Main menu

 

Masáž kojenců

4 Led 2017

Přinášíme Vám rozhovor s paní Danou Hegerovou, která učí maminky, jak správně masírovat kojence. Paní Daně jsme položili pár otázek o její práci a jaké má přínosy pro miminko.

maminky2

Kdy začít s masáží u miminek?

S masáží u miminek je vhodné začít ihned po narození. Dovolíme tak miminku prožít láskyplný dotek, který je nezbytný pro jeho správný vývoj. Známý antropolog Dr. Ashley Montagu napsal: „Lidské bytosti nemohou přežít bez doteku, je to základní vrozená potřeba“. Je to skutečně tak. Bez doteku by lidské dítě určitě nepřežilo. Se zdravým dotekem lidské dítě nejen přežije, ale i prospívá.

Jaké jsou výhody masáže miminek?

Výhody jsou nesčetné. Mohli bychom je rozdělit do čtyř kategorií: spolupráce, stimulace, uvolnění a relaxace. Spolupráce znamená, že vytváříme podporu bezpečného pouta s děťátkem, podporujeme verbální i neverbální komunikaci, plnou pozornost, pocit, že jsem respektován, lásku, toleranci.

Stimulace děťátka probíhá na všech úrovních jeho vývoje a zahrnuje oběhový systém, trávicí systém, hormonální systém, imunitní systém, lymfatický systém, nervový systém, dýchací systém, stimuluje se koordinace a rovnováha miminka.

Uvolnění může pomoci s plynatostí a kolikou, zácpou a vylučováním, zahleněním, svalovým napětím a relaxace zlepšuje spánkový režim, reguluje stavy chování miminka, zlepšuje schopnost uklidnit se…

Výhody masáží s miminky ale nejsou jen pro miminka samotná, přínosy pocítí i rodiče a celá rodina.

Než s masáží začneme, co bychom měli udělat?

V první řadě si připravíme vhodné prostředí. V místnosti, kde budeme miminko masírovat, musí být teplo. Vhodné je masírovat v tichu a klidu, případně vypnout i mobilní telefon a televizi. Oční kontakt, dotek a hlas jsou pro miminko největšími stimulátory. Před samotnou masáží, kterou s miminkem provádíme, se nejdříve zeptáme miminka na dovolení k masáži. Možná vám to bude připadat zvláštní, ale respekt a svolení je velmi důležitou součástí masáže a pomáhá k hlubšímu napojení miminka a jeho rodičů.

Jak správně postupovat při masáži miminka?

Když máme vytvořené vhodné prostředí, miminko je na masáž naladěné a máme při ruce čistý rostlinný olej, můžeme začít s masáží. Miminka milují, když jim jejich maminky a tatínkové zpívají, masáž je proto vhodnou příležitostí. Masážní sestava, kterou s miminkem provádíme, má svůj daný postup, nicméně můžeme využít i jen část této sestavy, pokud nám okolnosti nedovolují odmasírovat celou masážní sestavu.

Masáž se provádí na holé tělíčko miminka a dotek by měl být pevný, klidný a jasně vedený. Po masáži vždy miminku poděkujeme, že jsme ho mohli namasírovat.

masaz

Jaké části těla masírujeme?

Při masáži postupně masírujeme celé tělíčko. Masáž začínáme na nohách, pokračujeme přes bříško, hrudník, paže a ruce, obličej a končíme na zádech.

Může masáž miminkům zlepšit spánek a pomoci při bolestech bříška?

Jednoznačně ano. Děťátko, které je stimulované dotekem, se celkově lépe vyvíjí, je klidnější a lépe spí. Masáž působí velmi dobře i preventivně. Můžeme tedy bolesti bříška vědomě předcházet, což si maminky velmi pochvalují. Pro masáž bříška a uvolnění bolesti jsou speciální tahy, které lze provádět i mimo klasickou masáž.

Jak dlouho masírovat miminko?

Jelikož masáž neprovádíme na miminku, ale s miminkem, ono je tím hlavním, které rozhoduje o délce a průběhu masáže. Rozhodně miminko nemasírujeme, když spí nebo usíná ani v případě, když pláče. Jakmile masáž s miminkem začneme, je důležité být neustále s miminkem v očním kontaktu a sledovat jeho potřeby. Masírujeme tedy do té doby, dokud je to miminku příjemné.

Ideální je, když můžeme dělat masáž s miminkem každý den ve stejnou dobu, děti totiž potřebují rytmus.

Masáž celého těla trvá asi 20 minut.

Miminka a esence?

Asociace IAIM, díky které masáže miminek mohu provádět, nedovoluje používání esencí ani esenciálních olejů při práci s miminky. Velmi silně totiž reagují s hormonálním systémem, což je pro děti v tomto raném věku nebezpečné. IAIM nedoporučuje používání esenciálních olejů dokonce až do 14 let věku dítěte.

Pokud však pracujeme přímo na kůži miminka, olej pro masáž je nutný. Využíváme tedy čisté neparfemované rostlinné oleje, neboť pleť miminka je velmi citlivá a olej absorbuje. V dnešní době je na trhu již celá řada velmi kvalitních jedlých olejů, ze kterých můžeme vybrat.

Máte nějaký tip na domácí masáže dětí?

Na kurzech, které jako instruktoři IAIM vedeme, se rodiče v průběhu 5 lekcí naučí celou masážní sestavu, kterou potom s miminkem praktikují v domácím prostředí. Masáž je vhodné dělat s miminkem každý den. Rodiče tedy mají ucelený nástroj, jak miminko nejlépe stimulovat a jak porozumět jeho reflexům a signálům, které používají ke komunikaci.

Kdy není masáž miminka vhodná?

Jak jsem již uvedla, určitě není vhodné masírovat miminko, pokud je ve fázi rozespalosti a spánku. Rovněž miminko nemasírujeme, pokud pláče. I v průběhu masáže se může stát, že miminko usne, nebo se rozpláče. V tom případě masáž přerušíme a necháme miminko v jeho režimu. Toto je velmi důležité pro jeho zdárný vývoj, kdy naprosto respektujeme jeho potřeby.

Nabízíte i nějaké kurzy?

Ano, průběžně vedu kurzy pro rodiče s dětmi v Liberci. Instruktorů IAIM je v celé České republice více, je tedy možné se domluvit a masáž s děťátkem absolvovat.

Zároveň také s kolegyní Kateřinou Halamovou organizujeme 5denní certifikační kurzy pro nové zájemce – Instruktory IAIM, kteří se chtějí věnovat této práci a učit dále rodiče a jejich děti.

masaz2

kde vás mohou rodiče kontaktovat? Jak Vás najdou?

Kontakt na mě je možné najít na mých webových stránkách Centra Zdraví pro duši – www.zdraviprodusi.cz.

Působíte také v programu MISP, můžete nám říct, o co se jedná?

Ano, jsem ředitelkou Asociace MISA ČR, z. s., která rozšiřuje program MISP do celé republiky. MISP (Massage in Schools Programme) přímo navazuje na kojenecké masáže.

Ve své podstatě se jedná o formu haptické komunikace, kdy se děti vědomě učí komunikovat skrze své ruce, vnímat své pocity, respektovat pocity svého kamaráda. Benefity MISP jsou velmi široké. Praktikováním tohoto programu u dětí se dotýkáme více oblastí vzdělávání, jako je ochrana dětí a žáků před projevy šikany, diskriminace, nepřátelství nebo násilí, ochrany zdraví, etické výchovy a lze ho zařadit do preventivních programů v rámci vzdělávání dětí.

Je program MISP určen i pro ty nejmenší?

Program MISP je určen pro děti od 4 do 12 let. Ve zkrácené formě je možné ale pracovat i s dětmi ve věku 2 – 3 let.

Proč je program MISP určen pouze pro vybranou věkovou kategorii?

Velmi důležitou roli zde hraje vývoj dítěte. Od 0 do 7 let věku dítěte probíhá fyzický vývoj těla, tzn., že se vyvíjí nervový systém, hormonální systém, mozek. Je velmi zásadní, jaké stimuly dítě v tomto věku dostává. Pokud je stimulováno správně a dostatečně, dítě má dobrý imunitní systém, nemá problém se sociální interakcí a přirozeně se mu otevírá jeho potenciál.

U dětí ve věku od 7 do 14 let se vývoj zaměřuje již více na emocionální stránku. V tuto chvíli je pro dítě přirozenou potřebou dávání a přijímání lásky, vnímají více pocitovou stránku, potřebují autority. Program MISP tedy výrazně propojuje fyzický a emocionální vývoj dítěte.

Po 12. roku věku dítěte se mění jeho orientace směrem k intelektuálnímu rozvoji, dítě prožívá pubertu, mění se tělesná schránka. Proto již není vhodné program MISP praktikovat.

Jak se mohou maminky do programu zapojit?

Stejně jako u masáže kojenců je možné, aby se rodiče spolu s jejich dětmi naučili jednoduchou masážní sestavu, kterou potom mohou praktikovat doma. Program MISP může opět vyučovat jen certifikovaný instruktor. Další možností je aktivní zapojení do šíření programu MISP. K tomu je třeba absolvovat dvoudenní certifikovaný kurz, který jako trenér MISP také vedu, spolu s mými dvěma kolegyněmi. Oblast využití programu MISP je široká, od školek, základních škol, přes dětské domovy, kluby, zájmové kroužky, rodiny, atp.

Více o programu MISP a působení Asociace MISA ČR je možné najít na webových stránkách: www.misa-cz.com

Paní Daně moc děkujeme za rozhovor 🙂
S přáním krásného dne
www.mimulo.cz

Mohlo by Vás také zajímat

2 comments on “Masáž kojenců

  1. Pingback: 7 x jak uspat děťátko | Blog Mimulo

  2. Pingback: Dula | Blog Mimulo

Napsat komentář

CzechSlovakia