Main menu

 

Menstruace po porodu

12 Srp 2016

Tak jako je každá žena jiná, tak se i menstruace po porodu u každé ženy dostavuje různě. Ženy, které své dítě nekojí, mívají obvykle první menstruaci již po šestinedělí. Zato kojící ženy mohou být mnoho měsíců po porodu stále bez menstruace a první se může objevit, teprve až přestanou kojit.

Poporodní krvácení

Po porodu nejprve žena krvácí. Během šestinedělí je krvácení normální a přirozené. Vyplavují se zbytky krevních sraženin a plodových obalů. Toto vaginální krvácení může trvat 2 – 6 týdnů po porodu a nemá s menstruací nic společného. Žena v šestinedělí by neměla používat na toto krvácení tampóny, ale měla by nosit a často si měnit vložky.

První menstruace

Menstruační krvácení se po porodu vrací velmi individuálně. Dostavit se může po šestinedělí, nebo mnoho měsíců po porodu. První menstruace často představuje změnu proti těm, na které byla žena zvyklá před těhotenstvím. Je to z důvodu výrazných změn hladiny hormonů, kterým ženino tělo čelilo v těhotenství, při a po porodu.

Zásadní vliv na návrat menstruace po porodu má skutečnost, zda žena kojí. Nekojící matky mívají první menzes již ihned po šestinedělí. Tedy jakmile skončí šestinedělí, kdy se tělo rodičky čistí a dává dohromady po porodu. Na rozdíl od kojících žen, kdy často menstruace nastupuje se zpožděním, ba dokonce až tehdy, kdy žena přestane úplně kojit. A to díky hormonu prolaktinu, který je vylučován při kojení, a který blokuje spouštěcí mechanismy u vaječníků.

Průběh menstruace po porodu

Průběh menstruace po porodu může být odlišný od předporodního průběhu. Krvácení může být silnější nebo naopak téměř žádné. Žena může pozorovat výraznější změny nálady (premenstruační syndrom). Mohou se objevit výkyvy v chutích (stejně jako v těhotenství). Pociťovat může žena bolesti v podbřišku, nebo nemusí pociťovat nic. Poporodní menstruace může být zkrátka jiná.

Mnoho žen postihuje premenstruační syndrom, který se objevuje asi týden až 10 dní před samotnou menstruací. Je to velmi individuální záležitost a liší se žena od ženy. Jsou ženy, které upadají do depresí, střídají se u nich nálady, objevit se může i úzkost, agresivita. Pokud jsou příznaky premenstruačního syndromu příliš silné, doporučuje se navštívit gynekologa, který upřesní diagnózu a doporučí optimální léčbu.

Během první menstruace po porodu by žena měla dostatečně odpočívat. Vzhledem k péči o miminko je to sice téměř nemožné, avšak měla by se o to alespoň pokusit. Pomoci by měl partner a rodina. Dále se doporučuje přijímat více tekutin, lehčí strava a omezit alkohol. Relaxovat a nepřepínat se. Po první menstruaci dochází k návratu do starých kolejí a následující menstruace bývají už snášeny dobře.

Menstruace, kojení a antikoncepce

Kojení je přirozená hormonální antikoncepce. Avšak aby kojení fungovalo jako antikoncepce, musí být striktně splněny podmínky – žena musí kojit plně, intervaly mezi jednotlivými kojeními nesmí přesáhnout 6 hodin v noci a 4 hodiny ve dne, dítě musí být výlučně kojeno a nesmí mu být podávána žádná jiná strava ani tekutiny, matka dosud neměla menstruaci. Pokud jsou tyto podmínky splněny, lze kojení považovat za poměrně spolehlivou antikoncepci. Ale platí to pouze prvních 6 měsíců po porodu. Jakmile od porodu uplyne více než 6 měsíců, objeví se menstruace, kojení pak nelze považovat za formu antikoncepce. Ovšem to, že žena kojí, neznamená, že nemůže otěhotnět. Na kojení jako antikoncepci se spoléhat nedá a žena i při kojení může otěhotnět. Tím, že žena nemenstruuje, nemá šanci zjistit, zda se již nedostavila první poporodní ovulace. Jestliže neplánujete další miminko, zvolte si některou z forem antikoncepce.

Přečtěte si také další články o období po porodu:

Podívejte se také na velký výběr kojeneckého oblečení a kojeneckých potřeb, u nás si určitě vyberete.

S přáním pěkného dne
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

One comment on “Menstruace po porodu

  1. Pingback: Jak se zotavit po císařském řezu | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia