Main menu

 

Mateřská dovolená 2020

6 Srp 2019

Spousta maminek, kterým se letos ukončuje mateřská dovolená, a mají dítě do čtyř let věku, by ještě rádo počítalo s rodičovským příspěvkem, který se má od 1. 1. 2020 zvýšit o celých 80 000 Kč. Jak je to s mateřskou dovolenou? Je nutné být s dítětem doma až do čtyř let? Kdy můžete nastoupit do práce?

Mateřská dovolená 2020 se ve své podstatě nemění. Na zhruba půlroční peněžitou pomoc v mateřství (PPM) mají tedy nárok ženy, které byly po dobu 270 dnů před nástupem na mateřskou nem. pojištěné. Není nutné, aby těchto 270 dnů bylo souvislých. Stačí, když se sečtou pojištěné dny během dvou uplynulých let. Jestliže se stane, že nejste v zaměstnaneckém poměru v den nástupu na mateřskou dovolenou, ještě to neznamená, že na PPM nemáte nárok. Je tady totiž ochranná lhůta v délce 180 dnů. Ty se počítají ode dne ukončení pracovního poměru. V případě, že žena tyto podmínky nesplní, bude pobírat rovnou rodičovský příspěvek.

Mateřská dovolená i rodičovský příspěvek se tedy odvíjí od vyměřovacího základu, který si můžete vypočítat. Od ledna 2020 má každá maminka, která má dítě do čtyř let věku, nárok také na zvýšení rodičovského příspěvku, ale do zaměstnání se může vrátit, když jí skončí dovolená. Většinou se pletou pojmy jako mateřská dovolená a rodičovský příspěvek. Ale jsou to dvě věci na sobě naprosto nezávislé, i když se mohou shodovat. Mateřskou dovolenou vám poskytne zaměstnavatel max. na tři roky, ale rodičovský příspěvek můžete pobírat do čtyř let vašeho dítěte.

Pokud vám se vám ukončuje rodičovský příspěvek letos a vašemu dítěti nejsou ještě 4 roky, můžete si ho prodloužit, libovolně se dá výše příspěvku měnit každé 3 měsíce. A v tomto případě pak nepřijdete ani o navýšenou částku 80 000 Kč, protáhnete si tak rodičovský příspěvek do čtyř let věku vašeho dítěte, ale do zaměstnání se vrátit můžete právě po zmiňovaných třech letech. Minimální částka čerpání rodičovského příspěvku je 50 Kč a maximální částka je 36 750 Kč. Přičemž maminky, které mají dítě ihned po studiích či ženy s živnostenským listem, mohou pobírat příspěvek pouze ve výši 7 600 Kč měsíčně.

Na mateřské dovolené jste tedy tři roky, tak to bude i v roce 2020, ale rodičovský příspěvek můžete čerpat až do čtyř let věku dítěte i při zaměstnání. Pokud tedy letos nastupujete do práce, můžete si rodičovský příspěvek ještě prodloužit, abyste nepřišli o navýšenou částku 80 000 Kč, která se bude maminkám počítat od ledna 2020. Minimální částka příspěvku však musí být 50 Kč. Přečtěte si kompletního průvodce mateřskou a rodičovskou dovolenou 2020.

S přáním pěkného dne
Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská
www.mimulo.cz

Přečtěte si i další zajímavé články:

 

Mohlo by Vás také zajímat

Napsat komentář

CzechSlovakia