Main menu

 

Moje těhotenství – 9.-13.týden

19 Dub 2017

Být poprvé těhotná je krása a zážitek na celý život. Ale být těhotná podruhé je zaručeně ještě krásnější. Všechno vnímám dvakrát tolik. Mám pocit, že tyhle vzpomínky si musím uchovat napořád. A tady příběh pokračuje. Bříško začíná pomalu vykukovat, čeká mě kontrola v 11. týdnu, 5 ampulek krve a ultrazvukový screening.

Nejdřív kontrola + odběry

Začíná dlouhá ceremónie. Odběry (biochemický screening), vypisovaní průkazky, kontrola. Sestřička si mě zavolá a na úvod obdržím těhotenský balíček – průvodce těhotenstvím, vzorky a další lejstra k porodu (prohlášení o jménu, dotazník pro porodnici a nabídku předporodního kurzu). Následně mi měří tlak. Je ukázkový. Pak přijdou na řadu odběry krve. Nachystáno 5 ampulí. Sestřička se mě ptá, jestli to zvládnu vsedě. Asi při mé proporci těla, momentálních 53 kg a 159 cm, si nebyla úplně tak jistá. Já na to, myslím, že jo. Celou dobu dobrý, až na poslední ampuli, kdy sestřičce spadla na zem ještě prázdná ampule. Snaží se ji jednou rukou pobrat ze země, druhou rukou mi přidržuje jehlu v ruce a já cítím, jak mi krásně ta jehla vrtá všemi směry. Z toho se mi udělá fakt blbě. Zvládám to až do konce, ale už cítím tlak v hlavě a stav na omdlení. Chvíli se vzpamatovávám a později si mě zavolá do ordinace dr. Na ultrazvuku je maličký o dost větší než by měl být podle MS. Upravuje termín porodu o 9 dní dříve. Musela jsem tedy otěhotnět brzy po MS. To vysvětluje i ten krátký cyklus před otěhotněním. Pak se už jen rozplývám, jak hýbe ručkama. Dřív nebylo vidět, že by se nějak hýbal, proto to rozněžnění . Nakonec zbývají jen formalitky do těhotenské průkazky a z ordinace odcházím nabalená obdrženým balíčkem, průkazkou a hlavou nových zážitků.

Ultrazvukový screening

Tenhle ultrazvuk můj dr. nedělá, respektive nemá na to dostatečné vybavení, a tak mě objednává ke specialistovi na odhalení vrozených vývojových vad. Už jsem u něj byla u prvního těhotenství, takže jsem věděla, co mě čeká. Podrobně měří šíjové projasnění, zaměřuje se na jednotlivé části celého tělíčka miminka, tep srdíčka a dle jejich slov to bude na 60% druhý klučina (já měla od začátku těhu vnitřní pocit opačný, asi víte jaký , ale zdraví je to hlavní). Naštěstí bylo vše v pořádku a pravděpodobnost postižení je naprosto minimální. Velikosti miminka je dle něj taky větší, o 7 dní. Odcházíme s manželem šťastní, že je miminko zdravé a odnášíme si fotečku ve 4D. Tyhle fotky jsou fakt bomba a nedají se srovnat s obyčejnou fotkou z ultrazvuku. Takže pokud máte možnost si takovou fotku vybrat, byť si připlatíte, neváhejte ani chvilku. Stojí to za to.

Ach, ty chutě!

Minule jsem zarytě psala, jak nemám chuť na sladké. Jak jsem byla bláhová. Vše se změnilo, když mě přestalo natahovat asi kolem 10. týdne. Obrat o 360. Nemám vyloženě žravé dny, ale nějakou sladkou mňamku, to můžu . A jednou přišla jedna mega chuť na hranolky. Ty z domácích brambor. Klasické smažené hranolky jsem snad nejedla několik let a najednou tohle. Jeden den mi to nestačilo a druhý den jsem musela dát repeté. Prostě chuť jak blázen. Nemůžu za to, jsem „jenom“ těhotná .

Bříško se začíná vykukovat

Všímám si, jak se mi podbříšek začíná zakulacovat. A to je teprve 13. týden. U prvního to bylo daleko později, snad v 18. týdnu. Prsa rostou, těžknou, ale nijak nebolí. Bříško a prsa zatím ničím nemažu, ale jak tak koukám, za chvíli budu muset. Mazala jsem i u prvního těhu a jen poslední týden mi nad pupíkem vyskočily centimetrové strie. Celkové dojmy mám teď takové, že to nějak rychle utíká. Ve srovnání s počátkem těhu jsem měla dojem, že se týdny hrozně vlečou a každý týden si četla vývoj miminka na netu. Od doby, co mi dr. řekl, že je maličký cca o týden větší, mi připadá, že všechno rychleji utíká. Nevědomky jsem jakoby přeskočila jeden týden a články o vývoji miminka čtu jen občas .

Přečtěte si také další těhotenské příběhy nebo pokračování mého příběhu – Moje těhotenství – 14. – 18. týden.

Podívejte se také na velký výběr kojeneckého oblečení a kojeneckých potřeb.

S přáním nádherného dne
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia