky mohly spravedlivě podělit také s tatínky nebo se jim věnovat společně stejnou mírou. Proto také stoupá trend mužů na rodičovské dovolené. Děje se tak rovněž ze zvýšeného zájmu otců být svým dětem neustále k dispozici a nabídnout jim svět i z mužské perspektivy. O téhle všestranně přínosné variantě uvažuje přibližně 90 % českých mužů. A jistým překvapením je, že další důvody proč chtějí být muži na rodičovské dovolené, kupříkladu když muž přijde o práci či když má žena výnosnější pracovní pozici, stojí až v pozadí daného rozhodnutí. Je to opravdu možné?

Father At Home With Sleeping Newborn Baby Daughter

Mateřská není rodičovská

Je známo, že tyto termíny jsou velmi často zaměňovány. I když mají muži ve výjimečných případech možnost jít na mateřskou dovolenou, tak v jejich případě mluvíme především o rodičovské dovolené. Mateřská dovolená je období 6 měsíců (většinou 1 měsíc před porodem a 5 měsíců po porodu), kdy je hrazeno 70 % mzdy. Na rodičovskou je možné nastoupit vlastně kdykoliv po skončení mateřské a může to být i jen na chvilku. Psychologové z Ligy otevřených mužů a také další odborníci doporučují, aby první rok byla s dětmi (nejen) z důvodu kojení spíše matka. Jde také o obrovské citové pouto mezi matkou a dítětem, které vzniká v těhotenství a okamžitě po porodu a právě onen rok je nutný k jeho bezprostřednímu rozvíjení, aby nebyl narušen psychický vývoj dítěte. Kolem roku se pak plně může zapojit či se s maminkou vyměnit též tatínek.

Muži na rodičovské dle výzkumu

Podle Lukáše Talpy, manažera projektu Táta na plný úvazek z Ligy otevřených mužů, je to velká šance pro rodinu: „Všem můžeme jen doporučit, aby doma otevřeli toto téma a prodiskutovali v rodině i se zaměstnavatelem reálné možnosti:“ Dnes je již přes 5200 mužů na rodičovské dovolené. Výzkum ukázal, že 66 % respondentů považuje muže na RD za normální věc a dalších 28 % je považuje dokonce za hrdiny. Pouze 4 % jsou názoru, že péče o děti není mužská záležitost a že muži na rodičovské jsou jen nezaměstnaní a chudáci. Z jiné části průzkumu vyplynulo, že 31 % mužů by na rodičovskou pravděpodobně šlo aspoň na chvíli a 12 % je přesvědčeno, že na rodičovskou dovolenou skutečně nastoupí.

Pravdou ale zůstává, že v naší společnosti je hlavním živitelem rodiny často stále muž. Dle výzkumu www.platy.cz je rozdíl mezi mužskou a ženskou mzdou asi 6000 Kč. Liga doporučuje otcům, aby si rodičovskou vyzkoušeli třeba na 2 či 3 měsíce, kdy by finanční ztráta nemusela být tak veliká a odměna pro rodinu a pro vztah s dítětem by ji dokázal vyvážit.

Mohou se muži stejně postarat o děti jako ženy?

Někteří muži si myslí, že by se o malé dítě nedokázali postarat, a totéž si myslí každá pátá matka. Muži se tím zbavují zodpovědnosti za péči o dítě a ženy si tím kolikrát brání své teritorium. Běžná péče o dítě je z velké části získaná dovednost. Praxe ukazuje, že otcové, kteří zůstali s dětmi doma, třeba hned od narození dětí, se dokážou o dítě postarat stejně dobře jako matka (vyjma kojení) a mnoho mužů, kteří si načas vymění s partnerkou roli, rozhodně nelitují a těší je to. Nepochybně i pro děti je to nesmírné obohacení. Také tátové jsou potřebnou součástí k dotváření dětské osobnosti. Jsou věci, které dokáže naučit děti pouze tatínek. U kluků je táta v dětství obrovský vzor a ztělesnění dokonalosti, pokud táta ve výchově chybí, pak se může hůře rozvinout morální a společenská stránka chlapcovi osobnosti. Dívky pak dobrým vztahem s tátou získávají schopnost úspěšného začlenění se do kolektivu a bezproblémové, (dlouhodobé) navazování vztahů s muži.

Aktivní otcovství je stále více rozšířeným fenoménem. A proč? Protože aktivní otcovství, jak je zmíněno na stránkách www.tatanaplnyuvazek.cz, rozvíjí osobnost muže, upevňuje rodinné vazby, uspokojuje potřebu přesáhnout sebe sama a rozšiřuje možnosti pro profesní seberealizaci ženy.

Přečtěte si také další články o výchově dětí:

Podívejte se na velký výběr kojeneckého oblečení a kojeneckých potřeb, u nás si určitě vyberete.

Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia