Main menu

 

Miminka a domácí mazlíčci

7 Čvc 2015

Máte doma nějakého domácího mazlíčka a teď čekáte miminko? Nevíte, jak seznámit čerstvě narozeného potomka s vaším psem či kočkou? Jak zajistit bezproblémové soužití miminka s domácím mazlíčkem?

Příchod nového člena rodiny se týká nejen vás lidí, ale také domácích mazlíčků. Předpokládáme, že rybičkám, křečkům, želvám a podobným drobným domácím mazlíčkům je nový přírůstek lhostejný. Jinak to je ovšem u psů a koček. Příchod nového člena domácnosti se totiž dotkne i vaše psa či kočky.

Newborn baby and a dachshund puppy sleeping together.

Pes a miminko

Pes se po příchodu miminka na svět může cítit nejistě a zmatený. Je důležité, aby pes miminko přijal jako člena smečky (rodiny) a miloval ho stejně jako vás. Jak toho docílit?

Jakmile přivezete miminko z porodnice domů, přivítejte se s ním, poté, až se z radosti, že vás vidí, uklidní, nechte psa, aby si miminko prohlédnul, případně ho očichal. Když si nejste jistí, nechejte psovi k očichání kus oblečení, které mělo miminko na sobě.

Psi jsou velmi chytrá zvířata. Poznají bezbranné mládě, i když se nejedná o štěně, ale o lidské mládě. A k mláďatům se psi chovají s trpělivostí a láskou. Pes musí poznat, že se jedná o nového kamaráda, nikoliv o konkurenci či nepřítele. Je důležité, aby si pes dítě nespojoval se zákazy, zavíráním do jiné místnosti či jinými zákazy.

Jakmile dítko trochu povyroste, bude se jistě o psa zajímat. A protože děti bývají v kontaktu se zvířaty poněkud drsnější (tahají za uši, za ocas, omylem kopnou,…), učte je, aby se k psovi chovaly něžně. Většina psů na sobě nechá od dětí „dříví štípat“ a trpělivě snáší veškeré dětské šťouchance. Nikdy však nenechávejte psa s dítětem o samotě. I když jste si svým psem jistí a dali byste za něj ruce do ohně, nikdy nevíte, jak na nějaký podnět zareaguje.

Miminko a kočka

U koček platí podobná pravidla jako u psů. S tím rozdílem, že u koček neuspějete s rozkazy či výcvikem. Ani kočka by neměla s miminkem zůstat o samotě. Kočky mají rády tělesné teplo a mohly by vlézt do dětské postýlky a dítě poškrábat, kousnout, ba dokonce zadusit.

Pozor na alergii

Imunitní systém miminka je třeba trénovat, aby se rozvíjel a posiloval. Čistota je důležitá, ale nic se nemá přehánět. Rozhodně neplatí, že když bude miminko vyrůstat v naprosté čistotě, bude zdravější. Imunitní systém se musí učit, a to tak že musí přicházet do styku s nejrůznějšími látkami z okolí, včetně zvířat a jejich srsti. Děti vyrůstající ve domácnosti, kde jsou psi nebo kočky, mají méně dýchacích potíží a lepší imunitu, a díky tomu je u nich i menší riziko vzniku alergií a astmatu. Zde platí, že s čím se dětský imunitní systém setká v prvním roce života, to má významný vliv na zdraví v budoucnu.

Na závěr uvedeme, jak společné soužití dětí a zvířat je velmi prospěšné. Kontakt dítěte se zvířetem hraje velkou roli v emocionálním rozvoji dítěte. Zvíře se může stát kamarádem, kterému dítě může svěřit kdejaké trápení, nebo se s ním kdykoliv pomazlit. Zejména v rodinách, kde mají jedináčka, je pořízení psa či kočky dobrým krokem. Soužití se zvířaty není jen zábavou. Učí děti trpělivosti, toleranci a zodpovědnosti.

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia