Main menu

 

Miminko na podzim a v zimě

8 Říj 2015

Čekáte miminko na podzim nebo na zimu? Budete si muset připravit o něco víc věcí než maminky, které čekají miminko na jaře a v létě. Potřebovat budete kvalitní zimní kojenecké oblečení, deky a fusak, abyste mohli chodit na čerstvý vzduch.

Malé děti mají trávit dostatek času na čerstvém vzduchu. Platí to i v zimním období, když je venku sychravo nebo štiplavý mráz? Jak se na takové zimní procházky s kočárkem připravit, aby miminku bylo tak akorát teplo?

8976_0b

Procházky venku

Přijdete-li z porodnice, nemusíte spěchat ven, pokud je tam sychravo, nevlídno, nebo dokonce velký mráz. Miminko by se na čerstvý vzduch mělo zvykat postupně, aby to pro něj nebyl nepříjemný tepelný šok. První dny stačí otevřít dokořán okno a miminko teple oblečené nechat spát v postýlce nebo v košíku či kočárku u okna. Nejvhodnější dobou k vycházkám u novorozenců a kojenců je doba mezi 10. – 14. hodinou.

Ven se nedoporučuje chodit, když je -5 (u novorozenců) až -10 stupňů, nebo když je silný vítr a větší vlhkost. Procházku vynechte i tehdy, žijete-li ve větším městě a je inverzní počasí (smog). Pokud je dítě po nemoci, poraďte se s dětským lékařem o následném pobytu venku.

Podzimní a zimní procházky musíme také lépe plánovat. Nemůžeme ve větrném a mrazivém počasí vyndat z kočárku, sednout si a nakojit či dát mu pít z kojenecké láhve, tak jako to jde v létě. Proto je lepší vycházet na procházku po nakrmení, aby miminko v kočárku procházku prospalo.

Jak miminko obléknout?

V letních měsících všichni bez problému oblečou svá miminka a nijak se nepozastavují nad tím, co jim obléci. Ale v zimě je to jiné. Někteří rodiče mohou tápat a nevědí, jak nejlépe miminko obléknout. Novorozenci a kojenci, kteří ještě neumí chodit, mají kočárek s hlubokou korbou, vybavený fusakem. Při obzvlášť chladném počasí můžeme doplnit dekou. A především dítě dobře obléknout. Ani moc, ani málo.

Obecně se uvádí, že miminko by mělo mít o jednu až dvě vrstvy víc než my. Teplo bychom měli zabezpečit především nožičkám, kterými uniká z těla teplo, proto je vhodné obléknout miminku teplé vlněné ponožky nebo kožešinové návleky či bačkůrky. Vhodné jsou také různé zimní kombinézy, které chrání jak nožičky, tak i ručičky. Na hlavičku zimní čepičku. Pozor na pletené čepičky a rukavičky, zejména ty s dlouhým chlupem mohou jemnou dětskou pokožku podráždit. Nakonec miminko musíme zabalit do fusaku. Existují různé typy fusaků. Kožešinové nebo s náplní z dutých vláken. Je na rozhodnutí rodičů, jaký typ pořídí.

Po krátké chvíli můžeme provést kontrolu, jak se miminko cítí. Zda se nepřehřívá, nebo zda mu není zima. A to tak, že mu sáhneme na krk. Když je horký až zpocený, ubereme příště miminku nějakou vrstvu. Když je studený, musíme vrstvu přidat.

Péče o pokožku

Před procházkou v chladnějším ročním období vždy ošetřete kůži obličeje, protože dětská pokožka je velmi citlivá, a to nejen na UV záření, ale snadno i omrzne. Používejte speciální dětské přípravky. Vhodnější jsou masti. Krémy obsahují více vody.

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia